Komputer wiesza się podczas grania

Cześć.

Komputer zawiesza się podczas grania w gry ( Fifa 22, Mount & Blade II Bannerlord, Kena: Bridge of Spirits i sporadycznie Farm Together, ostatnio pykałam w Children of Morta aż miło i nie zawiesił się w ogóle), nie ma reguły, raz jest to po 10min raz po 3h itd.
Zaczęło się to jakieś 1,5 miesiąca temu od jednego BSOD(wtedy już Windows 11). Po prostu BSOD się pojawił, komputer się zresetował i już. Od tamtej pory komputer notorycznie się zawiesza, łapie takiego freeza podczas grania w wymienione gry, że tylko wyłączenie guzikiem power pomaga. Jakiś miesiąc przed tym pierwszym BSOD włączyłam moduł tpm 2.0 w biosie i czekałam na aktualizacje systemu do windows 11( nie wiem czy to może mieć cos wspólnego, skoro pierwszy BSOD wystąpił miesiąc po włączeniu modułu i jakieś 2 tygodnie po instalacji windows 11). Zresetowałam BIOS i wróciłam do windows 10 i na jakiś czas problem zniknął, po jakimś czasie zainstalowałam aktualizacje do windows 10 i problem powrócił. Wtedy komputer się zawiesił i nie chciał włączyć bo bios dawał sygnały 1długi 2krótkie lub 1 długi 3 krótkie( problem z kartą graficzna). Zresetowałam BIOS, sygnały zniknęły komputer się włączył i na jakiś czas problem z zawieszaniem się ustąpił. Problem powrócił po tym jak zaktualizowałam sterowniki karty graficznej, pojawił się drugi BSOD i znowu problem z freezami w grach, więc szybko wróciłam do poprzednich sterowników i problem zniknął niestety na krótko. Ręce mi opadły, zaktualizowałam BIOS do najnowszej wersji, sformatowałam komputer, zainstalowałam windows 11, sterowniki do karty graficznej są aktualne, przeskanowałam w poszukiwaniu wirusów( oddzielne malware) komputer odkurzony, pasta na procesorze i karcie graficznej wymieniona. Przeprowadzałam stres testy w OCCT chyba wszystkiego co się dało i test w FurMark( podczas testów komputer nie zawiesił się w ogóle, wiec dlaczego wiesza się w grach?) Nie przychodzi mi nic już do głowy, wystrzelałam się z pomysłów. Jedyne co mnie martwi do wynik testu w MemTest86, czy to może być powód dla którego komputer zawiesza się w grach, ale w stres testach śmiga aż miło? Dajcie znać czy wykonać jakieś dodatkowe testy i wrzucić tu ich rezultat, bo ten problem już naprawdę spędza mi sen z powiek. Niestety nie mam możliwości sprawdzenia pojedynczo podzespołów, pozostaje mi ewentualnie serwis jeśli jest to problem z hardware’m.

Specyfikacja:
Zasilacz Thermaltake Toughpower Grand Series TPG-0750F-R - 850 W 80 PLUS Gold

Jedyne co mnie martwi do wynik testu w MemTest86, czy to może być powód dla którego komputer zawiesza się w grach

Może, nie musi.
Tak czy inaczej komputer z uszkodzoną pamięcią nie nadaje się do użytku, będzie pracował niestabilnie.

Czyli co cię martwi? Jak sypie błędami to masz przyczynę. Jak są dwie kości to wyjmij jedną, często sypie się w dualu.

O widzę, że dwie kości, no to najpierw testuj z jedną.

Zrobię test każdej kości z osobna i popracuję na tej która będzie bez błędów( o ile taka będzie xD ), zobaczę czy to w tym tkwi problem i dam znać. Tylko nie rozumiem dlaczego komputer wykrzacza się tylko podczas grania i to w niektóre gry.

A no to że jak by nie patrzeć, wiąże się to z kosztami, a wolę mieć pewność, ze to ewentualnie ram stwarza problem zanim postanowię dokonać wymiany :stuck_out_tongue:

Testuj osobno, jak ok odpal w standardowym taktowaniu, nie 3200 tylko bez profilu 2666. Jak będzie ok to po ustawieniu 3200 podnieś lekko napięcie, wiesz te profile są tak naprawdę nie do końca testowane, to raczej taka mocna sugestia.

Uszkodzona pamięć nie pomaga podczas grania…

Zrobiłam bootowalny MemTest każdej kości z osobna. Zero błędów, zrobiłam jeszcze raz test dla dwóch kości jednocześnie, również zero błędów. więc dlaczego akurat wczoraj pokazało błąd a dziś nie… :thinking:

A czy podczas stres testów nie powinno też się zawiesić? np w OCCT?

Nie, bywa tak, że działa godzinami na Prime95 OCCT, czy FurMarku, a wystarczy otworzyć ze 20 filmów na YT i po zapełnieniu pewnej ilości pamięci leci niebieski.

Istnieje prawdopodobieństwo, że jedna z kości nie kontaktowała, albo zakurzyło/zaśniedziało złącze i po wyjęciu i włożeniu jest ok.

Ja w takich niepewnych przypadkach zostawiam włączony memtest na noc. Jak rano komputer działa, to zwykle jest potem ok.

Z tego co wstawiłaś to błąd wyskoczył w teście nr. 7. Tylko by ten test się prawidłowo wykonał potrzebuje 32 przejść.
Test nr 7
https://www.memtest86.com/tech_individual-test-descr.html

Test 7 [Moving inversions, 32 bit pattern]

This is a variation of the moving inversions algorithm that shifts the data pattern left one bit for each successive address. The starting bit position is shifted left for each pass. To use all possible data patterns 32 passes are required. This test is quite effective at detecting data sensitive errors but the execution time is long.

To co wrzucić sam test 7 na 32 przejścia na każdą kość z osobna ?

To nie ja wymyśliłem a twórcy Mem.
Ja bym tak zrobił by mieć pewność, tym bardziej że coś „zaiskrzyło”.

Robić pełny zestaw testów przez 24h.
Możesz spróbować też memtest86+ zamiast memtesta.

Podaj komunikaty błędów widoczne na niebieskich ekranach błędów o których wspomniałeś wyżej.

Na 90% będzie to walnięta kość ram( jeszcze potrzebuję trochę czasu, żeby się upewnić czy się żadna gra nie zawiesi) I teraz takie moje pytanie, chcę wymienić tą zepsutą na drugą taka samą( jeśli to w ogóle możliwe, że one będą takie same)

Czy ta kość będzie pasować do tej, którą podałam wyżej w specyfikacji?