Komputer się wyłącza; przegrzewające się podzespoły

Witam wszystkich

Od jakiegoś czasu podczas grania (cod4) wyłącza mi się całkowicie komp. Tak jakby ktoś wyciągnął wtyczkę. Wcześniej czasami gra zaczęła sie zacinać lub pojawiały sie dziwne migające tekstury. Problemy te znikały po ponownym uruchomieniu gry. Maksymalne zanotowane przeze mnie temperatury (Everest) w czasie gdy komputer nie był obciążony to : płyta gł. : 44 stopnie C, procesor : 39, GPU : 69

Temperatura karty graficznej może jest wysoka ale posiadam kartę z chłodzeniem pasywnym (NVIDIA GF 8600 GT) i podobno to normalne w tym przypadku. Natomiast poczas grania temperatura karty graficznej rośnie do 88-90 stopni ( nie zauważyłem żeby przekroczyła 90 ale sprawdzałem max 50 minut) temperatury procka i płyty były bez zmian. Po tych nagłych wyłączeniach kompa i ponownym uruchomieniu temperatury w Evereście pokazywały po ok 90 stopni (!) dla procesora i płyty. Musiał więc nastąpić jakiś gwałtowny skok ich temperatury w krótkim okresie czasu. Co może to powodować ?

płyta: gigabyte m56s-s3 nforce 560 AM2 procesor: AMD ATHL.64 x2 4800+ AM2 GPU: nvidia gf8600 gt 512 MB zasilacz: ModeCom Feel - 400 ATX

Po pierwsze - wyczyść kurz z radiatora i wentylatora, jak nie pomoże to możliwe, że musisz zdjąć radiator i nałożyć nową warstwę pasty termoprzewodzącej na procesor. To samo dotyczy chłodzenia karty graficznej.

Po drugie - załóż dodatkowy wentylator wyciągający nagrzane powietrze z wnętrza obudowy i odkurz wentylator zasilacza (on też wyciąga nagrzane powietrze z obudowy)

Przy pasywnym chłodzeniu dobra wentylacja obudowy jest bardzo ważna bo karta nie ma wentylatora wymuszającego ruch powietrza.

radiator już czyściłem z grubej warstwy kurzu. Da radę oczyścić wentylator zasilacza bez rozkręcania? ( komputer na gwarancji), natomiast nad dodatkowym wentylatorem zacząłem się zastanawiać ale bardziej pod kątem karty graficznej (może jakiś dający nawiew na jej radiator?). Zastanawia mnie to , że jak napisłem juz powyżej temperatura procesora i płyty głównej rośnie od pewnego momentu gwałtownie (w trakcie gry za każdym razem jak sprawdzałem nie wzrastały)

Da radę - zwykły odkurzacz ustawiony na maksymalną siłę ssania przyłożony do wylotu powietrza z zasilacza z tyłu obdowy. Tylko nie za długo, bo “ukręcisz” wentylator jak wejdzie na szalone obroty :wink: Oczywiście wszystko robisz przy całkowicie wyłączonym zasilaniu komputera. Dodatkowy nadmuch na kartę nie zaszkodzi a może tylko pomóc.

Jak wyczyścisz to zobaczysz czy i w jakim stopniu pomogło.

Ok, dzięki. Nałożę tę pastę, odkurzę zasilacz i zobaczę jak to dalej będzie wyglądać.

przyczyna wylaczania sie… zmien na lepszy zasilacz :slight_smile: