Komputer się wiesza przy restarcie

Złożyłem dopiero co nowy komputer na płycie głównej MSI Z170A PC Mate. Już podczas instalowania Windowsa 7 coś mi podpadło, ale kiedy już system stanął na nogi potwierdziło się, że komputer zawiesza się za każdym razem w momencie restartu. Nie mam pojęcia o co chodzi.

Same kłopoty z W7 i INTEL 1151 (EHCI/XHCI) . Nie wiem czy ma to coś wspólnego z Twoim przypadkiem (z czego instalowałeś) , ale przeczytaj :

Tryb awaryjny z wierszem polecenia (F8) .

DEVMGMT.msc

Sterowniki ?

Procesory Skylake nie wspierają natywnie Windowsa 7 i aby “działać” potrzebują sterownika od Intela który wiele im nie pomaga. Miałem do czynienia z komputerami z intelami 6 generacji z Windowsami 7, 8.1 i 10. Praktycznie każda 7 miała dziwaczne wątpliwości w działaniu. Niektóre nawet były wysyłane do serwisu skąd wracały w stanie: “Procesor w pełni sprawny”. 

 

A do tego ciekawostka: i3-6100 w czystych benchmarkach wyrabia 150% wydajności starego Core 2 Quad Q6600. W rzeczywistości na Windows 7 Q6600 działa szybciej od i3-6100. I komu teraz ufać?

To pewnie jest kwestia zgodności benchmarków z całą platformą 1151 . Jeżeli to jest prawda to trzeba czekać na prawidłowo działający sterownik od Intela , ale Microsoft na platformie 1151 zamierza wspierać tylko W10 .

“Microsoft zamierza wspierać W10 na Skylake.” Jaka jest prawda? W7 nie ma sterowników do USB3 które zastąpiło USB2 w procesorze i W7 będzię się zawsze dławić bez używania natywnego dla niego rozwiązania (tak jakbyś dostał za dużą łyżkę do jedzenia zupy i nie możesz prosto włożyć jej do ust, rozciągniesz usta i zjesz ale jest to niewygodne rozwiązanie). W8.1 otrzymał dodatkowe sterowniki w systemie więc umie się dogadać z tymi prockami, ale to W10 ma USB3 wkodowane w samo jądro systemu i praktycznie tylko ten system uwolni pełną moc procka i zintegrowanej grafiki.

Już to przechodziliśmy: pierwsza wersja Windowsa XP krztusiła się na komputerach w których porzucono USB1.1 na rzecz USB2 i instalacja service packa pomagała bo był to upgrade jądra systemu. Takie czasy trzeba przeboleć najlepiej na nowszym systemie no chyba że ma się nerwy ze stali.