Komputer stacjonarny i dodawanie, wybór pamięci

Witam. W 2007 złożyłem kompa:

proc. - Q6600, pł. gł. - Gigabyte GA-P35-DS3R, pamięci: Patriot Memory PDC22G6400LLK

I cóż nadszedł czas na “małą rozbudowę”. Właściwie chyba wyboru nie mam za dużego jeżeli chodzi o taki moduły ale:

http://www.proline.pl/sklep.php?prodid= … 4L5%2F8GDC

Chciałbym kupić i dodać(?) takie pamięci. I teraz czy to razem będzie chodziło czy raczej będę się musiał pozbyć Patriot’ów.

a jaki masz OS, xp nie obsłuży ci tyle ramu (max 3.gb)

Z os najmniejszy problem… owszem trzeba dołożyć do tego interesu, ale cóż taki urok.

Najgorsze że na str. producenta pisze:

  • Obsługa do 8GB pamięci Dual Channel przez 4 złącza DIMM

Rozumiem że to max pamięci a nie na jedno złącze :frowning:

Da się to jakoś obejść, jakiś nowy bios?? szykowałem się raczej na “podwójny” taki zestaw, jak tylko kasa pozwoli…

8 giga łącznie (na płytę, nie na slot). Jakby co, instaluj 64bitowy system.

16 giga RAMu obsługują tylko najnowsze płyty główne z chipsetami z serii AMD 7, które są tylko do procków AMD.

Nie ma w tej chwili płyt dla Intela obsługujących 16 GB (chyba że serwerowe).

Patrioty będziesz musiał sprzedać lub usunąć. :frowning:

Patriotów na pewno będziesz musiał się pozbyć, pamiętaj że więcej niż 3,6GB ram obsłuży Ci tylko 64 bitowy system operacyjny.

Fajnego masz proca miałem go kiedyś na wodnym chłodzeniu podkręciłem go do 3,9GHz stabilnej pracy (na 4GHz system się odpalał, ale pracował bardzo niestabilnie). Podobno późniejsze egzemplarze do 4,4GHz się kręciły Próbowałeś coś z nim powalczyć?

są są… tylko że wtedy następne ok 500zł nowa płyta…

nie bo, owszem moc większa by się przydała, ale największy ból to pamięć. Dlatego tak kombinuję :wink:

Na stronie Gigabyt’a niby są jakieś nowe biosy, ale z tego co poczytałem to raczej nic co by mi pomogło. Więc, wydaje mi się że skończy się na dodaniu 2x2 Patriotów.

Ale jak by ktoś jeszcze miał jakś pomysł to…

Ale przecież nic cię to nie kosztuje. Myślę, że na oryginalnym chłodzeniu 3,0-3,2 GHz powinieneś wycisnąć, naprawdę warto się pobawić bo to są chyba najlepiej podkręcające się procki jakimi się bawiłem :slight_smile: są bardzo stabilne przy granicznych wartościach podkręcania.

Graniczne wartości na oem’owym chłodzeniu, twój serwis wypłaca odszkodowania za takie porady? Nie wierz w takie bajki i nie kręć procka na oem’ie bo sobie będziesz mógł na nim kiełbaski popiec.

Uważasz, że 3,0GHz to jest graniczna częstotliwość dla tego proca???

Widziałeś go kiedykolwiek na oczy???

Już kilka dokładnie tych podkręciłem i wiem na ile go stać na SCYTHE podkręcałem je do 3,6GHz i przy zarzynaniu go Hot CPU Tester Pro nie przekraczał 60C, a tam idzie 100% użycia proca cały czas, na Arctic Cooling Freezer 7 podkręciłem do 3,4GHz i nie przekraczał 60C (z reguły podkręcam tak aby by maksymalnym zarzynaniu nie przekraczał 70C)

Mój co prawda na wodzie podkręcony do 3,9 nie przekraczał 45C

EDIT:__________________________________________________

Dodam jeszcze, że w układzie wodnym przed procem miałem dwie grafiki, które swoje do temperatury wnosiły.

EDIT:_________________________________________________

http://forum.idg.pl/systemy_operacyjne_ … try1438988

zobacz gość o loginie Red-Angel jaki ma sprzęt właśnie ma tego Quada podkręconego do 3,0 i na boxowym chłodzeniu.

Jak nie wiesz o czym piszesz, to się nie wypowiadaj.

Panowie… spokojnie :wink:

Podkręcać nie będę. Wystarcz mi to co jest, a z drugiej strony jeżeli komp wykonuje obliczenia przez kilka-kilkanaście-kilkadziesiąt godzin na full 4 rdzeniach to wolę nic nie kombinować. Po drugi nie mam standardowego chłodzenia, zasilacz też ok, i big buda więc warunki są :stuck_out_tongue:

Ale dziękuję. Po prostu bardziej dobijają mnie komunikaty: “brak pamięci”.

A chciałem jakoś obejść sprzedawanie pamięci ponieważ nie mam konta np.: na allegro, musiałbym dać cenę ok 80zł+przesyłka. Bo widzę że około 100zł to są dostępne i kupców brak.

A wtedy i tak podpadam że 1 towar i taniej… a z resztą myślę że ta wersja dokupienia 2x2 na razie wystarczy. A po prostu trzeba zacząć myśleć o jakimś “dwu-procesorowcu”.

Pozdr.

Jeżeli dostajesz komunikaty brak pamięci to prawdopodobnie nie chodzi o pamięć ram tylko wirtualną. Nie wiem czy masz XP czy Vistę. Spróbuj najpierw zwiększyć pamięć wirtualną (plik stronicowania) jeżeli nie wiesz jak to napisz jaki masz system.

Tylko że tu chodzi o program do renderingu, który w pracy na takich samych ustawieniach, a z większą ilością ramu i lepszą kartą graf chodzi bez komunikatów. Więc po prostu najłatwiej dokupić ramu, który i tak zamierzałem kupić. A te komunikaty tylko przyśpieszają sprawę.

W takich klockach to trzeba mieć min. 4GB RAM no i oczywiście 64-bitowy system.

Po prostu wywal/sprzedaj stare kości, kup te dwie po 4GB, włóż tak, byś miał DualChannel i jazda! 8)

Dlatego, bo jak masz więcej ramu to system automatycznie ustawia większy plik wymiany, a i mniej go wtedy potrzebuje.