Komputer włącza się z lekkim opóźnieniem

Witam.

 

Ostatnio uporałem się z komputerem po awarii zasilacza i płyty głównej - została zakupiona nowa płyta Asrock 960GC-GS FX oraz używany zasilacz Antec EarthWatts 500W.

 

Komputer działa w porządku, stabilnie, nie resetuje się - ogólnie wszystko wydaje się działać dobrze, aczkolwiek mój niepokój wzbudza fakt, że komputer uruchamia się około sekundę po naciśnięciu włącznika.

 

Wcześniej nie spotkałem się z takim zjawiskiem, zawsze każdy pecet z którym miałem do czynienia odpalał się od razu po naciśnięciu odpowiedniego przycisku.

 

Czy to groźne, czy nie powinienem się przejmować?

jakiś problem 0.o? jest ok. Nic złego nie powinno to być.

Zawsze każdy sprzęt uruchamiał się błyskawicznie po naciśnięciu włącznika, a teraz jest ponad sekundę przerwy zanim maszyna wystartuje stąd też moje wątpliwości.

A jakieś zmiany w płynności komputera i coś innego ? czy na pewno tylko włączanie ?

Tylko włączanie.

Zbyt długi obwód przycisku uruchamiania?

Na poprzednim zasilaczu i płycie nie występowało takie zjawisko, włącznik jest podpięty tym samym kablem co był. Powinienem coś z tym zrobić, jakoś sprawdzić jeszcze?

Jak się nic nie dzieje z kompem, to OK. Niektóre płyty na chipie Intela P35/45 też tak miały, więc może w AMD też to występuje.

 

Zrób jeszcze taki test:

 

  • zdejmij wtyczkę power z gniazda na płycie i uruchom go na krótko wkrętakiem - zwarcie styków na moment.

 

 

Może i zasilacz z opóźnieniem tak reaguje?

Mam odłączyć wtyczkę od włącznika z płyty, tak?  I w ten sposób uruchomić na krótko?

 

Sprawdzić będę mógł dopiero w środę, bo dopiero wtedy wracam do domu.

 

Jeśli chodzi o jakiekolwiek różnice, które zaobserwowałem jeszcze po wymianie są takie, że wcześniej mimo wyłączonego komputera, diota na routerze pokazywała ustanowione połączenie na LAN1, a po wymianie tych dwóch podzespołów tak nie jest - komputer wyłączony, nie ma połączenia z routerem.

Możliwe, że to przez jakieś zabezpieczenia zasilacza? Pytam z ciekawości żeby nie było :slight_smile:

 

Tak, pominiesz cały obwód włącznika i uruchomisz go bezpośrednio na płycie.

 

 

Widać, że teraz na nowej płycie po wyłączeniu kompa, znika zasilanie karty sieciowej i dlatego kontrolka LAN na routerze gaśnie. ( tak jakbyś całego kompa wyłączył na listwie) 

 

Ja mam tak podczas wyłączania (2s jeszcze działa płyta główna), kolega mi wyjaśniał, że wszystko jest w porządku dobra płyta główna odcina zasilanie powoli… możliwe, że dostarcza też powoli aby nie było skoku w napięciu.

Dzisiaj sprawdziłem odpalając wkrętakiem. Odpaliłem trzy razy i wszystko wydaje się odbywać z lekkim opóźnieniem (mam nadzieję, że nie przez mój brak wprawy w odpalaniu na krótko).

 

Podejrzewam w takim razie, że to tak wygląda na mojej płycie głównej z Chipsetem AMD760G.