Komputer włącza sie i zaraz wyłącza

http://emmers.cba.pl/wrota/Diagnostyka.pdf

Prosił bym jednak żebyście założyli nowy temat. Po co w moim pisać jak ja mam oddzielny problem.

milej lektury emmers życzę, po raz ostatni ci tłumacze, że mamy do czynienia z zasilaczem gdyż żeby problem leżał w innym podzespole płyta wydawała by “piknięcia” dłuższe krótsze to zależy od częsci która sprawia problem, zaś tutaj dochodzi do odcięcia zasilania więc o ile kondensatory nie są spuchnięte na płycie głównej to zapewne jest to zasilacz

Polecam lekturę z podanego wcześniej załącznika autorowi wątku , nie zamierzam z nikim polemizować. Autor wątku jeśli myśli logicznie powinien dawno pożyczyć od kogoś sprawny zasilacz i sprawdzić .

Artykuł o diagnostyce PC-ta przystępnie opisuje jakie działania powinno się podjąć. Po za tym bardzo możliwe że niestabilny zasilacz zniszczył chupset płyty głównej nieodwracalnie, miałem już taki przypadek, miałem również i taki przypadek, że jedynie obluzowana końcówka kabla 12 V była przyczyną tego że komputer nie startował. W takim wypadku nawet sygnały z biosu nie zadziałają , bo część płyty głównej i procesor nie są zasilane.

wtyczka 12v jest zapinana, jeśli nie ruszał świadomie jej jest raczej niemożliwe żeby sama sie obruszyła bo świadomie jest ciężko ją wyjąć to co mowa żeby sama z siebie sie zruszyła, w jednym sie zgodze że dobrze by było jakby miał zasilacz jakiś od znajomego np. żeby sprawdzić, tylko oczywiście o porównywalnej mocy, bo nie sztuka wsadzić słabszy i stwierdzić że to jednak nie zasilacz, jeśli płyta głowna jak mówisz jest padnięta, to zasilacz będzie miał najwyżej do drugiego komputera, jesli by zakupił nowy a komputer wraz by nie ruszył

Być może, że winny jest zasilacz, ale taki objaw daje też usterka pamięci RAM. Wyjmij pamięć oczyść ją z kurzu i oczyść również z kurzu sloty. Włóż pamięć ponownie i powinno być OK, jeśli nie to wyjmij bateryjkę BIOSU przy odłączonym zasilaniu na jakieś 20 - 30 sekund i włóż ponownie. Być może RAM nie łączy, być może BIOS się zablokował. Zasilacz też jest bardzo prawdopodobny ale dopiero po wykluczeniu innych usterek. Jak wyżej pisałem jest to raczej klasyczny objaw jakiejś usterki RAM’u.

a czy nie sądzisz że było by pikanie którym bios wskazywałby na ram?

Kilka razy już miałem taki przypadek jak właśnie opisany wyżej. Zmiana konfiguracji pamięci RAM pomogła (uruchomienie jej w konfiguracji Dual bądź Single channel). Pamięć RAM to tak samo podstawowy podzespół jak płyta główna czy procesor, więc uważam, że może płyta nie odzywać się speakerem w przypadku usterki ramu, spotkałem się kilkakrotnie z taką sytuacją.

Sądzę ,że nie wszystkie komputery mają podłączone głośniki systemowe lub wcale ich nie mają i dźwięków emitowanych przez bios nie słychać…

Jeśli chodzi o RAM , to od początku twierdziłem ,że sprawdzać należy kompleksowo i wszystko…nie jesteśmy w stanie na odległość stwierdzić co dolega temu komputerowi. Stąd moja sugestia lektury stosownego poradnika.

widzisz emmers wytłumaczenie “bo na odległość” wiele tu nie tłumaczy, dlatego że to forum jest dla ludzi którzy nie mają właśnie w pobliżu kogoś kto by to zechciał za darmo zdiagnozować, a z pierwszym lepszym nie ma co lecieć do serwisu, dlatego tutaj sie zakłada wątki i o tyle ile możemy staramy sie pomóc, btw. moim zdaniem to zasilacz, a przemawia na to wiek zasilacza oraz moc która od nowości jest już niska bo tylko 350W, i objaw który jest podstawowym objawem już padniętych zasilaczy

Odłącz przycisk którym załączasz komputer i wtedy zewrzyj dwa piny na płycie gł. te od POWER-U, U MNIE KIEDYŚ BYŁO TAK SAMO I TO BYŁ PRZYCISK, ewentualnie odłącz jeszcze reset.

ja bym nie radził niczego zwierać…

Zależy, jak się uważa co się zwiera to problemu nie ma - niejednokrotnie taką operację wykonywałem i wszystkie komputery żyją do dziś, trzeba być spokojnym i pewnym, że dobiera się do odpowiednich pinów :wink: