Komputer stacjonarny dla 10 latka + obudowa RGB

Gdybym brał dla siebie:

  1. ta https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-b450m-pro4-4141571/
  2. Jeżeli w sklepie powiedzą, że znowu problem z biosem lub czymkolwiek, to ta https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-a520m-phantom-gaming-4-7634879/

Płyta B450, mimo starszej generacji, jednak jest nieco lepiej wykonana od płyty A520.

1 polubienie

Jest potwierdzenie :smiley:

Michał Kapłon• 20:33:58

Wszystko wygląda na w pełni kompatybilne.

Koszyk, 2600zł z darmową wysyłką i montażem za 1zł.
https://www.morele.net/inventory/info/fbdae362/

No to super. :slight_smile:
Skoro tym razem jest OK, to dobrze.
Daj znać, czy się spodoba, czy “miał być lepszy”.

Co do dalszej rozbudowy, to oczywiście 4650G jest słabszy od Ryzena 3600, ale ten Twój ma grafikę zintegrowana, a 3600 nie miała… Jak będziecie dodawać, to spokojnie powinien on nawet z 2070 Super czy jakimiś 3060 dać radę.

Do gier na zintegrowanej grafice, to na Vedze 7 ustawić w BIOS 2 GB pamięci VRAM i większość gier, pomijając te mało wymagające jak fortinite/csgo/minecraft, pójdzie na niskich 900/720p.

1 polubienie

skoro ten temat już się pojawił to napisz mi proszę, tak przyszłościowo.
Jaką kartę graficzną do tego zestawu byś polecił?

Obecnie nie widać przyszłości kart graficznych bo już nie tylko do komputerów brakuje czipów, a także do samochodów. Realnie dopiero pod koniec roku może się coś poprawić jak nie później przy czym ceny jakiegokolwiek modelu pozostaną nieznane.

Po kosztach, jak ceny spadną mocno, to nic słabszego od gtx 1660Ti/2060 lub rx 5600XT. Trudno powiedzieć jakie powinny być ceny, ale przed skokiem 1660TI były w granicach 1100, a 2060/5600xt koło 1600. Z nowszych pewnie 3050 lub 3050TI, tutaj nie wiem czy jest sens, bo chyba tylko 4 GB VRam będą miały.

Nowocześnie (i pod lepszy monitor) możecie zaszaleć i kupić np. gtx 2070Super/gtx 3060TI. Trudno mi tutaj zgadywać jak to pójdzie.

Raczej nie brałbym najmocniejsze karty, np 2070Super. To procesor z integrą i nie dam 100% gwarancji, że nie przełączy on części lini pcie z karty do innych urządzeń. Pcie x16 vs 8 nie jest wielką różnica, o ile nie podpinasz najmocniejszych kart.

Zdecydowanie też odradzam zakup 1650 lub 1650Super, jeżeli syn będzie nalegał, to relatywnie słabe karty i bez przyszłości.

Kiedy dojdzie do kupna karty, to odezwij się na forum, poszukamy czegoś.

Przed chwilą pojawiła się taka promocja na pepper.
Co jest z tym komputerem nie tak?

Wygląda na lepszą okazję niż nasz składak

W obecnej sytuacji się niesamowicie opłaca.
Z minusów może być zasilacz, który nie pozwoli na rozbudowę w przyszłości, ale uważam że nie będzie ona dłuższy czas potrzebna, a nawet jeśli to nawet ze zmianą zasilacza się opłaci.
PS: dzięki za promo, właśnie kupiłem :smiley:

O ile dostaniesz, w ciągu ostatnich 30 dni 40% negatywnych opinii o sklepie, to cholera dziwna sytuacja. :slight_smile: NEO24 - opinie o sklepie - Ceneo.pl

To wygląda na okazje i może nia być, ale niekoniecznie.

  1. Zasilacz, jak wspomniał Pancia, nieznany.
  2. Nie jest podany model płyty, ale wnioskuję, że jest to na 90% A-320
  3. Nie jest podany RAM, zgaduję więc że 2400 cl 19.
  4. Pewnie panikuję, ale mam wątpliwości, czy ten Windows faktycznie jest 100% legalny, czy części nie są używane/ze zwrotu/ z outletu. Gdyby było wszystko ok to cena powinna wynieść koło 4500.

