Komputer uruchamia się za drugim razem

Komputer uruchamia się za drugim razem.

Szukałem podobnych tamatów na google ;D przewaznie dotyczyło WinXP i trochę inne symptomy.

Problem dotyczy jesli wyłącze całkowicie zasilanie (np. listwa, wyłącznik na zasilaczu) to nastepnym razem gdy komputer włącze to na 2 albo 3 sekundy się uruchomi , potem znów po paru sekundach się wyłączy a następnie już normalnie “PONOWNIE SAM SIĘ WŁĄCZA”.

Pewnie odrazu powiecie, ze problem tkwi w zasilaczu albo płycie głównej, ewentualnie “docisnąć kable”…

Nie wiem czy to dobry trop:

Ale prawdopodobnie tak się stało gdy zmieniłem w biosie z IDE na ACHCI.

Windows 7-64-bit

Płyta P55A-UD4

Zasilacz Chieftec: 560 W

Poza tym komputer działa prawidłowo:

Nie restartuje się nawet po “silnym obciążeniu” lub w inny sposób (no chyba, że zabraknie prądu xD).

Taki dosyć luźny pomysł mam. Czy po takim wyłączeniu listwy, (za nim jeszcze windows się uruchomi) masz dobrą date w biosie? Może to bateryjka na płycie siadła :slight_smile:

Mam dobrą datę.

Poza tym płyta ma około 1 roku. Baterie zawarte w płytach to litowo-jonowe. Przynajmniej w tych nowszych płytach potrafią działać do 10 lat. :slight_smile:

Nie chcę powrócić do IDE(aby sprawdzić czy problem stanowi tryb ACHCI) bo potem mogę mieć niespodziankę, że system nie wstanie więcej i będzie wiązała się z tym reistalacja systemu. Przynajmniej kiedyś miałem problem z BOOTMGR , którego nie dało sie naprawić w żaden sposób.

A w BIOSIE jak masz ustawione stan po utracie napięcia - wyłączony, ostatni stan czy restart ? :frowning:

W moim Asus P5B raz na kilkadziesiąt razy nie rozpoznaje dysku i muszę uruchomić ponownie …

Więc słusznie kombinowałeś z SATA.

Jeśli zabraknie prądu to w Biosie mam ustawione tak, że NIE URUCHAMIA AUTOMATYCZNIE KOMPUTERA gdy prąd znów będzie.

Wciśnij wszystkie kable do wtyczki zasilacza. Taki objaw czasami pojawia się jeżeli wyciągasz wtyczkę z gniazda za kable. Źle zaciśnięte kable czasami się obluzowują i powodują restart komputera. Kontakt brak kontaktu … :slight_smile:

kunszto - NA 100 % się mylisz. Problem tkwi w czymś innym a Ty propnujesz najprostrze sztuczki :slight_smile:

Tylko w biosie zmieniłeś IDE na ACHCI , trzeba jeszcze dokonać zmian w rejestsze w systemie. Jak tylko w biosie to i tak że Ci się uruchamia mi np.pojawia się niebieski ekran ale narazie nie przestawiam się na achci ze względu na inne systemy.