Komputer stacjonarny 2500/3000 zł

Witam,

Poszukuję komputera, za pomocą którego będę mógł swobodnie używać lightrooma (Hobbistycznie), Na co dzień na komputerze będę pracować w Visual Studio, PhpStorm oraz najbardziej zasobożernym programem będzie TIA Portal. W głównym czynnikiem dla którego decyduję się na stacjonarkę jest cena. Gdyż zapewne będę mógł kupić coś co sprawdzi się w pracy za mniejsze pieniądze. Biorę pod uwagę laptopa gdyż zawsze mógłbym go zabrać ze sobą ale raczej nic sensownego nie kupię w tej cenie. Za wszelkie konfigurację będę bardzo wdzięczny.

Z monitorem i systemem czy samo pudło?

A jaki masz aparat fotograficzny?

@anon67650823 , Same pudło. Peryferia i system mam.
@januszek DMC-GX80 od kliku lat.

Czyli będziesz obrabiał panasonicowe rw2, każdy ok 20MB. Żeby obróbka wielu plików na raz, składanie HDR i panoram działały sprawnie to im więcej rdzeni i więcej ramu tym lepiej. Do tego NVIDIA GTX1060 i masz sprzęt do Lightrooma :slight_smile:
Tu masz przykład gotowca z x-komu:

ps. z drugiej strony, po tym co przeczytałem w poniżej linkowanym tekście, to być może zamiast grafiki lepiej kupić procka z większą ilością rdzeni:
https://photographylife.com/gpu-acceleration-in-lightroom

Jak dołożysz stówkę, to coś takiego proponuję. Całkiem dobra płyta, chłodzenie lepsze niż box od Intela (które do cichych i efektywnych nie należą). Karta trochę biedna, ale do obróbki spokojnie wystarczy jak i zagrasz w trochę starsze gierki. Ciężko teraz kupować cokolwiek, ceny ostatnio coraz wyższe, ale coś konkretnego w tym budżecie złożyć się da.

Na początku chciałbym bardzo podziękować dla @Rosemary_Kid i @januszek za zaangażowanie. Dedykowany sprzęt do TIA (https://new.siemens.com/pl/pl/produkty/automatyka/systemy/systemy-automatyki-przemyslowej-simatic/simatic-field-pg.html) ma znacznie gorsze podzespoły niż to co Panowie proponujcie. Taki laptop służy mi na obiekcie, jednak na zdalnej pracy się męczę. Komputer będzie mi głównie służył do programowania. Granie wgl. nie wchodzi w grę i o ile mógłbym was jeszcze prosić. To potrzebowałbym czegoś jednak tańszego. Zrobiłem kalkulację budżetu przed świętami i te 2,5 tysiąca chyba było by maksymalną kwotą. Może jest do złożenia zestaw, gdzie karta byłąby słabsza i mógłbym ją np. wymienić na coś sensownego za pół roku. Komputera niestety potrzebuję na zaraz, ze względu na terminy i home office.
Z góry dziękuje za poświęcony czas!

Jak nie musi być nowy to za 2300 mam HP Z420 z Xeonem E5-1650v3, 16GB RAM w 1 kości (7 banków wolnych), SSD SATA 240GB + 1TB HDD, GTX 1660 :wink:

Taniej będzie ciężko, karty tańszej nie dasz, bo z nowych to już najprawde nie ma nic nowoczesnego poniżej 1650. Mozesz ewentualnie zobaczyć za procesorami i5-10000 z F, one będa nieco tańsze. Możesz też zobaczyć, może akurat szczeście dopisze, czy jakiegos Ryzena 1600/1700 nie ma gdzieś z drugiej ręki, do programowania tez będzie fajny i da spore możliwości rozbudowy.

Raz jeszcze chciałbym wszystkim podziękować za zaangażowanie. Chyba ostatecznie zdecyduję się na propozycję @Rosemary_Kid, tak mnie tylko zastanawia jedna sprawa. Programator używa tylko i wyłącznie Intel UHD Graphics 630, która jest teoretycznie w zaproponowanym procku. I tak się zastanawiam, że teraz bym kupił sprzęt bez karty dla samej TIA portal. A w nowym roku już mógłbym spokojnie kupić jakąś kartę ~1500 zł. Pytanie czy ten komputer będzie działał równie sprawnie co PG M6 advance ( https://new.siemens.com/pl/pl/produkty/automatyka/systemy/systemy-automatyki-przemyslowej-simatic/simatic-field-pg.html), to byłby dla mnie teraz wyznacznik. Gdyż potrzebuję go do pracy…

Nie będzie działał równie sprawnie, ale to powód do radości, bo będzie lepszy.
Tam masz i7, ale starą, a tu masz i5, ale nową, dodaj jeszcze inne limity energetyczne i powinienes na desktopie mieć 10-20% więcej mocy procka.

