Komputer wyłącza się podczas pełnego skanowania

Dobry wieczór
Pacjent: Dahua C8 00A SSD 512G

W trakcie pełnego skanowania antywirusem komputer odmawia posłuszeństwa i się wyłącza. Podzespoły są na małym użyciu w trakcie skanowania oprócz dysku więc stawiam, że to on jest przyczyną tego problemu.
Próbowałem:


3

Tu ktoś miał podobny problem, dysk nawet ten sam :stuck_out_tongue_winking_eye:
Komputer się wyłącza podczas pełnego skanowania .

Widziałem właśnie, ale nie dokończył tematu z tego co widze…

W czasie testu check i HD tune ten dysk był bardziej obciążony niż w czasie skanu antywirusem.
Przeszedł je bez wyłączenia.

Sprawdź sobie jak będzie obciążając procesor i grafikę jakimś testem.
No i warto dać w dziale bezpieczeństwa logi do sprawdzenia bo może jakiś robal to robi.

Testowałem grafe, 70 stopni nie mniej nie więcej
Z procesorem pewnie będzie to samo ale wyjdzie to w praniu
Jutro postaram się wrzucić logi i zobaczymy co z tego wyjdzie

HD Tune pokazuje ci graf odczytu w zasadzie w linii prostej (są skoki ale całość ma podobny początek jak i koniec ) co jest prawidłowe.
Problemem jest prędkość. To powinno mieć odczyt w granicach 400 MB/s a ma ok 200 MB/s

Jak są problemy nalezy najpierw sprawdzić czy problemem jest sprzęt czy system.
Jakimś LiveCD linuxa.

Jakim antywirusem?
No i moze tak konkretniej. Jakis bład bsodu. Jakies komunikaty w Historii niezawodności.
Coś w Podgladzie zdarzeń.
Napisz jaka wersja systemu Win 10 (19… , 20… 21…)

P.S. Ja bym zrobił skan FRST, wstawił logi i poprosił @iJuliusz lub @ThetaETX by je przejrzał. Tak na wszelki wypadek.

1 polubienie

Systemowym antywirusem
W Historii niezawodności jest napisane „system Windows nieoczekiwanie się zamknął” bez żadnych szczegółów
Windows 10 21H2
Poczytałem troche i w biosie powinienem SATA Compatibility Mode zmienić z IDE na AHCI, ale nie mam takiej opcji. Mam tylko IDE i RAID
EDIT: Miałem kiedyś podobny problem, i pomogła zmiana ustawień w BIOSie, może teraz też pomoże? Tylko nie wiem, co i jak ustawić

Co ty masz za płytę i bios ze to niemozliwe?

Asus N68C-GS4 FX
American Megatrends Inc. P1.10, 13.10.2014

Szukałem ale znalazłem tylko instrukcję do płyty Asrock N68C-GS4 FX.
Chyba o nia chodzi.
Faktycznie, nie ma tego trybu co skutkuje obnizeniem wydajności SSD. Co widać.
Stara płyta. Aktualizacje bios tez z przed lat. Pozostaje wymiana by SSD miał swoje osiagi.

Przeskanuj dysk Viktorią i daj zrzut. :grinning:

Prosze


Podobne prędkości. Większych nie będzie bo ta płyta i jej bios nie obsługuja AHCI.
Tu masz link z podobnym problemem i porada jesli chodzi o SSD. Ale przeczytaj także. drugi.

Oraz ten kogoś kto to robił.

To jedno.
Drugie to problem z wyłączaniem systemu.
Zrób to FRST.

@Yakii doznałem olśnienia, porobiłem pare razy znowu te pełne skanowania i zauważyłem że CPU też zaczeło się odzywać (100% użycia) i dysk przestał być aż tak używany (10-30% użycia)

Poprzestawiałem pare ustawień CPU w BIOSie i okazało się, że gdy włączę opcję „CPU Thermal Throttling” to skanowanie przebiega normalnie
Temperatury z opcja „CPU Thermal Throttling: Disabled” 50-55 stopni
Temperatury z „CPU Thermal Throttling: Enabled” 30-40 stopni
Czyli problem rozwiązany czyż nie?
Otóż nie. Z tym włączonym thermal throttlingiem w grach spadają mi klatki, i nie da się grać.
Poczytałem trochę w internecie, i według poradników/podobnych problemów innych użytkowników powinienem wyłączyć thermal throttling i undervoltować cpu. Tylko nie wiem jak to zrobić żeby niczego nie uszkodzić, pomożecie mi?

Moje aktualne ustawienia:
CPU Frequency Multiplier = [x19.0 3800 MHz]
Processor Voltage = [1.2250V]
NB Frequency Multiplier = [x10.0 2000MHz]

Mój procesor to AMD FX-4300

Ludzie, co wy za dyski kupujecie. SSD, który ma czasy dostępu 160 ms !!! SSD mają czasy liczone w µS. Dyski które mają takie parametry jak ten, to stare trupy w rodzaju 10 letnich staroci albo syf jak SP i ten Dachówka. I to nawet na komputerze klasy Pentium 4.

Ciekawe jakbyś go zaorał, czy nie wyszło by, że ma kłopoty z zapisem, i stąd wywala się podczas skanowania, jak antywirus próbuje zapisać jakieś dane w jakimś miejscu które już ledwo dyszy, no ale taki test zapisuje dysk i niszczy dane.

Może trzeba całą dahuę wpisać na czarną listę SSD.

Temperatura ok więc możesz wyłączyć tą opcję

Po co skoro temperatura mieści się w normie?

Zbyt niskie napięcie = niestabilny sprzęt
Zbyt wysokie = niestabilny sprzęt + ryzyko awarii procesora

No mieści się w normie, ale komputer się wyłącza…

Odpal z Minta jakiegoś na pendrive, odłącz dachówkę i testuj czy działa.

Zrób ten FRST. Wsaw logi. Moze coś w logu frst lub additional bedzie.
Zrób fsc.
Wiersz poleceń (administrator)
sfc /scannow.
Wstaw odpowiedź.