Komputer stacjonarny 2500/3000 zł

Płyty się potrafią dość sporo różnić, m.in. ilością złącz, rozmiarem (mATX vs ATX czyli czy chcesz mniejszą czy większą), sekcjami zasilania (ważne przy mocniejszych procesorach), chłodzeniem mostka północ/południe, zastosowanym BIOS i możliwościami overclockingu. Lepiej nie kupować najtańszych płyt, IMO najlepsza cena to koło 400/500zł za jakąś ze średniej półki.
Karty różnią się chłodzeniem i ewentualnie fabrycznie podkręconymi zegarami. Są też tzw. referenty czyli modele wypuszczone czysto przez nvidie/AMD. Tutaj wybór ma mniejsze znaczenie, ale najtańszych możliwych też bym nie brał.

Tak, z dyskiem dostajesz kable SATA, zasilacz ma albo kable na stałe przymocowane albo modułowe - w obydwu przypadkach masz je w zestawie. Z płytą główną też często dostajesz kabelki SATA. O to się nie martw.

Używane karty to teraz loteria. Nie bierz nic bardzo mocnego bo masz większe prawdopodobieństwo że wkrótce padnie. Coś typu GTX 750Ti albo 1050Ti będzie w porządku. Natomiast jak i tak będziesz kupował kartę w nowym roku to weź cokolwiek na PCIe bo i tak będziesz tylko miesiąc używał :wink:

Dobra, ochłonąłem trochę i spojrzałem na to z innej perspektywy.

Kupię konfigurację u góry. Z tym że wstrzymam się z grafiką. Teraz jest duży ruch, komputery idą na święta. Patrząc że w mają za 850zł Miałbym GTX 1660S to szkoda wydać pieniądze…

Ludzie polecają I5 z chipsetem B450, tutaj miałem propozycję Z490. Dalej nie rozumiem skąd propozycja ramu 3200MHz względem procka który ciągnie 2666MHz w maksymalnej opcji.

Do Z490 możesz w przyszłości wsadzić lepszy procesor, taki z możliwością podkręcania (oznaczenie K), i sama płyta bardziej się do tego nadaje. Jak nie zamierzasz nic podkręcać przez dłuższy czas to możesz brać B460 ale wolałbym już lepszą płytę pod ewentualną rozbudowę gdyby zabrakło mocy :wink:

@Rosemary_Kid, raz jeszcze dziękuje za pomoc!

Za przysłowiową flaszkę załatwiłem sobie na przeczekanie GTX 1050Ti, więc temat karty na dziś zostawiam aż ceny będą “normalne”.

W zamian myślałem nad większym dyskiem. Czy ten z linka będzie odpowiedni?

1 polubienie

Wiele osób za takie “na przeczekanie” wiele osób będzie zazdrosnych. :slight_smile:

Test masz Test dysku SSD Patriot Viper VPN100 - Radiatorus Maximus Szybkus (strona 21) | PurePC.pl :slight_smile:

bardzo dobry.

Ogólnie ten nvme osiąga jedne z najlepszych wyników w testach.
jak coś zawsze możesz kupić jeszcze droższy model 4 generacji :smiley:
Ale czy w domowym zastosowaniu odczujesz aż taką różnice żeby było warto dopłacać… chyba nie.

Chyba ciągłe przeglądanie sieci nie jest dobrą opcją. Patrząc, że teraz opada mi koszt karty graficznej to zacząłem się głęboko zastanawiać nad Razyen 3600, który teoretycznie dużo lepiej działa z aplikacjami. Myślicie że różnica jest aż tak duża że warto wymienić konfigurację?

Nie zmieniaj po to by zmienić tylko jak potrzebujesz…

Ja mam 4930k procka który do dziś robi swoje i mi to wystarcza pod rtx 2070 super
Obecne tytuł€ na wysokich mam po 80fps około więc mam ten zapas z 20FPS i gram an vsync aby grafika nie była katowana na 100% i ma fajne temperatury.

I nie widze sensu kupowania narazie rtx 3xxx seri
Zastanawiać sie nad zakupem będe jak zmienię monitor na jakiś 2k lub 4k z 144hz.

Komputera będę używał głównie do pracy. Czasy gier już za mną… Męczę temat bo długo nie trafi się okazja na wymianę ze względu na inne inwestycje. Ale może masz rację nie ma co wariować

Na razie nie ma w ogóle co kupować, bo z cenami powariowali.

R5 3600 dokładnie rok temu kosztował mnie 899. Dziś jest o 200 PLN droższy. W tym samym sklepie (Morele). Prawie dwuletni proc! W momencie, gdy jest już następna generacja. Mogę sprzedać roczną używkę w cenie zakupu z zeszłego roku i pójdzie w kilka chwil. Aktualne ceny to dramat.

Temat można zamknąć. Wyczerpał zagadnienie na dzień dzisiejszy. Zamówiłem lekko zmodyfikowany zestaw od @Rosemary_Kid, bardzo dziękuje wszystkim za pomoc.