Uczenie młodego do światełek w komputerze, do niczego dobrego nie doprowadzi.
Będzie grał.
Buda z chłodzeniem i 3-trzema wiatrakami a nie ledy i szybka.
Doceni to kiedyś.
daj mu do grzebania.
Stój nad nim i niech sobie sam powtyka. 10 lat to już kuma.

Mylisz czasy. Chyba nie bierzesz pod uwagę obecnie rosnącego lub świeżo pełnoletniego, cukierkowego pokolenia. Z całym szacunkiem dla autorki i jej syna bo ich zwyczajnie nie znam, ale zaradne dzieciaki pomału zanikają.

No to co? olać to i regres? Na takim “forum” właśnie powinno się namawiać tych mniej “kumatych” na uruchomienie mózgu.
Portale to już papka, fora jeszcze trzymają formę, ale nie przynoszą dochodów. Będzie powrót do forów/list dyskusyjnych.

Dobrze żeby obudowa miała jak najlepszą wentylacje. Przyda się w przyszłości dla utrzymania dobrych temperatur karty. Obecnie podzespoły dość mocno się grzeją. Im mniej zabudowany front obudowy tym lepiej. Nie mówię żeby rezygnować z RGB. Są takie obudowy które mają i RGB i są nieźle wentylowane. Najlepiej przejrzeć na internecie testy obudów pod kątem temperatur i wybrać coś sensownego.

Co do pamięci to dodam od siebie że warto sprawdzić czy dane RAMy są wymienione na liście wspieranych pamięci. Takie listy dostępne są na oficjalnej stronie danej płyty głównej w zakładce support. Brat ma ASRock B350M PRO4 i pamięci Patriot Viper 3200Mhz i niestety jest problem ze stabilnością na 3200 mhz.

Bo powinien procka lekko podkręcić, dopiero 3200 zatrybi. Miałem kiedyś podobny problem, na B450
W specyfikacji jest nawet - obsłuży ale overclocking

Pierwsza generacja Ryzenów, i płyt do nich, oficjalnie wspierała do 2933, więc te lekkie problemy są… standardem. :slight_smile:

Może tak być. Ale przy r5 1600 i rx 580 wyższe taktowanie ramu raczej gigantycznej różnicy nie zrobi. Przekonywałem go żeby przetestować ram u mnie ale jakoś nie chciał.

Jakoś nie zwróciłem na to uwagi. Pamiętam że późniejsze procesory natywnie wspierały do 3200mhz i założyłem że z pierwszą generacją było podobnie. Taka trochę ignorancja z mojej strony.

Nie mniej jednak lepiej jak ram jest przetestowany przez producenta mobo. Zawsze są większe szanse że zadziała bez konieczności manualnej zmiany ustawień. Skoro już o ustawieniach mowa to tylko przypomnę autorowi i wszystkim czytającym, żeby aktywować XMP. Ciągle gdzieś widzę wpisy typu “przez pół roku nie zorientowałem się że ram pracował z częstotliwością 2133mhz zamiast 3200mhz”.

1 polubienie

RAM zostaw w spokoju na XMP, a procek wystarczy podkręcic do max nominalnego R 1600 to chyba 3.6
i już. potem w windows ustawic skalowanie.
jak nie wiesz to przełączę się na windę i zrobię zrzut - gdzie

Przy zintegrowanej grafice z Vegą to niemozna niezauważyć, jak na YT będzie wideo 35 FPS a u mnie 20… to…:wink:

Daj znać jak dostaniesz, bo sklep ma opinie, że sprzedaje towar, którego nie ma… :wink:

Niby dostałem na maila powiadomienie, że towar jest i dostanę. Zobaczymy :slight_smile:

Dzięki za radę, po sprawdzeniu okazało się że na liście wspieranych niema pamięci ram i dysku m2 :frowning: