Komputer stacjonarny

Proszę kolegów o pomoc w wyborze komputera stacjonarnego: Na pewno nie do gier! i tak procesor Intel i5 , grafika nie zintegrowana, Windows 11, pamięć 8 GB, obudowa bez światełek a cena w granicach do 3000,- a reszta zestawu w/g uznania. Klawiatura, mysz zbędne.

RAM’u to ja bym kupił 16 GB DDR4;

  • GPU Na pewno unikaj ARC od Intela. Ponoć tańsze, lecz też zbug’owane sterowniki. Z konkurencji popatrzyłbym za Radeon’ami.
  • Obudowy bez RGB niedawno widziałem od Be Quiet’a. Jest to model Dark Base Pro 901. Zobacz to:
    https://youtu.be/WHNxqJiRhN4?si=LxstxB-2PWpZRv3S. Muwią tam, na co zwrócić uwagę szukając obudowy.
  • MOBO z chipsetem Intela;
  • CPU I5 obecnej lub poprzedniej generacji.

Nie wiem, czy zmieścisz się w budżecie, bo części (zwłaszcza GPU) są dosyć drogie :frowning:

Niech się także koledzy wypowiedzą.

Dlaczego komputer „nie do gier” ma mieć dedykowaną, a nie zintegrowaną grafikę?

Może CAD, rendering video itd, itp…

Nie dla gier bo one mnie nie interesują i strasznie nie lubię tych świecidełek na wentylatorach.

Dlaczego nie chcesz zintegrowanej grafiki?

Od czasu Windowsa 95 używam oddzielnej czyli tzw. dedykowanej. Swego czasu miałem zintegrowaną i widziałem jak się grzał komputer gdy pracowałem na programie graficznym. Tak samo obserwowałem pracę na procesorze ADM, co prawda było to bardzo dawno temu bo jeszcze na Windows 98 itp. Z pewnością nastąpiły duże zmiany ale nie jestem tak do przodu z wiedzą jak z wiekiem :-)) Dlatego piszę by się czegoś nowego dowiedzieć.

Teraz zintegrowane karty graficzne potrafią uruchomić wiele gier, nawet takie do których producent zaleca dedykowaną kartę graficzną https://www.youtube.com/watch?v=P8R2fiJESaQ&t=2s
Czy proc z GPU się grzeje? Jeżeli masz fabryczne chłodzenie, to pewnie trochę częściej będzie wchodziło na wyższe obroty przy mocnym obciążeniu, jeżeli sam kupisz fajne chłodzenie to raczej nie zauważysz różnicy kiedy karta graficzna jest używana a kiedy nie.

Jednak głównie dobre chłodzenie potrzebują rdzenie procesora a w serii i5 13xx to masz tych rdzeni koło 10 https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/podzespoly-komputerowe/procesory/procesor-intel-core-i5-13400

Kiedy warto kupić dedykowaną? Np kiedy nie odpowiadają ci złącza do podłączenia monitora - te wyprowadzone na płycie. I tu ważne, podczas zakupu, jeżeli celujesz w zintegrowaną grafikę, to warto zwrócić uwagę na to jakie złącza video ma płyta główna, którą kupujesz.

Ja Ci powiem, że obecnie pracuję na integrze i5 - 3 generacje wstecz na fabrycznym chłodzeniu (głównie programowanie - mam odpalonych 6-8 maszyn wirtualnych, pootwieranych masę programów i różnych przeglądarek w tym 2-3 instancje ciężkich środowisk programistycznych) i wentylator wchodzi na głośniejsze obroty (tak żebym go słyszał) - sporadycznie (np podczas wideokonfernecji na Teams) - zdecydowanie nie podczas normalnej pracy. Jak oglądam film, to wentylator też jest cicho. Kartę graficzną mam, leży w szufladzie bo jakoś nie miałem powodu żeby ją włożyć :wink: Jak chcę zagrać to odpalam sobie Geforce Now i gram darmową godzinę i mi starczy.

Podsumowując, to powinien być Twój wybór. Widziałem przypadki gdy np na dedykowanej karcie graficznej obraz na monitorze był wyraźniejszy itp gdzie jednak warto było kupić.Tak czy inaczej zawsze możesz dokupić kartę graficzną jeżeli będziesz niezadowolony. Ja bym jednak zainwestował w pamięć, minimum 16GB.

Oczywiście, jeżeli masz pieniążki do wydania, to bierz dedykowaną. Na dedykowanej karcie można w wolnym czasie robić fajne rzeczy. Np pobawić się AI, sieciami neuronowymi, programami do grafiki 3D, pracować szybko i komfortowo z programami do montażu wideo np z wakacji, podłączyć więcej monitorów (do integry zazwyczaj 2 max 3 jak płyta pozwala) i wiele innych

Wiele się zmieniło. Obecnie karty graficzne są zintegrowane razem z procesorem. Jeżeli nie używasz bardzo wymagającego oprogramowania graficznego (np do generowania trójwymiarowych renderów) to nie musisz kupować dedykowanej karty graficznej. Moje typy:

No tak, jak zwykle na kolegów można liczyć za co bardzo jako dziadek dziękuję. Myślę o DELL jeżeli coś kupię to postaram się z kolegami podzielić informacjami z zakupu. Karty dedykowanej się czepiłem bo czasami korzystam z Photoshop-a a ostatnio z takiego cudu jak Luminar Neo. oczywiście nie zawodowo.
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam, wiek ucieka a ja ciągle się uczę :slight_smile:

Jeżeli w Photoshop używasz takich rzeczy jak np Liquify /Face Tool https://www.youtube.com/watch?v=2zhgvNfJTnM to musisz mieć dedykowaną kartę graficzną. Wiele tych nowoczesnych rozwiązań w Photoshop, korzystających ze sztucznej inteligencji, będzie działać sprawniej i płynniej na dedykowanej karcie graficznej.

Luminar Neo będzie również działać szybciej i sprawniej z dedykowaną kartą graficzną.

Wiele nowoczesnych narzędzi do obróbki grafiki potrafi teraz wykorzystać dedykowaną kartę graficzną, żeby znacznie przyspieszyć obliczenia.

Jak masz 2900 zł emerytury netto to nie dorabiaj, robiąc efekty w PS.