Komputer widzi tylko część dysku

(Hjustyn) #1

Dotyczy Asus AOD250

Dysk to Hitachi 160gb były na nim dwie partycje:

1 (ukryta) PQSERVICE na której znajdował się system do odzysku przy kombinacji klawiszy

2 ACER na której był system operacyjny

Potem zacząłem kombinować z Linuksem i niestety usunąłem wszystkie partycje, jednakże po reinstalacji sytemu nie pokazuje mi całości dysku brakuje ok 11gb, nie jest to kwestia sytemu operacyjnego że nie widzi bo sprawdzałem to w wielu programach do partycjonowania jak np: EASEUS czy PARAGON i one też nie wykrywają tego. Co zrobić by odzyskać zaginione 11gb

(marcin82) #2

Uruchom GParted z live-cd, być może to jakaś linuksowa partycja. Jeśli tak jest to ją usuń, Zastosuj, a potem istniejącą partycję NTFS "rozciągnij" na przykład na prawo (na to wolne nieprzydzielone miejsce).

(Hjustyn) #3

niestety w "geparted" też nie pokazuje właściwie

(Db2524) #4

Jeśli oczekujesz pełnych 160GB, to możesz się rozczarować. Rzeczywista pojemność dysków jest zawsze jakieś 9% mniejsza.

(Hjustyn) #5

W test disk pokazuje:

Disk /dev/sda - 160 GB / 149 GiB - ATA Hitachi HTS54321

A w szczególności że wcześniej tak po prostu nie było

(Onegumas) #6

najlepsze narzędzie to testdisk. jak tam czegoś nie zobaczysz to znaczy, że tego nie ma lub źle działa. Ale może być tak jak pisze bart25. ja mam dysk 1000 gb a faktycznie jest 931gb. Producent ma przelicznik 1 mb = 1000kb 1kb=1000b a system ma dwójkowy, 1mb=1024kb itd, stąd różnice z wart deklarowaną a faktyczną.

(Hjustyn) #7

To ja właśnie z testdisk-u cytowałem powyżej, tylko nie mam pojęcia co to znaczy

(Db2524) #8

149GB to normalna pojemność dysków 160GB.

Wszystko się zgadza, nic innego nie zrobisz.

(Hjustyn) #9

Tesdisk przy sprawdzaniu dogłębnym oznajmił mi że :

"The harddisk (160 GB / 149 GiB ) seems too small! (<171 GB / 160 GiB)

Check the harddisk size: HD jumpers settings, Bios detection..."