Komputer sie wyłącza - Procesor AMD


(Oko593) #1

Witam ostatnio komputer notorycznie się wyłącza np. jak coś oglądam lub jak gram w grę. Podejrzewam że ma to związek z procesorem lub płytą główną. Dodam też że procesor wydaje straszny głośny hałas podobny do odkurzacza. Proszę o pomoc. Z góry dziękuję. Parametry komputera:

 

Procesor: AMD Athlon 64 X2 Dual Core Processor 5600+, 2900 MHz, Rdzenie: 2, Procesory Logiczne: 2

Płyta główna: Dell Inc. 0YP696-A00

Zasilacz: Dell N/p Model: F280E-00 (Rev:A00) MAX. 280W

 

P.S. Nie nakładałem żadnej pasty na radiator procesora. Przyjmę każdą sugestię. Wyczyściłem od kurzu komputer.


(wirtualizacjawit) #2

Prawdopodobnie komputer wyłącza się sam gdyż działa zabezpieczenie przed spaleniem procesora (BIOS). Nakładaj pastę bez gadania. Bez tego nie ma co gdybać dalej. Rozumiem że wentylator i radiator procesora też został wyczyszczony z kurzu.

Może też być problem z zasilaczem lecz pierw zastosuj się do porady z pastą termoprzewodzącą. 


(Oko593) #3

Jeszcze chciałbym pokazać temperaturę mojego procesora. Proszę patrzeć na max.

 

 

 

 

 

 

 

 

post-261834-0-19230500-1419123035_thumb.


(wirtualizacjawit) #4

Temperatura maksymalna nie równa się tej przy której BIOS może wyłączyć komputer. Tutaj może być nawet 80-85C w zależności od ustawień. Druga sprawa, procesory AMD ogółem zawsze bardziej grzały się od Intelowskich, ale to na kompletnym marginesie.

Nałóż pastę na procesor i daj znać jak ze stabilnością komputera.


(Oko593) #5

Kupię w najbliższym czasie. Zapomniałem dodać że gdy komputer się wyłącza sprawdzam radiator on wydaję się być lekko gorący. I pytanie czy ta pasta sprawi że wiatraczek nie będzie tak hałasować?


(Azi) #6

Dla Ciebie “lekko gorący” a w środku 105 stopni… Kupuj pastę bo sfajczysz postawkę procesora zanim się obejrzysz.


(dj@cyna) #7

To że radiator nie jest bardzo gorący o niczym tak na prawdę nie świadczy liczy się temperatura rdzenia procesora, a nie radiatora.

Pasta nie sprawi że wiatraczek przestanie hałasować, pasta sprawi że będzie dobrze przewodnictwo cieplne między samym procesorem a radiatorem, 

hałas wiatraczka może być spowodowany jego zabrudzeniem przez kurz osadzającym się na nim bądź jego zużyciem, jeśli zabrudzeniem najlepiej jest zdemontować wiatraczek oraz radiator usunąć z tych elementów kurz oraz usunąć starą pastę termo przewodząca a następnie zaaplikowanie nowej pasty w ODPOWIEDNIEJ ilości nie może być jej za mało ani zbyt dużo, jeśli takie zabiegi nie pomogą na hałas wiatraczka należało by go niezwłocznie wymienić na nowy bądź ewentualnie używany w dobrym stanie ale używany to ostateczność najlepiej zakupić nowy i mieć spokój.

POZDRAWIAM


(Dimatheus) #8

Sarakara79 , zapoznaj się, proszę, z tym tematem i stroną, a następnie - korzystając z przycisku Edytuj (na dole pierwszego posta po prawej stronie) i opcji Użyj pełnego edytora - popraw tytuł wątku tak, by mówił konkretnie o problemie. Poprawnie zatytułowany wątek zwiększa szansę na uzyskanie szybkiej pomocy. Zignorowanie tej prośby będzie skutkować przeniesieniem tematu do kosza.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(neXt___) #9

Szczęście w nieszczęściu, że ta seria jest dość odporna na temperatury (przerabiałem na 4200 i 6400 - oba wielokrotnie przekraczały 110 stopni, wyłączały się, ale po chwili znów działały).

Szarpnij się, wydaj 20 złotych i kup Arctic MX-2 lub Zalmana STG-2. Ewentualnie dorzuć jeszcze 40 złotych i kup inne chłodzenie. Na swoim x2 6400, który żre jak smok, miałem AAB P1 (cichsze od BOXa) + Arctic MX-2 i temperatura w długotrwałym stresie nie przekraczała 70 stopni.


