Komputer się wyłącza!

Witam.

Pewnie wielokrotnie temat ten był poruszany w internetowym świecie i na pierwszy rzut oka zawracam głowę niepotrzebnie zamiast poszukać w google na różnorakich forach. Pewnie tak bym zrobił…baaa…tak też zrobiłem, niestety nigdzie nie znalazłem odpowiedzi.

Problem mój początkowo może wydawać się strasznie błahy - podczas gry w jedną z gier, a dokładniej Conqueror’s Blade https://www.gry-online.pl/gry/conquerors-blade/z350f8, co jakiś czas wyłącza się komputer! Wiele o tym ludzie pisali, problem z zasilaczem, kartą graficzną…sęk w tym, że komputer wyłącza się…TYLKO I WYŁĄCZNIE PODCZAS GRY W TĄ KONKRETNĄ GRĘ!!! Nie ma żadnych oznak przed jego wyłączeniem, że coś jest nie tak, żadnego buczenia, komputer nie jest gorący (wprawdzie jest to stwierdzone tylko metodą dotykową, ale…), wiatraki chodzą normalnie. Kompletnie się na sprzęcie nie znam-mam go dla zabawy. Może być tak, że ta konkretna gra coś nie halo z moją grafiką? Bo przecież gra nie może chyba mieć fizycznego wpływu na pracę zasilacza…wirusów żadnych nie mam, spójność plików gry już sprawdziłem…

POMOCY!!!

Dodam jeszcze, że sprzęt mój słaby nie jest, grałem już w gry na nim bardziej wymagające i takich cudów nie było…

Wymagania sprzętowe Conqueror’s Blade

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Intel Core i7 3.0 GHz, 16 GB RAM, karta grafiki 3 GB GeForce GTX 1060 / 4 GB Radeon RX 480 lub lepsza, 25 GB HDD, Windows 7/10 64-bit

Mam 16 gb ramu, procesor AMD-FX 8350 8 rdzeni po 4 ghz , grafika GeForce 1060 6GB

Sprawdź grafikę programem Furmark, a procesor Prime95.
Możesz mieć włączone jednocześnie oba, aby obciążyć mocno zasilacz (o ile nie jest to jakiś noname, bo może się rozwalić)

Jak składałem komputer to kupiłem zasilacz ponoć mocniejszy niżeli proponował producent do tej karty graficznej jaką zakładałem. Oczywiście, sprawdzę…ale nie jest to dziwne? Bo jak pisałem, dla zabawy włączałem już gry dużo mocniejsze i bardziej (chyba) obciążające procesor i grafikę…

Jeśli o ten Prime95 chodzi:
[Main thread Jun 25 17:59] Mersenne number primality test program version 29.3
[Main thread Jun 25 17:59] Optimizing for CPU architecture: AMD Bulldozer, L2 cache size: 2 MB, L3 cache size: 8 MB
[Main thread Jun 25 17:59] Starting worker.
[Main thread Jun 25 18:00] Stopping all worker threads.
[Comm thread Jun 25 18:00] Registering assignment: LL M5
[Comm thread Jun 25 18:00] PrimeNet error 40: No assignment
[Comm thread Jun 25 18:00] ra: redundant LL effort, exponent: 5
[Comm thread Jun 25 18:00] Done communicating with server.
[Main thread Jun 25 18:01] Execution halted.
[Main thread Jun 25 18:01] Choose Test/Continue to restart.
[Main thread Jun 25 18:01] Starting worker.
[Jun 25 17:59] Worker starting
[Jun 25 17:59] Setting affinity to run worker on CPU core #1
[Jun 25 17:59] Setting affinity to run helper thread 1 on CPU core #2
[Jun 25 17:59] Setting affinity to run helper thread 2 on CPU core #3
[Jun 25 17:59] Setting affinity to run helper thread 3 on CPU core #4
[Jun 25 17:59] Running Jacobi error check. [Jun 25 18:00] Restarting worker to do LL test.
Passed. Time: 83.014 sec.
[Jun 25 18:01] Resuming primality test of M55456199 using AMD K10 FFT length 3M, Pass1=768, Pass2=4K, clm=4, 4 threads
[Jun 25 18:01] Iteration: 2428 / 55456199 [0.00%].
[Jun 25 18:01] Stopping primality test of M55456199 at iteration 2428 [0.00%]
[Jun 25 18:01] Worker stopped.
[Jun 25 18:01] Worker starting
[Jun 25 18:01] Setting affinity to run worker on CPU core #1
[Jun 25 18:01] Starting primality test of M5 using generic reduction FFT length 32
[Jun 25 18:01] Running Jacobi error check. Passed. Time: 0.000 sec.
[Jun 25 18:01] M5 is prime! Wf1: 000A000A,00000000
[Jun 25 18:01] Setting affinity to run helper thread 1 on CPU core #2
[Jun 25 18:01] Setting affinity to run helper thread 2 on CPU core #3
[Jun 25 18:01] Setting affinity to run helper thread 3 on CPU core #4
[Jun 25 18:01] Running Jacobi error check.

