Komputer się zawiesza chyba przez Adobe Flash Playera?


(Karol Slominski) #1

Od pewnego czasu mam nierozwiązany problem z zawieszaniem się komputera podczas pobierania plików, ściągania filmów z youtube przy użyciu pluginów do firefoxa albo nawet osobnych programów.

 

Problem występuje nie tylko na przeglądarce firefox.

 

Początkowo wydawało mi się, że znalazłem rozwiązanie - antywirus. Gdy tylko był wyłączony a pewnie - odinstalowany, komputer przy w/w czynnościach się nie zawieszał. Gdy tylko antywirus był włączony - ciągle był problem. Przetestowałem wszystkie TOPowe antywirusy i zawsze był tan sam problem.

 

Sprawdziłem pamięć ram 24h test memtest86 oraz temperatury są OK.

 

W poszukiwaniu rozwiązania trafiłem na informację, że Adobe Flash Player potrafi zawieszać komputer. Możliwe, że u mnie tak jest. Korzystam z Windows 7. Od kilku dni odinstalowałem Adobe Flash Player oraz Javę i chyba problem zawieszania już nie występuje. Chyba, bo za krótki ten test użytkowy.

 

Sądziłem kiedyś, że problemem może być dysk ssd samsung 830, po prostu bufor jakoś nie działa jak mu zapuszczę ściąganie na raz np. 50 filmów z youtuba (cały kanał).

 

Przypuszczam, że postawienie na nowo systemu nic nie da, bo to robiłem już kilka razy i zawsze był ten sam problem. Jeśli to wina Adobe Flash Playera to po prostu nie mogę z niego korzystać, bo jest jakiś konflikt.

 

Za to korzystanie z internetu bez Adobe Flash Player jest problemem, bo wiele stron go wymaga. Jedynie Google Chrome go nie potrzebuje ale ja nie przepadam za tą przeglądarką. Wolę firefoxa z jego dodatkami.

 

Zatem jak korzystać z internetu, żeby adobe flash player nie był potrzebny albo czym innym go zastąpić (chyba nie ma bo coś już tam instalowałem na L… i nie działało)?

 

Czy jest jakiś program, który sprawdzi który program powoduje zawieszenie komputera? Zbyt duże obciążenie?

 

Czy jest program, który zrobi test obciążeniowy dysku ssd? Który pokaże albo wykluczy, że to może być problem z dyskiem i buforem?

 

 


(scripter1) #2

Programy do testowania wydajności i stabilności komputera są, to tzw Benchmarki i jest ich dużo.

Ale żaden program nie pokaże co dokładnie jest przyczyną, mogą ci one jedynie wskazać potencjalnych winowajców a faktycznych przyczyn może być nawet kilka naraz.

 

Przywieszanie i zamulanie przeglądarki mogą powodować różne dziwne niechciane dodatki typu toolbar, poza tym niektóre nawet użyteczne dodatki są same w sobie źle napisane i negatywnie wpływają na sprawność przeglądarki.

 

Flash a właściwie flashowe reklamy i wstawki z jakimiś bajerami faktycznie mogą zamulać przy przeglądaniu stron i często się tak dzieje, np. flaszowa reklama Intela na stronie głównej DP po lewej w tej nowej skórce powodowała u mnie przymulanie (sorry DP ale musiałem ją wyłączyć).

Strony w sieci często są przeładowane flashowymi reklamami i bajerami i jednym ze sposobów na odzyskanie wydajności przeglądarki to korzystanie z dodatków blokujących reklamy takich jak np. ABP.

Możesz też w przeglądarce wyłączyć automatyczne ładowanie flasha, w FF jest taka opcja w ukrytych ustawieniach (trzeba wpisać w pasek adresu about:config) i powoduje ona że flash nie jest ładowany tylko pojawia się w jego miejscu puste pole z opcja włączenia tego konkretnego obiektu.

 

Zamulanie komputera może też powodować jakiś syf który się zainstalował w systemie, antywirusy nie zawsze są w stanie wszystko wykryć zwłaszcza gdy użytkownik sam uzna że antywir się myli kliknie mu że ma dany obiekt zignorować.

 

Co do sprzętu to na stabilność lub jej brak wpływa nie tylko dysk i pamięć ram ale też zasilacz, tak naprawdę zasilacz jest najważniejszą częścią komputera.

Wiele osób ma zamontowane tanie zasilacze z czarnej listy które często pracują niestabilnie co przekłada się na niestabilną pracę komputera i systemu.