(Oko593) #10

Ile taka pasta będzie trzymać?


(mrFreeze) #11

https://www.youtube.com/watch?v=OAW48XI-f4Q

 

Rozumiem, że nie wiesz jak ściągnąć radiator z procesora?


(Oko593) #12

Znalazłem procesor. Zostało tylko wyczyścic radiator i wstawić nową pastę. Tylko kłopot w tym że nie mam zielonego pojęcia jak wyczyścic tą starą a jak wstawić nową, jakieś sugestie? poradniki?


(mrFreeze) #13

Wiesz, że tutaj nikt nie ma zdolności paranormalnych ani to nie jest program wróżbita maciej. Proszę wrzuć jakieś zdjęcie o jaką osłonkę Ci chodzi.


(Dimatheus) #14

Sarakara79 , na forum używamy polskich liter diakrytycznych (ą, ć, ę, ń i tak dalej). Proszę - korzystając z przycisku Edytuj (na dole pierwszego posta po prawej stronie) - wyedytować swoje trzy ostatnie posty, dodając polskie litery. Zignorowanie tej prośby będzie skutkować przeniesieniem tematu do kosza.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Oko593) #15

Która z tych past jest lepsza:

http://www.alsen.pl/chlodzenie/qoltec-s15-tim-tube-pasta-termoprzewodzaca,id-3366

http://www.alsen.pl/chlodzenie/silentiumpc-pasta-termoprzewodzaca-pactum-pt-1-4g,id-64329

http://www.alsen.pl/chlodzenie/cooler-master-pasta-termoprzewodzaca-4-6g-ic-value-v1,id-3336


(KamWi) #16

Wiatraczek hałasuje, bo stara się schłodzić procesor, lecz radiator praktycznie nie ma kontaktu z samym procesorem. Tak samo radiator - lekko ciepły ponieważ nie odbiera ciepła z procesora.

Szczerze lepiej i taniej dla Ciebie będzie jeśli polecisz do jakiegoś najbliższego sklepu/serwisu komputerowego i tam poprosisz jakąś dobrą pastę termoprzewodzącą. Różnica temperatur obecnie sprzedawanych past to jest ok. 3-5 stopni (czyli w przypadku tego proca prawie nic)

Od kiedy masz problem z wyłączaniem się? Jeśli do tej pory działało i Ci nie przeszkadzało to raczej można sobie odpuścić nowe chłodzenie, szczególnie mając takie ograniczenia.


(neXt___) #17

@Sarakara79, z tych trzech brałbym SilentiumPC - niezła pasta o dobrej wydajności, a do tego łatwo się ją aplikuje, chociaż wybrałbym Arctic MX-2. Ten Cooler master to straszne dziadostwo. Lepiej wydać te 20 złotych na porządną pastę i mieć spokój na kilka lat, niż kupować jakiś syf. No i różnica między słabą a dobrą pastą może wynosić ponad 5 stopni Celsjusza, co przekłada się na cichszą i stabilniejszą pracę komputera.

Czy chłodzenie będzie kompatybilne? Nie powinno być problemu, jest niskie, ale dla pewności możesz zmierzyć obudowę (albo obecne chłodzenie) i sprawdzić wymiary AAB P1.

 

@KamWi, proszenie o coś “dobrego” w sklepach komputerowych to zazwyczaj wywalanie pieniędzy w błoto. Jeśli już decydujemy się na zakup w takim miejscu, musimy iść z dokładną listą rzeczy, które nas interesują, bo inaczej sprzedawca  będzie starać sie wcisnąć to, co jest słabe, nieopłacalne (tj. opłacalne w sprzedaży) lub zalega im na magazynach.


(KamWi) #18

Wystarczy się rozejrzeć i przedtem coś o tym poczytać. Jakoś pod koniec sierpnia znalazłem Cooler Master IC E1 za 12zł i trochę słabszą E2 za 9zł


(Oko593) #19

To zaczęło się od kupna komputera. A co do AAB P1 myślę że wejdzie rozmiary mojego to okolo 95x95x37mm

Więc tak komputer w miarę chodzi nie hałasuje ani nie wyłącza się, prosiłbym o jakiś program do testowania.