Komputer się restartuje - zasilacz?

Witam,

Przedwczoraj zmodernizowałem komputer. Mam teraz:

AMD Phenom II X4 955BE

ASUS M4N68T V2

4GB DDR3 GoodRAM

GeForce 9600GT 512MB Gainward

HDD 120GB SATA WD

napęd CD/DVD Samsung

Fortron FSP400-60HLN (400W) - używany

Zasilacz kupiłem używany, żeby zaoszczędzić i teraz myślę, że była to zła decyzja, bo komputer już 3 razy się zresetował:

  1. Komputer się włączał i już pokazała się myszka (jeszcze przed ekranem “Zapraszamy!” systemu Windows. Wtedy komputer się zrestartował i był bez przerwy czarny ekran (słychać było wentylatory). Wyłączyłem komputer, trochę odczekałem i się włączył normalnie.

  2. Włączyłem film nt. ARMA II na dobreprogramy.pl i włączyłem jakość HD. Film się odtwarzał i po chwili zatrzymał się i nie mogłem ruszać myszą. Komputer się zrestartował.

  3. Włączyłem grę Minecraft i w momencie generowania nowego świata nie mogłem ruszyć myszką i komputer się zrestartował.

Dziwne jest to, że bez problemu mogę grać w Wiedźmina 2 na ustawieniach wysokich.

Mam nadzieję, że to wina zasilacza, bo mogę go oddać, a resztę sprzętu raczej nie.

Co radzicie?

Najprawdopodobniej jest to zasilacz lub karta graficzna. Sprawdź temperatury podzespołów (wnioskując po sprzęcie 9600gt została przełożona więc może tam tkwi problem z temperatura?)

Pozdrawiam.

Ja bym stawiał na zasilacz, już wcześniej pisałem, że mogą być problemy ponieważ ten zasilacz ma słabą linię 12v (~240W).

Sprawdz temperatury jak napisał cooler89 i jeśli będą w normie pożycz od kogoś mocniejszy zasilacz i sprawdź jak będzie się sprawował.

Jeśli tak znacznie zmodernizowałeś komputer, to przed oddaniem zasilacza radzę jednak zreinstalować system. Chyba, że to zrobiłes?

System oczywiście reinstalowałem.

Z kartą graficzną nie było problemów gdy używałem jej w poprzedniej konfiguracji (tak, karta jest przełożona).

Niestety zasilacza nie mam od kogo pożyczyć. Znam jedynie osoby z 350W-ówkami.

Przed chwilą komputer znowu się zrestartował w trakcie ładowania Windowsa. Po restarcie pokazała się tylko informacja o mojej karcie graficznej, a potem czarny ekran. Zrestartowałem go przyciskiem i uruchomił się program do naprawy uszkodzonych plików Windowsa, a potem normalnie uruchomił się Windows.

Kupić nowy zasilacz? Jaki model? Najlepiej, żeby kosztował ok. 150zł

Temperatury wg. HWMonitor:

CPU: 36-37 stopni

Płyta: 32 stopnie

HDD: 43-45 stopni

Grafika: 44-45 stopni

Mam wątpliwości na podstawie tego ostatniego opisu, że przyczyną jest zasilacz. Odłącz od płyty głównej napęd CD-ROM (Samsung) i ponów próby.

Najpierw jednak było by dobrze się upewnić, że to wina zasilacza, szkoda ładować kasę w to co może działa.

Co do zasilacza to polecam XFX Core 450W http://www.saturion.pl/index.php/produc … odukt.html

Dlaczego masz wątpliwości? Wg mnie to normalne, że zrestartowanie się komputera w trakcie ładowania systemu mogło coś uszkodzić, i że uruchomi się narzędzie do naprawy tego uszkodzenia.

Dlaczego uważasz, że odłączenie napędu pomoże? Zrobiłem to

Jest jakaś metoda, która pozwoli na 100% stwierdzić czy to wina zasilacza?

Również z wyjętym napędem komputer się restartuje.

Mogę liczyć na pomoc?