Dlatego przy szukaniu możliwych przyczyn niestabilnej pracy nie zapomnij sprawdzić jaki dokładnie masz zasilacz i czy jego producent nie jest na czarnej liście ( http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html ).


(Karol Slominski) #3

Dzięki za odpowiedź. Zasilacz mam bequite także myślę, że jest OK.

 

Tak jak pisałem - komp po instalacji od nowa systemu ze sterownikami działa dobrze do momentu zainstalowania antywirusa. W momencie takiego testu żadnego syfu nie powinno być, tym bardziej że z ccleanera i programu anty malware korzystam dość często.


(IPSEN) #4

Zainstaluj lekkiego antywirusa np. Pandę Cloud-http://www.dobreprogramy.pl/Panda-Cloud-Antivirus,Program,Windows,15003.html-sam go używam na starym kompie( 8 lat) Pobieraj z linków bezpośrednich

 

Uruchom Wiersz poleceń (w menu start w Uruchom wpisz cmd.exe i OK), wpisz chkdsk c: /f kliknij Enter, wpisz T i zatwierdź enterem, uruchom ponownie komputer.  Uruchom- CrystalDiskInfo- zmień ustawienia (Funkcje, Advanced Feature, Wartość Raw i ustaw 10 [DEC]) pokaż  okno z programu wszystkie parametry.

 

Możemy zrobić optymalizacje systemu -Uruchom autoruns jako administrator -http://technet.micro…s/autoruns-po skończonym skanie-File>save>plik-AutoRuns.arn- umieść na -http://sendfile.pl/- na forum podaj linka


(Agatonster) #5

KSI

Proszę zapoznać się z tematem i poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj, umieszczonego w prawym dolnym rogu swojego posta, następnie opcji Użyj pełnego edytora, znajdującej się pod edytowanym postem.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało przeniesieniem tematu do Kosza.


(Karol Slominski) #6

OK IPSEN, wszystko zrobiłem, mam nadzieję, że tak jak trzeba.

 

http://speedy.sh/Qvm5p/CrystalDysk.txt

http://speedy.sh/GT8RM/2.jpg

http://speedy.sh/8x3qs/3.jpg

 

http://speedy.sh/VgYwW/AutoRuns.arn

(IPSEN) #7

Parametry dysku są dobre

 

Uruchom autoruns jako administrator


(Karol Slominski) #8

Zrobiłem IPSEN tak jak napisałeś. Nie dało się tylko odznaczyć w zakładce logon:

Microsoft Windows    Poczta systemu Windows 

Google Chrome

Internet Explorer

Microsoft Windows Poczta systemu Windows

 

z powodu komunikatu “Error changing item state: NIe można odnaleźć określonego pliku”

 

Komp działa zdecydowanie szybciej ZA CO WIELGACHNE DZIĘKI :smiley:

 

Przetestuję pobieranie wielu plików na raz i dam znać.

 

Wczoraj zapuściłem mu ściąganie ponad 70 plików z youtuba, z czasem było ich mniej bo część pobierał i się nie zawiesił. Zmiana jaka nastąpiła to użycie innej przeglądarki - Light Firefox oraz wcześniej tak jak pisałem odinstalowałem Adobe Flash Playera i usunąłem jakieś wpisy z rejestru.

 

Tak na przyszłość, gdzie mogę zasięgnąć informacji/skąd mam wiedzieć, co mogę a czego nie odznaczyć/co koniecznie ma zostać zaznaczone w programie autoruns? Może wystarczy podejrzeć co jest zaznaczone podczas świeżej instalacji?

 

Aktualizacja godz. 20:04

Zapuściłem pobieranie z youtube 130 plików (ekstremalnie, stary laptop słabszy z winXP takie coś ogarnia) na standardowej wersji przeglądarki FireFox z użyciem dodatku - Download YouTube Videos as MP4 1.7.25  (głównie ok kilkudziesięciu MB każdy, część była po kilkaset MB a kilka ponad 1TB). Na początku wszystko było ok, byłem dobrej myśli tak samo jak wczorajsze pobieranie się udało. Niestety komputer się dziś zawiesił. Wczoraj używałem Light Firefox i ten sam dodatek.