Bezproblemowo 2060Super/2070 możesz wkładać, 3060Ti pewnie też 100% wyciągnie.

Piękna Historia.

Moja wiedza będzie się opierać na testach wzorcowych. Ale dziękuje za sugestie.

Mam jeszcze pytanie odnośnie płyt i kart. Widzę, że “teraz” różni producenci robią te same płyty jak np.

Z490M produkuje, Gigabyte, ASUS, MSI czy różnice są jakieś znaczące?? tak samo karty graficzne, czy to są te same karty innych producentów czy też są często różnice technologiczne?

Jak chodzi o grafiki to nawet ten same producent ma wiele różnych modeli niektóe są lekko podkręcone inne mniej i to samo jeszcze raz przewałkuj tylko z lepszym chłodzeniem i gorszym.

Co do samych firm pomijając różnice w chłodzeniu i lekkim oc zwykle jest to po prostu różnica jakości podzespołów lepszy laminat lepszej jakości radiator czy wiatraki które nie padają już po roku użytkowania.

Co do płyt głównych to mogą być różnice większe niż tylko jakość wykonania
może być więcej wejść usb nowsze generacji więcej portów na dysk SATA oraz m.2
więcej szyn pic-e choć to też zależy od modelu płyty czy kupujesz E-ATX czy micro ATX
Po za bebachami może mieć więcej jakiś tam bajeranckich funkcji do OC i tak dalej ogólnie jest tego sporo i tutaj warto bardzo dokładnie zwrócić uwage na płytę główną podczas zakupu.

Dobra rada: nie kupuj karty z jednym wentylatorem, no chyba, ze biurową, a jako drugie, to patrz czy 24, czy 36 miesięcy gwarancji. :wink: Jeżeli nie zdecydujesz się, to wtedy zagłębiaj sie w bardziej szczegółowe testy, bo faktycznie kilka decybeli tu, czy kilka % tam będzie. W nazwie najważniejsze są jednak 3 “sufixy” TI/Super/XT, pozostałe gaming, oc, to tylko zapychacze. Karta z dopiskiem TI/Super/XT (w amd) ma zwykle bliżej do modelu o klasę wyższego, niż do karty z dopiskiem gaming.

Dziękuje za bardzo dużo informacji. Pozostaje kwestia ramu zaproponowany ma taktowanie 3200MHz, karta niby obsługuje 2666MHz dla I5 i więcej dla I7, natomiast procesor max 2666MHz. rozumiem że tutaj taktowanie zostanie obniżone i kompatybilne?

Edit:
Jak wygląda sprawa przewodów, na zdrowy rozum każda niezbędna wiązka powinna być dostarczona z komponentem. Ale wolę się upewnić. Ostatni raz składałem komputer w 2003r…

Edit2:

Możecie zaproponować jakąś używaną kartę na którą warto polować w cenie tej z zestawienia?

Absolutne minimum to GTX 1050 Ti lub RX 570 w okolicach 350-400 PLN. Przy czym te drugie często są z koparek. Wszystko co powyżej będzie oczywiście lepsze, ale też droższe.

Wielkie dzięki za szybką odpowiedź. Ale ostatecznie budżet zostaje +/- 3000 zł ale pomyślałem, że kartę kupił bym używaną np. w styczniu czy jak tam by się trafiło z używek. Twoja propozycja redukuje cenę. A bardziej mi zależy na “jakości” przy zachowaniu budżetu.

Facet napisał 2500-3000, A WY się gimnastykujecie, nie wiem po co.

A ze swojej strony mogę polecić Dell Precision poleasingowy ok. 2000zł + karta graficzna 4GB. Coś w ten deseń: No i system oryginalny win pro


Procesor za 100-200 zł zmienisz na 6 core 12 wątków.A jednak nie, ceny grudniowe przytłaczają. Kupuj w styczniu.

Można, ale po co iść w złom. :wink: ?
Już na starcie ten procek ma do tyłu do najsłabszej i3, wymiana na 6 rdzeniowy też niewiele zmieni, bo i5 i tak będzie do przodu. Niby windows taniej, ale też nie do końca, bo to odnowiona jednorazówka, bez przenoszenia, a dodatkowo tracisz rok gwarancji lub więcej, bo na Ram jest nawet dłuższa. :wink:
Intel Xeon E3-1240 v6 @ 3.70GHz vs Intel Core i3-10100F @ 3.60GHz [cpubenchmark.net] by PassMark Software