Komputer sie zawiesza zaraz po włączeniu

Witam.

Mój komputer od dłuższego czasu zawiesza się zaraz po włączeniu, próbowałem go formatować, czyścić, zmieniłem pastę na procesorze, ale nadal nic. Zawieszaniu się komputera towarzyszy bardzo szybko pracujący wiatrak chłodzenia procesora (w momencie gdy się zawiesza wiatrak zaczyna bardzo szybko pracować). Proszę o pomoc, bo nie wiem już co robić.

Możesz napisać coś więcej np. jaki zasilacz, płyta główna oraz procesor.

Procesor : AMD Phenom II x4 3,2 GHz

Płyta główna : GA-880GM-USB3

Zasilasz : Zasilacz Xilence 600 W

 

Jak przez dłuższy czas go nie odpalam, to zawiesza sie dopiero po paru minutach, a jak już sie zawiesi i próbuje włączyć go jeszcze raz, to przy ładowaniu ustawień.

 

Sprawdź dysk - pobierz CrystalDiskInfo i przedstaw zdjęcie na forum.

 

Pobierz HwInfo, aby sprawdzić temperatury sprzętu i pokaż zrzut ekranu na forum.

Problem w tym, że komputer się zawiesza przy ładowaniu plików systemowych lub parę sekund po wybraniu użytkownika, tak samo jest w przypadku trybu awaryjnego.

Sprawdzenie dysku

  1. Pobierz Hirens.BootCD.15.2.zip.
  2. Rozpakuj pobrany plik, aby uzyskać plik ISO.
  3. Nagraj plik ISO jako obraz na płytę np. używając Active ISO Burner. Nagrywaj najmniejszą możliwą prędkością
  4. Uruchom komputer z płyty, którą nagrasz.
  5. W głównym menu przy pomocy strzałek w górę i w dół na klawiaturze wybierz Mini Windows Xp i naciśnij Enter i poczekaj
  6. Po uruchomieniu Mini Windows XP uruchom z pulpitu HBCD Menu
  7. W HBCD Menu wybierz Programs - Hard Disk \ Storage - HD Tune
  8. u góry w HD Tune wybierz dysk twardy, w HD Tune przejdź na kartę Error Scan i kliknij Scan.
    Jak odczytywać wyniki?  Czerwone bloczki oznaczają bad sectory (uszkodzenia), zielone bloczki - oznaczają, że jest w porządku.  Jeżeli będą czerwone bloczki, to dysk do wymiany. Czas sprawdzania dysku - przykładowo dysk 500 GB SATA sprawdzałem 330 minut (5 i pół godziny).
  9. Zerknij jeszcze na zakładkę Health w HD Tune i przedstaw zdjęcie na forum.

 

Sprawdzenie pamięci

  1. Pobierz Hirens.BootCD.15.2.zip.
  2. Rozpakuj pobrany plik, aby uzyskać plik ISO.
  3. Nagraj plik ISO jako obraz na płytę np. używając Active ISO Burner. Nagrywaj najmniejszą możliwą prędkością
  4. Uruchom komputer z płyty, którą nagrasz.
  5. W głównym menu przy pomocy strzałek w górę i w dół na klawiaturze wybierz Memtest. Rozpocznie się test pamięci RAM. Poczekaj na koniec i przedstaw zdjęcie na forum.

Włożyłem dodatkowy wiatrak i komputer się uruchomił.

Podsyłam temperatury:

:

i skan dysku:

Bez_tytu_u.png

Problem na pewno z dyskiem masz niestabilne sektory i one mogą powodować problemy z zawieszaniem komputera na starcie. Spróbuj najpierw systemowego scandisku ale wątpię w poprawę. Zalecam MHDD zerowanie i remap (bezpowrotna utrata wszystkich danych na dysku).

 

http://www.nirvanowiec.republika.pl/MHDD.html

Twój dysk prawdopodobnie wkrótce ulegnie awarii. Może to być jutro, za tydzień, za miesiąc, za kilka miesięcy lub dłużej.
Wykonaj jak najszybciej kopię zapasową ważnych danych z dysku na nośnik zewnętrzny (np. płyty CD/DVD, pendrive).
Wymień dysk twardy. Podczas zakupu proponuję zastanowić się nad WD Black (np. ten model w przypadku komputera stacjonarnego) z uwagi na gwarancję producenta 60 miesięcy.
Jeżeli nie chcesz stracić ważnych danych, wykonuj kopie bezpieczeństwa regularnie - również po wymianie dysku twardego.

Możesz przenieść dane z jednego dysku na drugi w ten sposób, że:

  • podłącz do komputera oba dyski
  • na nowym dysku nie twórz żadnych partycji po zakupie
  • uruchom komputer z poziomu CloneZilla z opcją klonowania z dysku na dysk (device to device), przy czym wybierz tryb expert i zaznacz opcję rescue, dzięki której proces będzie kontynuowany jeśli program natrafi na uszkodzony sektor na dysku. Pomiń wszelkie sprawdzania. Jeżeli prawidłowo wybierzesz dysk źródłowy i docelowy to wszystko pójdzie dobrze. Opis tutaj: http://clonezilla.org/show-live-doc-content.php?topic=clonezilla-live/doc/03_Disk_to_disk_clone
  • odłącz stary dysk, pozostaw podłączony nowy dysk