Komputer włącza się z lekkim opóźnieniem


(Osimaru) #1

Witam.

 

Ostatnio uporałem się z komputerem po awarii zasilacza i płyty głównej - została zakupiona nowa płyta Asrock 960GC-GS FX oraz używany zasilacz Antec EarthWatts 500W.

 

Komputer działa w porządku, stabilnie, nie resetuje się - ogólnie wszystko wydaje się działać dobrze, aczkolwiek mój niepokój wzbudza fakt, że komputer uruchamia się około sekundę po naciśnięciu włącznika.

 

Wcześniej nie spotkałem się z takim zjawiskiem, zawsze każdy pecet z którym miałem do czynienia odpalał się od razu po naciśnięciu odpowiedniego przycisku.

 

Czy to groźne, czy nie powinienem się przejmować?


(Fan Xp) #2

jakiś problem 0.o? jest ok. Nic złego nie powinno to być.


(Osimaru) #3

Zawsze każdy sprzęt uruchamiał się błyskawicznie po naciśnięciu włącznika, a teraz jest ponad sekundę przerwy zanim maszyna wystartuje stąd też moje wątpliwości.


(Fan Xp) #4

A jakieś zmiany w płynności komputera i coś innego ? czy na pewno tylko włączanie ?


(Osimaru) #5

Tylko włączanie.


(Lewanxd) #6

Zbyt długi obwód przycisku uruchamiania?


(Osimaru) #7

Na poprzednim zasilaczu i płycie nie występowało takie zjawisko, włącznik jest podpięty tym samym kablem co był. Powinienem coś z tym zrobić, jakoś sprawdzić jeszcze?


(JNJN) #8

Jak się nic nie dzieje z kompem, to OK. Niektóre płyty na chipie Intela P35/45 też tak miały, więc może w AMD też to występuje.

 

Zrób jeszcze taki test:

 

  • zdejmij wtyczkę power z gniazda na płycie i uruchom go na krótko wkrętakiem - zwarcie styków na moment.

 

 

Może i zasilacz z opóźnieniem tak reaguje?


(Osimaru) #9

Mam odłączyć wtyczkę od włącznika z płyty, tak?  I w ten sposób uruchomić na krótko?

 

Sprawdzić będę mógł dopiero w środę, bo dopiero wtedy wracam do domu.

 

Jeśli chodzi o jakiekolwiek różnice, które zaobserwowałem jeszcze po wymianie są takie, że wcześniej mimo wyłączonego komputera, diota na routerze pokazywała ustanowione połączenie na LAN1, a po wymianie tych dwóch podzespołów tak nie jest - komputer wyłączony, nie ma połączenia z routerem.

Możliwe, że to przez jakieś zabezpieczenia zasilacza? Pytam z ciekawości żeby nie było :slight_smile:


(JNJN) #10

 

Tak, pominiesz cały obwód włącznika i uruchomisz go bezpośrednio na płycie.

 

 

Widać, że teraz na nowej płycie po wyłączeniu kompa, znika zasilanie karty sieciowej i dlatego kontrolka LAN na routerze gaśnie. ( tak jakbyś całego kompa wyłączył na listwie) 

 


(Armon) #11

Ja mam tak podczas wyłączania (2s jeszcze działa płyta główna), kolega mi wyjaśniał, że wszystko jest w porządku dobra płyta główna odcina zasilanie powoli… możliwe, że dostarcza też powoli aby nie było skoku w napięciu.


(Osimaru) #12

Dzisiaj sprawdziłem odpalając wkrętakiem. Odpaliłem trzy razy i wszystko wydaje się odbywać z lekkim opóźnieniem (mam nadzieję, że nie przez mój brak wprawy w odpalaniu na krótko).

 

Podejrzewam w takim razie, że to tak wygląda na mojej płycie głównej z Chipsetem AMD760G.