Komputer strasznie wolno chodzi

Witam. Mam problem. Sytuacja wygląda następująco. Jakiś czas temu oddałem kompa do naprawy bo nie chciał się w ogolę włączać. Gość powiedział, że to płyta główna i mi ją wymienił. Prosiłem o jakiś zamiennik żeby wszystko ze sobą współgrało. Tak więc komputer ma następujące parametry:

Płyta główna: ASRock G41M-VS3

Procesor: Intel Pentium 4 3,00GHz

Ram: DDR3 6GB

Karta graficzna: GeForce GTX 260

Dysk twardy: Samsung 2TB

Nie wiem co by was jeszcze interesowało z parametrów (jakby co to napiszcie w komentarzu). Problem wyglada następująco: zrobiłem format systemu a komputer dalej strasznie muli. Na samym początku gość wrzucił mi tylko 2GB RAM DDR3 do tego kompa ale to bylo zdecydowanie za mało zważywszy na to, że mam Viste :wink: dokupiłem kolejne 4GB i stwierdziłem, że zrobie formata bo co jak co ale Vista na 2GB RAMU miała prawo mulić. Z tym, że po formacie niewiele sie zmieniło. Komputer w dalszym ciągu nie jest rakietą. Napiszcie mi jakimi programami przeskanować kompa to wrzuce wam tutaj raporty i może mi pomożecie. Z góry dzięki za pomoc :slight_smile:

Instalowałeś system w wersji 32 czy 64 bitowej?

Ogólnie sprzęt bardzo dziwnie dobrany - słaby procesor, słaba karta graficzna i 6GB ramu.

Oczyść system programem CCleaner, uprzątnij autostart, zrób defragmentację dysku. Może coś pomoże.

32bitowa wersja. A komputer słaby bo też ma już swoje lata. Zrobię to co napisałeś i zobaczymy :slight_smile:

Przy 32 bitowej wersji systemu nie wykorzystasz takiej ilości pamięci.

Aby system Windows wykorzystał więcej niż 4GB ram potrzeba jest wersja 64 bitowa.

Dobrze wiedzieć :slight_smile: chciałem mu dokupić 2 GB ram żeby łącznie miał 4 no ale gość nie miał kości z 2GB. Ogólnie komp przed wymianą płyty głównej dawał radę. O ile nie był w danym czasie zawirusowany oczywiście. Możliwe jest, że to wszystko się tak pieprzy bo ramy zamiast DDR2 są DDR3? A płyta w jakiś sposób jest zbyt nowa?

Co do pamięci, to jest ok. Informacje ze strony producenta Twojej płyty głównej:

http://www.asrock.com/mb/Intel/G41M-VS3/

Optymalizacja: oznaczaja-bledy-dzienniku-zdarzen-t494507-15.html

Pozdrawiam.

Na pewno nie jest to wina, jak ktoś napisał wcześniej “słabej” karty graficznej", bo sam system spokojnie zadowoliłby się nawet zintegrowaną kartą. Pamięci RAM też na pewno nie brakuje, bo sama Vista żre koło 1GB. Procesor chodź słabiutki i leciwy spełnia zalecane wymagania do tego systemu.

Może to dysk twardy w stanie agonalnym ze słabymi transferami ?

Jaki masz ten dysk ? Pobierz http://www.dobreprogramy.pl/HD-Tune,Pro … 12177.html

i prześlij nam screena z benchmarka

Screen z HD Tune: http://img253.imageshack.us/img253/4302/hdtuneb.jpg

Tendencja spadkowa zaczęła się kiedy włączyłem youtube.

Daj zakładkę heatlh.

Tak na marginesie możesz podać jaki masz zasilaczacz. Jak instalowałeś system czy przypilnowałeś żeby zainstalowały się kontrolery dysku SATA/ACHCI można podglądnąć w menedżer urządzeń przy kontrolerach dysku jakie są . A w biosie ma być ustawione na ACHCI przy instalacji bo tak to zainstalują się kontrolery PATA/IDE. Na tak duży dysk może lepiej na nowszych kontolerach dysku SATA będzie działało. Czy instalując system zainstalowałeś dostępne na stronie płyty głównej stery od chipsetu do płyty głównej pod Vistę . Może być wiele czynników przymulenia komputera a napisane powyżej przykłady to nie jest jeszcze wszystko co może dać lepszą wydajność. Wcześniejsze posty jak naprzykład stan dysku też mogą być przyczyną.

Health: http://img405.imageshack.us/img405/5848/healthg.jpg

http://img833.imageshack.us/img833/9713/health1.jpg

Dodane 02.09.2012 (N) 18:16

Nie wydaje mi się żeby to był problem zasilacza bo jak do tej pory to wszystko normalnie działało. Co do kontrolerów to wchodząc w menadżer urządzeń mam ATA/ATAPI. Przy instalowaniu systemu zainstalowałem najnowsze stery do płyty głównej.

