Komputer wyłącza się podczas grania

Mój komputer wyłącza się samoczynnie podczas grania w bardziej wymagające gry. Na przykład podczas GTA 4 głównie wtedy kiedy latam helikopterem, w Trackmania wyłącza się praktycznie tylko wtedy gdy edytuję samochód, także podczas gry w The Sims 3 wyłącza się komputer - w tym ostatnim przypadku chyba najbardziej. Dodam jeszcze że podczas grania w takie gry, komputer działa dużo głośniej niż podczas normalnej pracy w Windowsie.

Mój konfig kompa:

Procesor: Intel Core 2 Duo E8400 /3.0GHz, 6MB, 1333MHz, BOX/

Płyta główna: Gigabyte X48-DS4 /intel X48/

Pamięć RAM: OCZ 4GB (2x2GB) PC1066 CL5 Platinum EPP

Dysk twardy: Seagate 640GB 7200rpm 32MB cache SATAII Barracuda 7200.11

Karta graficzna: Gainward Radeon HD4850 512MB DDR3 /256bit/ 2xDVI TV-out (dwie takie karty na CrossFire)

Nagrywarka DVD: Pioneer DVR-215 SATA (black)

Obudowa: Cooler Master Elite 333 (Black)

Zasilacz: BeQuiet StraightPower 500W

System: Windows Vista Home Premium SP1 x64

Proszę pisać co jeszcze mam Wam podać żeby mogliście mi pomóc.

Jaka wersja sterowników do grafiki i DirectX? Jak stoi z temperaturą?

Najprawdopodobniej komputer się przegrzewa i stąd wyłączanie komputera

Uważam tak jak kolega powyżej, komputer się przegrzewa. Podaj temperaturę podzespołów (procesor kręciłeś?). Pzostaje zakupić dodatkowe chłodzenie, albo zmniejszyć taktowanie (jeśli było OC).

wersja sterownika grafiki: 8.561.0.0

DirectX: nie instalowałem, ale sprawdziłem Everestem - DirectX 10.0

temperatura procesora: jak sprawdzić?

zapomniałem jeszcze dodać że na płycie głównej są zabudowane dwie karty na CrossFire.

nie podkręcałem procesora, więc chyba odpada zakup dodatkowego chłodzenia?

Temperaturę sprawdzisz programami typu Everest, Speedfan, albo Core Temp.

Mimo, że nie było OC coś sprawia, że cały system się grzeje i przez to jest niestabilny (w wymagających grach idzie największe obciążenie). A jak to mawiają, chłodnego nigdy za wiele. :slight_smile:

Przy takim zestawie kart graficznych sugerowałbym zasilacz ok 750Watt. Tymbardziej, że każda z nich wymaga dodatkowego zasilania molexem.

No tak, dwie prądożerne grafiki w CrossFire zwiększają obciążenie układu. Ale BeQuiet robi dobre zasilacze, więc nawet mimo tego, że to 500W powinno działać bezproblemowo…

http://images40.fotosik.pl/137/47ca7428088607fe.jpg

pod tym linkiem zrobiłem zrzut ekranu z Everesta przy normalnej pracy w systemie (bez uruchomionej gry), tylko nie wiem jak otrzymać takie dane podczas grania?

sugerujecie więc że to wina słabego zasilacza czy bardziej słabego układu chłodzenia?

Ta karta tak w praktyce pobiera 150-180 watów tak normalnie beZ przeciązenia a z przeciążeniem 240-270 teraz pomnóż to razy dwa i dodaj ok 80 Watt dla procka 2x 16 Watt dla pamieci i około 20 Watt dla HDD. Ile Ci wyszło?

wyszło około 640 watt przy przeciążeniu, czyli można stwierdzić że w około 90% jest to wina słabego zasilacza? przegrzewanie się podzespołów odpada?

Pożycz jakiś mocniejszy " na próbę" Lub dogadaj sie z sprzedawcą w sklepie komputerowym ; jeśli to nie rozwiąże problemu to zawsze możesz go zwrócić w pięciu dni bez podania przyczyn (Prawo konsumenckie).

ta, może zwrócić ale pod warunkiem, że nie będzie rozpakowany :smiley: Dlatego sugerowałbym najpierw się dogadać :slight_smile:

http://img197.imageshack.us/img197/792/beztytuu5.gif

wrzuciłem jeszcze jeden screen robiony w czasie przeciążenia komputera (podczas gry w The Sims 3)

Dodane 27.06.2009 (So) 14:06

no i klapa…

podłączyłem zasilacz 750W i nadal się wyłącza, nie rozwiązało to problemu a w dodatku dość sporo za niego zapłaciłem :cry:

co może być jeszcze przyczyną wyłączania się kompa podczas grania w gry? W przypadku The Sims 3 dzieje się tylko tak kiedy edytuje Sima, po za tym wszystko działa ok.

Dodane 27.06.2009 (So) 15:27

czy może być to wina nie podpięcia jakiegoś kabla wychodzącego z zasilacza?

zauważyłem też że jeden z wentylatorów który przykręcony do obudowy komputera wydmuchuje powietrze na zewnątrz ze środka komputera, czy tak ma być?

Dodane 06.08.2009 (Cz) 16:10

nie mam już sił… proszę o pomoc. Przed chwilą próbowałem jeszcze podpiąć drugą tasiemkę do kart na CrossFire ale oczywiście nic nie pomogło. Używam zasilacza 750W to chyba powinno wystarczyć… Co jeszcze może być przyczyną wyłączania się komputera w czasie przeciążenia?