Komputer się nie uruchamia

Komputer po właczeniu piknie 4-5 razy z głośnika systemowego i dalej się nie włączy i monitor jest czarny. Po dłuższych oględzinach rozebrałem komputer i złożyłem go bo liczyłem że to coś pomoże lecz jednak tak się nie stało i tutaj chciałbym was prosić o pomoc. Na dniach będe miał nowy zasilacz więc się okaże czy to on wadził, czy jest możliwość że bios się posypał i przed tym wywaliło mi kontrolera myszki i klawiatury więc nie mogłem w żaden sposób sterować kompem. potem zresetowałem i już się nie włączał.

HELP! :frowning: :frowning:

poszukaj na necie gdzieś co znaćza różne “pikania” np ciągłe pikanie to zepsute albo źle włożone kości ram

To raczej nie jest wina zasilacza.

Napisz dokładnie jaka jest sekwencja sygnałów systemowych i jaki masz bios.

Ale najpierw sprawdź dokładnie kondensatory na płycie głównej czy nie są wylane lub spuchnięte.

Na płycie głównej nie mam spuchniętych kondensatorów bo sprawdzałem, ale w zasilaczu są właśnie spuchnięte. Gdybyście mogli to poszukajcie co moze oznaczać to pipczenie bo pisze posty od kumpla i nie bardzo mam jak sprawdzić. Co do wersji biosu to nie wiem i nie mam jak sprawdzić. Co do dokładnej ilości pipczenia to pipczy mi 7 razy.

Od tego trzeba by zacząć.

Jeśli znasz się trochę na robótkach ręcznych to poradzisz sobie bez problemu z wymianą kondensatorów. Jeśli nie to radzę wymienić cały zasilacz póki nie jest za późno.

jutro będe miał nowy więc zobaczymy ale te kondensatory były spuchnięte już dawno ale wszystko chulało więc to chyba coś jest z biosem ale zasilacz i tak wymienie i czy mógłbyś to powiedz którą dokładnie zworką się zesetuje biosa

jaka to płyta ??

ASUS P4P800S SE

tą:

762165a206e40177.jpg

Przy wyłączonym kompie i wyłączonym zasilaniu przestawiasz zworkę z pozycji 1-2 na pozycję 2-3 na ok 5-10 sekund. :smiley:

ok sprubuje a jak nie zadziała to dam znać.

Złączono Posty : 21.01.2007 (Nie) 17:45

robie wszystko tak jak mówisz tylko że teraz lampka od dysku niby cały czas świeci ale monitor dalej czarny i komp się zesetuje i czekałem tak 10min i ta płytka od biosa nagrzewa się tak że jej potknąc nie można.

Możesz mieć zwalony bios.

tzw. jak mógł się zepsuć ?

Prawdopodobnie reset wszystko zepsuł.

Poszukaj w internecie BIOS’ów do twojej płyty głównej.

Jedno małe pytanko jakiego masz BIOSa… może pamiętasz?? AmiBIOS czy jakiś inny (chodzi o to, że każdy BIOS, zgłasza błędy sprzętowe i problemy właśnie pikaniem… są to tzw. kody błędów)

Jakie są to piknięcia krótkie, czy długie…

P.S. Wiem, że to brzmi śmiesznie… :slight_smile:

http://www.komputer.cuprum.pl/strona/co … iew/29/35/

Kody błędów dla AmiBIOS

Wówczas, to nawet reset nie pomaga :]

no jak właczam pierwsze pyknie dwa razu a 2 sek. później 5 razy i co to może być ?

Najpierw napisz jaki to bios: Award ( ciemnoniebieskie tło) czy Ami (jasne tło).

Jeżeli masz BIOS typu AMI… to błąd pamięci i błąd procesora…

Możliwe, że faktycznie nastąpił nagły skok napięcia na zasilaczu (pisałeś, że są te kondensatorki spuchnięte, to mogło coś pójść nie tak i nieszczęście gotowe, albo po prostu zrobiłeś reset i też poszło coś nie tak)…

Wszystko jednak wskazuje, że masz BIOS właśnie typu AMI :frowning:

Bo np. Bios Phoenix ma inny sposób sygnalizacji (kilka różnych tonów dźwięku)… Natomiast AWARD:

* 1 krótki - wszystko w porządku.

* 1 długi - błąd pamięci

* 1 długi, 2 krótkie - błąd parzystości RAM

* 1 krótki 2 długie - błąd karty graficznej

* ciągły - błąd pamięci RAM lub karty graficznej

Natomiast AMI:

* 1 - dźwięk błąd odświeżania RAM

* 2 - błąd parzystości RAM

* 3 - błąd w pierwszych 64kB RAM

* 4 - błąd zegara systemowego

* 5 - błąd procesora

* 6 - błąd kontrolera klawiatury

* 7 - błąd trybu wirtualnego procesora

* 8 - błąd I/O pamięci karty graficznej

* 9 - błąd sumy kontrolnej BIOSu

* 10 - błąd pamięci CMOS

* 11 - błąd pamięci cache

* ciągly dźwięk to błąd pamięci RAM lub pamięci karty graficznej

Mówisz, że najpierw są dwa:

  • czyli coś nie gra z RAM

Następnie są 5:

  • procesor…

:frowning:

Jak do tego doszło?? Normalnie wyłączyłeś komputer, czy resetowałeś na gwałta? Czy były jakieś skoki napięcia (światło mrugało w pokoju) kiedy używałeś komputer ostatni raz??

No więc tak, tą zworke przestawiał mi kumpel przy włączonym kompie więc może dlatego nie działało :expressionless: nie sądze żeby coś było spalone lub popsute … dziś spróbuje z tą zworką jeśli nie zadziała to napisze, biosa mam w kolorze niebieskim

Komputer używałem 6 dni temu, nagle padła myszka i klawiatura po tym zresetowałem i juz sie nie wlączył ;( pomóżcie