Smart pokazuje dużą ilość błędów przy C7 Ultra DMA. Czyli może być problem z elektroniką dysku, wadliwy kabel sygnałowy, czy kontroler(y) na płycie głównej. Możesz na wyłączonym komputerze przełozyć do sąsiedniego gniazda i czy zmieni się ilość błędów, zmienić kabel sygnałowy, można też jak jest mozliwość sprawdzić na innym komputerze czy wartość SMART będzie przy C7 też pokazywała błędy żeby się upewnić czy wina kontrolera(ó) na twojej płycie głównej czy problem lezy w samym dysku. Winowajcą tych błędów może być niestabilny zasilacz i mozna zadać pytanie czy nie pomógł paść poprzedniej płycie głównej. Masz też błędy zapisu na C8 chociaż jeszcze nie widać realokowanych sektorów ale całościowo dysk nie jest chyba w idealnym stanie. Jednak jesteś na starych kontrolerach i prawdopodobnie nic nie zmieniałeś w biosie pod tym kątem bo raczej domyślnie jest właśnie ustawione SATA jako IDE.

Najpierw zmieniłem kabel od dysku i nic się nie zmieniło. Po zmianie gniazda w HD Tune nie ma zmian ale wydaje mi się, że komputer chodzi troszkę lepiej. Ale dalej nie jest to to czego oczekiwałem. Dysk do najstarszych nie należy ma może 4 miesiące.

To jakieś sugestie co mogę jeszcze zrobić? Tylko napisane takim potocznym językiem ;p

Można spróbować przejść na ACHCI na zainstalowanym systemie z kontrolerami ATA. Tylko musisz znaleźć w biosie żeby SATA było jako ACHCI a nie jako IDE. Bez znalezienia w Twojej wersji biosu nie ma co się zabierać za manewry. Podaje linka jak to się robi w Windows 7 i chyba jest tak samo w Vista. W linku i na filmiku masz pokazane jak wejść do rejestru do jakiej gałęzi to porównasz czy w Viście jest w tym samym miejscu. Jak to samo to możesz zaryzykować i też masz w linku w danej wersji biosu gdzie przestawić SATA jako IDE przy pierwszym rozruchu po zmianach w rejestrze. I jak system się pierwszy raz uruchomi to w menedżer urządzeń zniknie przy kontrolerach dysku napis ATA/ATAPI . Mozna później jeszcze zainstalować sterowniki od chipsetu płyty głównej jak nastąpiły takie zmiany. http://pclive.pl/porady-komputerowe/win … ows-7.html.

Jak nie czujesz się na siłach z zaznaczeniem że jest ryzyko to od ciebie zależy decyzja działań.

A czym ryzykuje? Mogę w ten sposób uszkodzić dysk?

Nie dysk tylko że system nie wstanie i pojawi się niebieski ekran BSOD. Nie wiem czy wtedy będzie można wejść do trybu awaryjnego cyz mozliwość wybrać ostatnia dobra konfiguracja ale wtedy trzeba przestawić z powrotem SATA na IDE.

Dodane 03.09.2012 (Pn) 7:15

Można przed zabawą zrobić obraz partycji systemowej i wrazie niepowodzenia przywrócisz obraz do wcześniejszego stanu i ustawisz z powrotem w biosie na achci . Ale raczej powinno bez problemu nawet można jeszcze raz zainstalować system tylko z ustawieniem w biosie na ACHCI . W twoim przypadku gra warta świeczki jak twierdzisz że komputer za wolno chodzi to się przekonasz czy pomoże.

Chciałem zrobić tak jak mi poleciłeś ale niestety mój BIOS różni się nieco od tego na filmiku i za nic nie potrafię znaleźć tej opcji. Ale znalazłem coś innego. Zaraz wrzucę screeny to może będziesz wiedział o co chodzi.

http://img822.imageshack.us/img822/2860/dsc0208rq.jpg

Jak jest konfiguracja ATA/IDE to mogę ją wyłączyć albo dać 2 opcje które są widoczne po prawej stronie screena.

Ja mam też bios AMI o takim tle tylko że ustawienia do sata mam na pierwszej zakładce MAIN a właśnie do IDE nie widać u mnie jakby odwrotnie jak u Ciebie. Może w sąsiedniej zakładce szukać opcji do ustawień SATA albo na tej kliknąć co pokazałeś na pozycję co jest dysk jakie pojawią się możliwe ustawienia. Dziwne by było jakby nie mozna ustawić SATA jako SATA . Trzeba jeszcze szukać i sprawdzać czy pojawi się możliwość wyboru ustawień . Chyba że cały bios przeglądnąłeś wszystki zakładki i nie ma. Może ktoś się zgłosi kto ma najlepiej dokladnie taki sam bios i ma obczajone. Można by było spróbować jak jest nowszy bios na stronie twojej plyty głównej z aktualizować i czy będą zmiany że będzie można lepiej poustawiać.

Szukałem chyba z pół godziny i sprawdziłem wszystkie możliwe opcje. Może faktycznie poszukam nowszego BIOS’a do mojej płyty głównej.

Nie bardzo rozumiem o co chodzi. Dzisiaj komputer chodzi o wiele lepiej mimo, że nic przy nim nie grzebałem od wczoraj. Może przez ten czas po reinstalu już załapał jakiegos wirusa?