Komputer strasznie hałasuje przy uruchomieniu

(Steelcorp) #1

Witam. Od wczoraj mam problem z komputerem polegający na bardzo głośnej pracy. Dopiero po kilku resetach zaczyna normalnie chodzić. Wiecie czym może to być spowodowane?

(JNJN) #2

Otwórz go i posłuchaj co to hałasuje ?

(system) #3

Wyschniętym smarem na ośkach wentylatorów! Otwórz obudowę i zatrzymaj wentylatory na chwilę ręką w rękawiczce. Dowiesz się, który tak hałasuje.

(Steelcorp) #4

Zasilacz tak hałasuje. To na prawdę może być wina tego wyschniętego smaru? Jak mam go ponownie nałożyć i skąd go wziąć?

(system) #5

Jeśli zatrzymałeś na chwilę wentylator zasilacza i nastała cisza, to (jeśli masz zdolności montażowe?):

Załatwić naparstek (kilka kropel) oleju silnikowego samochodowego, wymontować zasilacz (cztery wkręty), odłączyć przewody i wyjąć z pudła, otworzyć zasilacz (uważnie!), wymontować wentylator z zasilacza (lub tylko zwolnić z wkrętów), uchylić do połowy nalepkę na wentylatorze (jeśli w ogóle jest!), otworzyć plastikowy korek (bywa pod nalepką) na ośce wentylatora i wprowadzić na ośkę kroplę (najwyżej dwie!) oleju silnikowego. Wszystko złożyć do kupy i spokój na 2-4 lata.

Przy pewnej zgrabności nie trzeba nawet odłączać przewodów od zasilacza.

(Steelcorp) #6

Okej załatwiłem sprawę hałasującego zasilacza, dzięki wszystkim za pomoc. Mam jeszcze jeden problem. Zauważyłem że mam dość wysokie temperatury karty graficznej ( ponad 80 c ) w stresie. Wymontowałem ją ale nie mogę zdjąć z niej radiatora, wydaje mi się że stara pasta przyschła i zlepiła go z karta graficzną. Mogę normalnie go mocnej spróbować odczepić czy jakimś sposobem?

(system) #7

Pastę też rozpuszcza olej samochodowy :slight_smile: To nie żarty!

Innym sposobem jest zdjęcie wszystkich elementów mocujących (śrub itp.) z radiatora. Uruchomienie z tą kartą i "przyklejonym" radiatorem komputera, rozgrzanie jej i podczas pracy próbować ruszać i zdjąć radiator (w rękawiczce!), czyli na gorącej karcie. Wyłączyć natychmiast komputer i sprawa załatwiona.