A ten Furmark pokazywał po bodaj 12 minutowym tescie max 82 stopnie C

No o ten, chociaż nie rozumiem co Ci tu wyskakuje (ten jacobi error check)
Pokazałbyś screen?

Moim zdaniem to zmień chłodnienie na bardziej wydajne, jeżeli dalej będzie się tak działo znaczy gra złe współgra z twoim AMD i musisz czekać na patcha od producenta gry…
PS. Mam też FX’a i na Linuxie po 2h pracy komp się wyłącza, ale chłodzenie mam oem

Jak wrócę do domu to zrobię test jeszcze raz i wrzucę screena.

No właśnie tak staram się sobie to tłumaczyć, że to brak patcha, że gra nie “dociera się” z moim pudłem. Szczerze powiem, nie wiem jak jeszcze mogę zmienić to chłodzenie-jakiś czas temu wymieniałem wiatraki na te (cichsze, coś z wodą mi się kojarzy, ale “usnąłem” gdy mi mój majster tłumaczył), a mam je w ilości 5

Tylko zostaw ten test chociaż na godzinę.

Mowa o Furmark czy Prime95?

Prime95

Ale on trwa chwilę i test sam się kończy…

Hmm chyba coś źle robisz.
Test w prime95 nigdy się nie kończy jeśli procesor działa prawidłowo.

Tu masz jakiś poradnik jak zrobić.
http://overclock.pl/forum/threads/7799-●-Poradnik-Prime95-Jak-poprawnie-testować-stabilność-procesora-●

Warto w tle gdzieś włączyć jakiś HWmonitor i sprawdzać temperatury.
Tylko moim zdaniem priorytet 10 nie jest konieczny, czasami uniemożliwi to wykonanie czegokolwiek, nawet zmianę okna, odczyt temperatury itd. Z reguły ustawiam 9 albo 8.

Tu info https://www.rieselprime.de/ziki/Jacobi_error_checking
Służy do weryfikacji testu LL.

Nagłe odcięcie zasilania zazwyczaj spowodowane jest problemami z zasilaniem. Przy błędzie karty graficznej czy procesora następuje zazwyczaj BSOD i/lub restart. Odcięcie możesz też mieć w momencie przegrzania procesora - zabezpieczenie termiczne i w sumie na razie bym od tego zaczął, bo 82 stopnie to dużo - mój 8320 podkręcony do 4,2 grzeje się do ok 70 w testach. Ok, mam Grandisa na nim, ale to procek po OC z podbitym napięciem. Nie wiem tylko czemu wywala Ci Prime95.

Zacznij od podstaw - wyczyść całe wnętrze, zdejmij chłodzenie z procesora, wyczyść resztę starej pasty, nałóż nową, porządnie zamocuj i powtórz wszystkie testy.

Marka i model zasilacza byłyby wskazane.

Zainstaluj program HWinfo, odpal jakąś grę na 20-30 minut, która nie wywali Ci komputera i potem podrzuć tutaj screen z temperaturami podzespołów.

Dokładnie tak. Doświadczam tego z podkręconym Q6600 i słabym zasilaczem Modecom (podajże 350-tka, nie chce mi się iść sprawdzić). Sam system działa stabilnie i nie dzieje się nic niepokojącego, do czasu gdy włączam benchmark CPU. Odcięcie zasilania jest w tym samym momencie, gdy klepnę enter w terminalu.

Ogólnie przy OC to już jest raczej bardziej spodziewane, ale przy fabrycznych zegarach takie coś to ewidentny problem ze sprzętem i w 90% przypadkach to zasilacz. 10% to awaria płyty głównej, sekcji zasilania czy innym dużym problemie sprzętowym. Przynajmniej tak procentowo rozkłada się większość takich problemów.