Komputer stacjonarny do biura

Potrzebuje komputer do biura. Będzie wykorzystywany tylko do internetu, office itp.
Budżet 500-1000 zł.
Dysku i napędu nie potrzebuje.
Co do specyfikacji myślę że jakiś Intel i 4gb ram starczy.
Wygodnie byłoby mi złożyć coś z xkoma ale jeśli gdzieś opłaca się znacznie bardziej to nie ma problemu zamówić.

W tej cenie ma być system czy sama jednostka?
Moja propozycja bez OS wyglądałaby tak http://www.esc.pl/build.php?edit=1&products_id=299896
4-wątkowy procesor, 4GB pamięci DDR4, zasilacz z certyfikatem sprawności 80 Plus. Do przekładki napęd i dysk.
Ok. 100zł taniej można wziąć procesor Pentium G4500 2 rdzenie 2 wątki, jednak wobec niedużej dopłaty cenowo polecałbym wybrać mocniejszy CPU o ok. 20%. Będzie miał większy zapas wydajności, a najpewniej zestaw nie będzie przez dłuższy czas modernizowany.

OS też nie jest potrzebny?

OS. Nie jest potrzebny. Mam na dysku.

Po zmianie komputera niezbędna będzie reinstalacja systemu. Jeśli będzie to komputer firmowy system powinien być oryginalny, aby nie narażać się na ewentualne wysokie kary.

1 polubienie

Po co reinstalacja? Usunę sterowniki i zainstaluje pod nowe podzespoły.

Warstwa HAL ma swoje ograniczenia. Windows dostosowuje konfigurację przy pierwszym uruchomieniu. Jeśli konfiguracja komputera będzie się istotnie różnić system nie ruszy. Wystarczy że kontroler sata będzie ustawiony na nowym PC w tryb ahci, a system wgrany przy trybie ide.

Musze sie dowiedzieć jak to jest z tym systemem. W razie czego zakup z takiej aukcji wystarczy?
http://allegro.pl/windows-10-professional-klucz-oem-f-vat-23-i6704473514.html?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aquery&bi_c=Y2FtcGFpZ24ANDQ1OTM5NTYAMjI2OTkzAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=b4ba200d-e945-4ce5-9553-426a988f49b4

Niekoniecznie. To licencje z odzysku niewiadomego pochodzenia, klucze są już użyte na innym zestawie stąd wymóg aktywacji telefonicznej. Nie ma pewności jak długo ten klucz będzie działał.
Typowa licencja na Win 10 kosztuje ok. 10-krotność ceny aukcyjnej https://www.morele.net/system-operacyjny-microsoft-windows-10-home-pl-64-bit-oem-761042/

A da się jakoś z dysku odzyskać klucz. Bo jeśli raz był instalowany to w sumie licencja jest. Nie sądzę że pudełko gdzieś znajdę bo to lata temu było.

Jeśli komputer aktualnie działa to bez trudu wyciągniesz klucz np. programem Windows Key Viewer.

Faktycznie dostaje bluescreen podczas ładowania. Jakiś błąd: “BIOS w tym systemie nie jest w pełni zgodny ze standardem ACPI”. Czy da się to jakoś ogarnąć? Czy jestem zmuszony do formatu? A może moja płyta w ogóle nie jest kompatybilna z Windows XP i będę zmuszony kupić nową licencje na Windows 7?

O Windows xp na współczesnych komponentach całkowicie zapomnij. Najnowsze procesory Intela są zoptymalizowane pod Windows 10. Po małych kombinacjach można wgrać Windows 7, z tym że Windows 7 i 8 nie mają oficjalnego wsparcia i aktualizacje z Windows Update nie są instalowane.

:confused: czyli czeka mnie koszt systemu…? Zakładam, że nie da się zupgrade’ować licencji XP jakoś?

Za darmo nie ma możliwości.

Czy kupując z takiego źródła wszystko jest legalne?
http://allegro.pl/windows-10-pro-pl-32-64-bit-automat-24-7-fv23-i6810871082.html

lub

http://allegro.pl/windows-10-pro-naklejka-z-kluczem-gwarancja-fv-i6859408373.html

lub