Komputer widzi 2 GB zamiast 4 GB, tak samo 1 GB zamiast 2 GB

Mam problem z komputerem na płycie głównej Intel® Desktop Board DG41TY
Komputer wykrywa 2 GB pamięci Ram zamiast 4 GB. W przypadku włożenia jednej kości pamięci 2 GB dostępne mamy 1 GB.

Zaktualizowałem bios do najnowszej wersji jaka jest dostępna (TYG4110H.86A.0045) jednak nowy bios nic nie pomógł.

W czym może być problem ? Załączam screeny z biosu. Ten sam problem występuje sprawdzając dane w systemie Windows.

Albo kontroler ram uszkodzony, albo firmówka potrzebuje dedykowanych do płyty modułów ram?

A dokładnie jakie to moduły? akceptuje DDR2 667/800 do 8 GB.

A jak wsadzisz moduł 4 GB do pierwszego banku, a drugi pusty, to co?

Jakie miałeś wcześniej moduły?

Co to dokładnie za pamięci (model), albo najlepiej zdjęcie z naklejki z opisem pamięci.

Wykaz:

BIOS aktualizowałeś - ok
Spec. masz tutaj:


Jak widzisz płyta obsługuje DDR2 667/800 do 8 GB.

Sprawdź proszę którymś z zewnętrznych programów - CPU-Z ile tam pokaże Ci tej pamięci.
Jak spróbować rozwiązać ten problem? -
Przede wszystkim upewnij się, że kości RAM są na 100% kompatybilne i wspierane przez ten model płyty głównej.
Jeżeli są to spróbuj:
1.(W systemie) - start -> uruchom -> msconfig -> rozruch -> zaawansowane -> zaznacz maksymalną pamięć, jeżeli jest zła wartość wpisz poprawną.
2.Znajdź w biosie opcje Memory Remap i zmień wartość na enable.

Kingston KVR800D2N6K2/2G
KIT OF 2 1.8V

No to 2 GB, a gdzie 4?

W takim razie dobrze Ci pokazuje. 2 GB to ma cały kit, pojedynczy moduł ma 1 GB.

2 polubienia

I to jest 2 x 1 GB - czyli dobrze bios pokazuje.

2 x takie same moduły. Więc 2 GB x 2 = 4GB

Nie, 2 x 1GB czyli 2GB.

Napisałem, to moduły 2 x 1 GB - jak dobrze podałeś typ.

No tak zgadza się … macie rację. Nie potrzebne zamieszanie.

Też się zdziwiłem, ostatnio tak chciałem @Radek68 sprzedać takie moduły 2GB i sprowadził mnie na odpowiednią drogę, że to 2 x 1GB :wink:

1 polubienie