(IPSEN) #9

System i rejestr przeczyść -https://www.piriform…wnload/standard -dodatkowo -Uruchom-TFC - Temp File Cleaner  i kliknij Start, uruchom ponownie system.Na koniec-defragmentacja-http://www.softpedia.com/dyn-postdownload.php/a229f138c9aece22687cf0e187c27a9c/54549bb4/18985/3/1-z opcją -defrag & optiymize

 

Wyłącz indeksowanie-http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/sto-porad-i-sztuczek-do-windows-7-czesc-1-2905/strona/9301.html

 

Wyłącz aero-http://windows7.nius-it.pl/jak-wylaczyc-aero-w-windows-7

 

  

Zobacz teraz jak będzie,to są zbędne bajery obciążające  system


(Karol Slominski) #10

Dziś zapuściłem ściąganie (po wykonaniu tego wyżej) 100 filmików z youtube z tego 70 ważących kilkadziesiąt MB, 20 kilkaset i 12 ponad 1 GB. Komputer niestety znowu się zawiesił. Jak zacząłem ściągać miałem prawie 40 GB wolnego, teraz mam 34 GB, całych siągnęło się 48 plików ważących od 17 do max 71 MB.

 

CClenera używam częsti i gęsto. Indekowanie miałem wyłączone i inne bajery programem SSD Fresh. Dziś zobaczyłem tylko, że nie miałem wyłączone - co uczyniłem - Timestamp.

 

Aero zrobiłem, nie robiłem defragmentacji bo mam dysk SSD.

 

Dodam, że komputer działa na 4GB ram corsair vengeance 1600 MHz - 1 kość, druga wyjęta bo sądziłem, że to ona może zawieszać kompa. Na początku nawet komp złudnie udawał naprawiony ale mamtest nie potwierdził awaryjności żadnej kości.

 

Powili myślę, żeby postawić system na nowo ale jakiś czas temu to robiłem i było to samo - gdy włączony był antywirus, gdy był wyłączony - komputer działał bez problemów.


(IPSEN) #11

Ja co mogłem to zrobiłem, więcej nic nie zrobimy,system jest zoptymalizowany


(Karol Slominski) #12

Wielkie DZIĘKUJĘ IPSEN. Czy chociaż domyślasz się co może być problem, czy to na pewno soft? Jak wykluczyć, że to nie soft?

 

Tak na przyszłość - dzie mogę zasięgnąć informacji/skąd mam wiedzieć, co mogę a czego nie odznaczyć/co koniecznie ma zostać zaznaczone w programie autoruns? Może wystarczy podejrzeć co jest zaznaczone podczas świeżej instalacji?


(IPSEN) #13

Może po prostu za dużo ściągasz plików na raz, stąd  ten efekt zawieszania, no i specyfikacja komputera procesor ,ram itp.


(Karol Slominski) #14

IPSEN odpisz proszę na moje pytanie - gdzie mogę zasięgnąć informacji/skąd mam wiedzieć, co mogę a czego nie odznaczyć/co koniecznie ma zostać zaznaczone w programie autoruns? Może wystarczy podejrzeć co jest zaznaczone podczas świeżej instalacji?

 

 

To był taki ekstrematlny test, dlatego że słabszy laptop chyba z 6 letni z celeronem 1,7 GHz i 1,5 GB RAM na WinXP się nie zawieszał w takich sytuacjach. Na nim mogę zapuścić ściąganie skąd chcę i ściąga bez zawiechy.

 

A komputer stacjonarny, z którym problem, potrafi (przynajmniej przed Twoją optymalizacją) potrafił się zawiesić przy pobieraniu kilku plików na raz, nawet podczas oglądania filmu z youtube. Tu mam procesor i3 chyba 3,3 albo 3,1 GHz, szczegóły będę wiedzieć po powrocie do domu.


(IPSEN) #15

W google są poradniki i informacje co można wyłączyć w autostarcie i jakie usługi


(Karol Slominski) #16

IPSEN tak jak sądziłem, problem musi leżeć po stronie Adobe Flash Playera. Po ostatnich zmianach, gdy komputer nadal się zawieszał, odinstalowłem Flasy Playera i na kilka prób pobierania przez ten czas niebobecności na forum, tylko raz mi się komputer zawiesił gdy podczas pobierania filmów jednoczęsnie jakiś oglądałem.

 

Pytanie - dlaczego tak robi albo jak go zainstalować, by tego już nie robił, bo odinstalowanie i wyczyszczenie wg tejinstrukcji - nie rozwiązało problemu.


(IPSEN) #17

Może spróbuj starszej wersji, pamiętaj  instalacja starszej wersji Flash Playera może obniżyć bezpieczeństwo systemu, poprzez wykorzystanie luk w oprogramowaniu.