Komputer w domu i biurze - kwestie prawne

Mam firmę, którą prowadzę w domu. Komputer jest na firmę tak samo jak Windows XP.

Jak wygląda sprawa założenia kilku kont użytkowników, i instalacja np. na koncie dom (nie wykorzystywanym komercyjnie) Microsoft Office dla uczniów i studentów ??

Jako student mam prawo go kupić i używać, tylko że nie mogę w celach komercyjnych. Dzwoniłem do Microsoftu i oni podobno dopuszczają taką możliwość, ale babka na infolinii była trochę niedoinformowana.

Obawiam się o legalność takiego postępowania.

Uważam, że już ten cytat dość jasno pokazuje, że instalacja na tym komputerze programów free, promocyjnych z założeniem, że nie będą wykorzystywane do celów komercyjnych będzie naruszała zasady licencji. Założenie dodatkowych kont, w celu np. zainstalowania softu dostępnego na specjalnych warunkach :

uważam, że jest próbą ominięcia warunków licencji " z przymrużeniem oka".

Jeszcze raz to uwypukliłem - masz zamiar zainstalować ten soft na komputerze i w systemie, który wykorzystujesz do celów komercyjnych.

Nie jestem prawnikiem, ale dla mnie oczywistym faktem jest, że w ten sposób naruszysz warunki licencji na użytkowanie programu w promocji dla uczniów i studentów.

Pozdrawiam

Jak już pisałem, microsoft dopuszcza podobno taką opcję, ale … wolę się upewnić.

Temat jest o tyle ciekawy, że dużo osób prowadzi działalnośc gospodarczą w domu, i co, mam wtedy mieć kilka komputerów ??

Jeden do wykorzystania do pracy, drugi do wykorzystania domowego ?

…ale jak pisałeś,

Jak już wspomniałem, nie jestem prawnikiem, i oczywiście mogę tu nie mieć racji, ale licencje instalowanego softu staram się czytać dość wnikliwie, i jak sądzę, nie mam szczegółnych problemów z ich właściwą interpretacją w myśl maksymy Ignorantia iuris nocet …

Jest na Forum kilku userów, którzy studiują prawo, może się w tym temacie wypowiedzą…Z mojego punktu widzenia Manifestum non eget probatione

Pozdrawiam

W związku z tym iż w trakcie trzech rozmów z infolinia Microsoftu, uzyskałem trzy różne odpowiedzi, wysłałem zapytanie mailowe do Microsoftu. Jak tylko dostanę odpowiedź, napewno ją tu zamieszczę.

Złączono Posty : 02.02.2007 (Pią) 5:25

Jak wcześniej pisałem, wstawiam odpowiedz MS INFO:

Szanowny Panie,

Dziękujemy za skontaktowanie się z Centrum Obsługi Klienta Microsoft.

W postanowieniach umowy licencyjnej znajduje się następujący zapis :

“Instalacja i używanie. Licencjobiorca może zainstalować kopię Oprogramowania na trzech komputerach osobistych lub innych urządzeniach znajdujących się w jego gospodarstwie domowym do użytku niekomercyjnego przez osoby należące do tego gospodarstwa.”

Zgodnie z powyższym urządzenie znajdujące się w firmie nie jest urządzeniem kwalifikującym do instalacji oprogramowania.

Z poważaniem

Centrum Obsługi Klienta Microsoft

Złączono Posty : 02.02.2007 (Pią) 5:27

Powyższ odpowiedz nie satysfakcjonowała mnie, więc poniżej dalsza część korenspondencji:

Witam,

Właśnie poniższe stwierdzenie, tj: “Instalacja i używanie. Licencjobiorca może zainstalować kopię Oprogramowania na trzech komputerach osobistych lub innych urządzeniach znajdujących się w jego gospodarstwie domowym do użytku niekomercyjnego przez osoby należące do tego gospodarstwa.” wzbudza moje wątpliwości.

Komputer mam w domu, jak również w domu mam zarejestrowaną działalność gospodarczą. W związku z tym są dwie możliwości traktowania takiego komputera:

  1. Jako firmowy

  2. Jako prywatny

W drugim przypadku mogę przecież legalnie używać takiego pakietu.

Prosiłbym więc o barzdziej wyczerpującą odpowiedz.

Pozdrawiam

Złączono Posty : 02.02.2007 (Pią) 5:28

i odpowiedz MS INFO:

Szanowny Panie,

Dziękujemy za skontaktowanie się z Centrum Obsługi Klienta Microsoft.

Oprogramowanie Microsoft Office 2003 dla uczniów, studentów oraz nauczycieli nie może być instalowane na firmowym zestawie komputerowym.

Z poważaniem