Komputer się wiesza w grach

siema. od pewnego czasu zaczyna mi się wieszać w grach komputer. na początku myślałem ze to wina gry ale potem zaczęło to się dziać w inny grach też. myślałem że to system lub sterowniki więc zainstalowałem je od nowa. ale nadal to samo. kręcąc się po różnych forach dowiedziałem się że to może być wina przegrzewającej się karty wiec postanowiłem to sprawdzić. zainstalowałem program OCCT który zaczął mi testować kartę. temperatura z 50*C wzrozłą to 108*C i program zaczoł naliczać błedy ( była to jakaś liczba siedmiocyfrowa w ciągu zaledwie minuty) i nastąpił znaczy spadek ilości FPS.

i teraz moje pytanie czy karta powinna mieć tak wysoką temperaturę? jeśli tak to czemu wtedy się wiesz komputer a jeśli nie to co zrobić z katą aby się nie przegrzewała?

karta graficzna to Geforce 8800 GT Turbo Force ( z chłodzeniem Zalmana)

Intel Core 2 Duo E8200 2.66Ghz (3.2Ghz)

płyta główna Abit IP35-E

ZASILACZ CHIEFTEC (GPS-450AA-101A) 450W

Windows Xp Home editon

108 to za dużo, spadek fps to ratunek przed przegrzaniem, karta obniża taktowanie żeby się nie skopcić. Sprawdzałeś czy chłodzenie działa (wentylator) i czy np się nie poluzowało, czy nie jest zapchane kurzem?

faktycznie. radiator był całkowicie zapchany kurzem. ale wszystko ładnie wyczyściłem (razem z całym środkiem jednostki centralnej tak przy okazji ;] ) na “sucho” temp karty graficznej spadła jakieś 5*C ale pod obciążeniem nadal rośnie do 108*C choć dużo wolniej i jest bardziej stabilna (nie ma takich skoków napięcia jak prędzej). W programie OCCT już nie wyskakuje tyle błędów po zagrzaniu (ich liczba na szczęście drastycznie spadała) ale za to w grach się już nic nie wiesza :wink: choć nadal martwi mnie tak wysoka temp. podczas obciążenia.

Pastę zmień na rdzeniu, na Arctic Silver 5, MX2, ceny ok 15 zł za tubkę i alkohol izppropylowy czy denaturat do zmycia starej, może stara pasta wyschła, lub z przegrzania straciła swoje właściwości, według testów ta karta max osiąga ok 70 st.

samodzielne-skladanie-komputera-porady-t134962.html

http://allegro.pl/arctic-silver-5-najle … 31969.html

http://allegro.pl/ag-chemia-kontakt-ipa … 39976.html

Polecam przeczyścić wentylator na grafice dokładnie co do ostatniego włosa:P np sprężonym powietrzem, u mnie gainward gtx460 768mb podkręcony w Furmarku po 5minutach dochodzi do 85stopni a w grach ok 75max stopni jest; ale być może i też wymienić j.w na grafice.

dobry pomysł z ta pastą. będe musiał takową zakupić i zobaczę czy to pomoże :wink: