Komputer się zacina/samemu resetuje/odłącza monitor

Hej! Bardzo proszę o pomoc.

Od jakiegoś czasu mam problem z komputerem. Sprzęt ma trochę ponad 2 lata, wiec wolę być pewny że muszę go oddać do serwisu bo nie chcę płacić, jeśli to niekonieczne.

Chodzi o to, że komputerowi zdarza się zacinać (cały ekran się mrozi, zero reakcji, ratuje tylko restart), odłączać monitor (tak jakby wszystko idzie, tylko monitor wchodzi w stan czuwania i wyświetla ‘no signal detected’) lub ostatnie - samemu resetować. Gdy się zacina, a na przykład była puszczona gra słychać że zacina się również dźwięk (co wydaje mi się że oznacza, że to nie karta graficzna ma problem). Ogólna tendencja jest taka, że zdarza się to częściej podczas uruchamiania gier, przy serialu (playerze) rzadziej, ale też zdarza się przy samym przeglądaniu netu, ba, nawet podczas restartu zacina się jeszcze raz. Zdarzają się takie sesje, że nic się nie dzieje, ale są też takie że mogę przez 1h próbować go odpalić i ciągle będzie miał problem. Czasem również nie pomaga nawet reset.

Sam szukałem przyczyny i:

Skanowałem system wirusem, nic nie wykazał w zasadzie, system również próbował się samemu naprawić (przy włączaniu czasami podpowiada zrobić jakiś tam skan) i przywracał rejestr czy coś tam do stanu niby “sprzed zepsucia”, ale ogólnie to nic nie daje. Spostrzegłem również, że zacina się również dźwięk wydawany (chyba) przez płytę główną podczas uruchamiania (wyświetla się logo MSI i słychać charakterystyczne *pip* i gdy w tym momencie zatnie się to i ten dźwięk wariuje).

Zatem czy to może jakiś problem z płytą główną? Innym podzespołem? Windowsem? Jakimś felernym plikiem? Pomóżcie co robić? Sformatować dysk? Czy oddać do serwisu? Czy coś kombinować? Cokolwiek, pomocy.

Win 7, 64 bit

AMD Phenom II x4 355, be 3,2GHz

ZOTAC GTX 470 AMP!Cuda 1280 MB, DDR5

4GB

MSI 870-C45

Proooszę o pomoc, będę choolernie wdzięczny!

  • sprawdzenie temperatur

w HWiNFO jest moduł Sensory, który pozwala logować stan temperatur do pliku

Ogólne rady

Sprawdź tryb awaryjny. Jeśli w awaryjnym będzie ok, to znaczy że to problem z oprogramowaniem. Jeśli w awaryjnym też będzie źle, to znaczy że to problem ze sprzętem.

Sprawdzenie dysku

  • pobierz Hirens.BootCD.15.2.zip

  • rozpakuj plik Hirens.BootCD.15.2.zip (prawy przycisk myszy na plik - Wyodrębnij…)

  • po rozpakowaniu otrzymasz plik Hiren’s.BootCD.15.2.iso, nagraj go na płytę jako obraz, nie rozpakowuj tego pliku

Aby nagrać obraz ISO na płytę możesz użyć Active ISO Burner, nagrywaj najmniejszą możliwą prędkością

  • uruchom komputer z płyty którą nagrasz

  • w głównym menu przy pomocy strzałek w górę i w dół na klawiaturze wybierz Mini Windows Xp i naciśnij Enter

hiren1.gif

  • poczekaj

hiren2.gif

  • po uruchomieniu Mini Windows XP uruchom z pulpitu HBCD Menu

  • w HBCD Menu wybierz Programs - Hard Disk \ Storage - HDD Scan (Old Version)

  • zaznacz opcje tak jak na obrazku i kliknij Start

  • poczekaj aż skanowanie zostanie zakończone i wykonaj zrzut ekranu albo zdjęcie

  • W HDD Scan (Old Version) kliknij S.M.A.R.T i wykonaj rzut ekranu albo zdjęcie

hirensboot1.th.jpg

hddscan.th.jpg

Kliknij w dany obrazek aby powiększyć

Sprawdzanie pamięci

  • pobierz Hirens.BootCD.15.2.zip

  • rozpakuj plik Hirens.BootCD.15.2.zip (prawy przycisk myszy na plik - Wyodrębnij…)

  • po rozpakowaniu otrzymasz plik Hiren’s.BootCD.15.2.iso, nagraj go na płytę jako obraz, nie rozpakowuj tego pliku

Aby nagrać obraz ISO na płytę możesz użyć Active ISO Burner, nagrywaj najmniejszą możliwą prędkością

  • uruchom komputer z płyty którą nagrasz

  • w głównym menu przy pomocy strzałek w górę i w dół na klawiaturze wybierz Memtest86+

hiren1.gif

Jak sprawdzać pamięć

Pamięć należy sprawdzać w ten sposób, że zostawiasz w komputerze jedną kość pamięci i uruchamiasz test. Potem wyjmujesz pierwszą kość pamięci i wkładasz drugą kość pamięci i uruchamiasz test. Czyli każdą kość pamięci sprawdzasz osobno. Inaczej mówiąc, jedna kość pamięci jest w komputerze, a druga na biurku i robisz test. Potem zamieniasz kości miejscami- ta, która dotąd leżała na biurku jest w komputerze, a ta która dotąd była sprawdzana w komputerze leży na biurku. I znowu uruchamiasz test.

http://www.dobreprogramy.pl/GBM/Podstaw … 25460.html

Może w Podglądzie Zdarzeń jest coś ciekawego?

@adam9870

Co do trybu awaryjnego - o ile pamiętam, włączyłem go parę razy i nigdy się nie zdarzyło aby nie działał poprawnie, przy następnej awarii sprawdzę to raz jeszcze.

Podgląd zdarzeń to tabelka peeełna błędów i ostrzeżeń nieprzerwanie od początku działania PC-ta (w zdarzenia administracyjne), po następnej awarii sprawdzę godzinę i wejdę i zobaczę co się zdarzyło tuż przez tragedią, nie omieszkam podesłać screena.

Co do reszty to najpierw sprawdzę to podane wyżej a do tych koszmarnych zabaw to wrócę jak będę mieć czas, bo teraz nawet w weekend ciężko o wolne, tyle nauki.

Ogólnie BARDZO DZIĘKUJĘ, ale proszę czuwać tutaj. :slight_smile:

Zostaw komputer, niech robią się testy (to trochę potrwa), a Ty ucz się. :wink: