Komputer uruchamia się ale Nie restartuje

Witam

Problem polega na tym, że komputer włącza się bezproblemowo, ale wczoraj straciłem standardowe ‘piknięcie’ przy włączaniu, na dodatek gdy chce zrestartować komputer z poziomu windowsa albo jak wprowadze nowe ustawienia w biosie i wymagany jest restart, komputer zatrzymuje się na czarnym ekranie i nie idzie dalej, trzeba go wyłączyć i włączyć na nowo. Prosiłbym o pomoc.

Specyfikacja komputera:

Płyta Główna: Gigabyte P31-DS3L

Pamięci: Kingston 1GB PC6400 oraz OCZ 1GB PC6400

Procesor: Intel Pentium Dual Core E2200

Grafika: Radeon HD 4550

Dodam jeszcze że pamięci jak są włożone na sloty DDR1 i DDR2 na płycie głównej to widzi tylko 1GB pamięci. Musiałem włożyć pamięci na sloty DDR1 i DDR3 żeby komputer widizał 2GB ale zamiast 800MHz pokazuje mi 667MHz.

Prosiłbym o pomoc. Z góry dziękuje.

Co do sygnału przy starcie komputera jeżeli go utraciłeś coś jest nie tak w ustawieniach bios-u ( ten sygnał daje znać ze konfiguracja i ładowanie urządzeń powiodła się pomyślnie bez problemów związanych z błędami) które mogą powodować np: nowe zainstalowane kości pamięci RAM.

Podaj więcej szczegółów na temat pamięci RAM zainstalowanej na twoim kompie mianowicie ile kości i ich pojemność

Czy płyta główna obsługuje dual-chanel? (ile masz gniazd na płycie głównej i czy są one w innych kolorach?) :slight_smile:

Dodane 08.02.2010 (Pn) 16:39

Z konfiguruj BIOS do ustawień fabrycznych. (Takie jakie powinny być oryginalnie zalecane przez producenta tego sprzętu.) :slight_smile:

Specyfikacja płyty głównej:

Typ obsługiwanej pamięci DDR2-800 (PC2-6400), DDR2-667 (PC2-5300)

Dwukanałowa obsługa pamięci Tak

Ilość gniazd pamięci 4 szt.

Pojemność pamięci 4096 MB

Pamięci mam jedną Kingston 1GB PC6400 i drugą OCZ 1GB PC6400. W tym momencie mam kingstona na pierwszym slocie i ocz na trzecim slocie. Sloty na płycie głównej są dwukolorowe slot pierwszy żółty drugi czerwony, trzeci żółty no i czwarty czerwony. W tym linku jest zdjęcie mojej płyty głównej http://www.gigabyte.pl/images/products/ … 3l_big.jpg.

W biosie mam ustawione ustawienia Fail-Safe.

Obydwie pamięci do współpracy w dual-chanel muszą znajdować się w gniazdach o tych samych kolorach.

Spróbuj umieścić te pamięci w slocie 2 i 4

Co do biosu przywróć konfiguracje fabryczną ustawień.

Bios sam wykryje nowe urządzenia i sam powinien je skonfigurować. :wink:

Zobacz co się dzieje po przywróceniu ustawień fabrycznych.

Dodane 08.02.2010 (Pn) 19:12

Przetestuj obydwie pamięci RAM programem memtest86+

link tutaj:http://www.memtest.org/

ściągnij: Download (Pre-built & ISOs) wersja 4.0

wypal plik ISO na cd

uruchom ten program z wypalonej bot-owalnej cd przy starcie komputera

jeżeli adresy poleca na czerwono masz pamięć do wymiany.

jeżeli posiadasz więcej niż jedną kość pamięci na płycie głównej testuj pojedynczo każdą z nich. :slight_smile:

Przemieszczenie pamięci nie pomogło. Zrobiłem też test tym programem memtest z poziomu startu komputera. Program nie wykrył żadnych errorów pamięci. Już nie wiem co to może być

Ustawienia bios-u przywróciłeś do fabrycznych ustawień?

jeżeli program nic nie wykazuje spróbuj uruchomić kompa na jednej z tych pamięci na przemian :slight_smile: (zobacz czy są różnice przy restarcie)

Cały czas działam na ustawieniach fabrycznych. Pamięci próbowałem wkładać na wszystkie możliwości. Wsadzając po jednym czy dwie naraz w każdej pozycji i tak restart nie działa.

A dokładnie gdzie ten restart nie działa?

:slight_smile:

Wydaje mi się ze te pamięci nie będą pracować w dual-chanel umieść jedną w slocie 1 a druga w slocie 2 :slight_smile:

Dodane 08.02.2010 (Pn) 22:44

taktowanie pamięci jednej z nich jest inne

Dodane 08.02.2010 (Pn) 22:45

a czasami bywa ze najlepiej dobierać pamięci RAM jednego producenta

kwestia jest taka że działało mi wszystko poprawnie a po czyszczeniu lekkim komputera w środku zaczeło sie tak dziać właśnie z tym restartem a pamięci mają to samo taktowanie

Płyta główna może być uszkodzona jeżeli ten zabieg nie jest wykonany precyzyjnie.

Spróbuj wyjąc baterie podtrzymującą ustawienia biosu na odłączonym od zasilania kompie (odłącz kabel z zasilania)

odczekaj 2-5 minut, ponownie włóż baterie i załącz kompa.

Odpal kompa bios powinien pytać o ustawienia daty i godziny ponownie (wprowadź tylko datę i godzinę i zapisz ustawienia F10).

Wyjęcie baterii też nie pomogło. Bios się zresetował ale komputer nadal nie chce się restartować.

Dodane 10.02.2010 (Śr) 14:05

Jakieś inne sugestie ?

witam też mama taki problem ;/ poroadziłeś sobie jakos z tym ??