Komputer studenta i firmowy w jednym :]

Witam

Jestem jeszcze dość młody, studiuję (informatykę) i założyłem swoją firmę. Chcę działać w pełni legalnie… ale mam pewne niejasności i stwierdziłem, że tu będzie najlepiej zapytać się o radę.

Na moich studiach na czas studiowania można w pełni legalnie korzystać niekomercyjnie np. z niektórych programów firmy Microsoft - uczelnia ma odpowiednie umowy z tą firmą i z innymi chyba też. Studiuję zaocznie i tym bardziej dużo zadań, projektów robi się w domu, jak np. w programie Visio z pakietu Office.

Problem polega na tym, że mam własną jednoosobową działalność gospodarczą i używam jednego notebooka do nauki i do pracy - logiczne w sumie.

Kluczowe pytanie : Czy mam prawo mieć na jednym komputerze (używane oczywiście tylko do celów szkolnych, niekomercyjnych, jak zakłada to licencja) także programy “do studiowania” z licencją wspomnianą wyżej?

Przecież nie będę kupować osobnego sprzętu tylko do prac związanych ze studiowaniem…

System oczywiście mam legalny, zakupiony wraz z komputerem.

Czyli pierwiastek niezbędny, wspólny - legalny, komercyjny (uczelnia też udostępnia legalnie Windowsy na czas studiów, ale niekomercyjny użytek, więc system mam zakupiony).

Pytanie jeszcze o darmowe użytkowe programy z licencją tylko do użytku prywatnego, takie jak AdAware Personal - tu bym nie mógł udowodnić, że używam ich tylko do celów prywatnych, więc muszę z nich zrezygnować - dobrze rozumiem?

wg oczywiście tak, tzn możesz mieć programiki dla potrzeb studiów (przy legalnej windzie). Z tym, że nie możesz np. tworzyć na potrzeby firmy jakiejś tam aplikacji czy coś podobnego. W kompie możesz mieć, ale jesłi jakaś darmowa aplikacja może sie przedostać do pracy Twojej firmy to lepiej unikać uniwersalnego kompa. :slight_smile: