Komputer wyłącza się podczas uruchamiania

Witam. Piszę tutaj po raz pierwszy, ponieważ mam duży problem z komputerem, a kompletnie się na tym nie znam.

Otóż chodzi o to, że komputer wyłącza się po 2-5 sekundach po włączeniu (naciśnięciu przycisku Power). Da się go uruchomić dopiero po około 10-15 minutach prób.
Gdy już przejdzie do pulpitu to wszystko działa prawidłowo, także wydaję mi się, że to nie jest wina zasilacza.
Komputer został odkurzony, kable zostały sprawdzone (w czasie gdy “dociskałam” wtyczki kabli w komputerze musiałam naruszyć pamięć ram, ponieważ gdy próbowałam uruchomić to charakterystycznie pikał 3 razy i o dziwo się wtedy nie wyłączał, ale ta kość została już prawidłowo podłączona i problem z uruchamianiem dalej istnieje). Nie znam się na podzespołach komputera, ale wydaję mi się, że jest to wina płyty głównej lub procesora. Nigdy nie były wymieniane, jedynie do procesora został wstawiony dodatkowy wentylator.

Czy jest ktoś w stanie wyjaśnić dlaczego tak się dzieje?

Komputer jest bardzo stary, posiada także Windowsa XP. Mam zamiar zmienić system, a także niektóre podzespoły które są już przestarzałe, jednak nie mam pojęcia jakie części będą współgrały z moim komputerem.

W pliku zostały załączone podzespoły komputera.
Proszę o pomoc
JPG

Jeden z moich kompów ma tak, że naciśnięcie POWER powoduje zakręcenie wentylatorami i natychmiastowe wyłączenie, po czym po chwili komp sam się uruchamia. Może u Ciebie też tak jest?

Niestety nie, wyłącza się i potem nic się nie dzieje :frowning:

Płyta główna jest z 2007 roku, to nie aż taka stara. Windowsa 7 można spokojnie zainstalować, a kto wie, może i Windows 10 by zadziałał pomyślnie?

Hm, a w płycie masz zintegrowaną grafikę? Bym na niej spróbował. Jaki zasilacz, moc , firma i wiek…:wink: Jeżeli tak stary jak reszta, to tu bym szukał (mój noname nim padł tak miał).

Jak to zasilacz, to jest sens modernizować za 100-200 zł zł odświeżysz go do zastosowań biurowo-domowych, bo gry nie chcesz?

to jest ten zasilacz… jednak gdy komputer już się za którymś razem włączy to działa prawidłowo… i tak, chciałam aby komputer był do gier, niekoniecznie tych najnowszych haha

Taki objaw dają stare, wysychające kondensatory elektrolityczne - działają prawidłowo za którymś razem jak się rozgrzeją. Zrób podmianę zasilacza na jakiś inny.

A czy mogłabym zmienić zasilacz, płytę i procesor na lepszy? Jakie by zadziałały i współgrały ze sobą oraz z kartą graficzną jaką posiadam?

Pewnie - wszystko zależy ile kasy na to przeznaczasz.

to byłaby całkowita wymiana komputera, karta graficzna, wybaczysz mi prawda :-)?, jest Ci niepotrzebna, to taki złom, że nowsze zintegrowane są kilka razy lepsze;-)

Koszt nowego komputera 9bez Windowsa 10 ok 500 zł) wyniesie ok 1500-1600 zł, mówimy tu o rozsądnym minimum do korzystania i rozbudowy, nie o maszynie do pisania :wink:

Czyli jednak to, że za którymś razem się włączył mnie zmyliło. Myślałam, że to wina starej płyty lub procesora, który zawsze okazuje się przeciętny, kiedy chcę zainstalować jakąś gre powiedzmy z 2013 roku. Jaki mocny zasilacz muszę kupić? Zasilacze w ciągu całego życia komputera były wymieniane około 5 razy… chciałabym jakiś lepszy, jednak kompletnie się nie znam

Ja zgaduję w ciemno - nie jestem pewien na 100% dlatego pytam czy masz możliwość podmiany zasilacza aby kontrolnie sprawdzić?

Niestety nie…

No cóż … decyzja należy do ciebie.

Dziękuję bardzo za nakierowanie mnie na konkretny tor. Spróbuję coś z tym zrobić

Pocieszę Ciebie, że zrobienie porządku z prockiem, żeby cokolwiek potrafił, to wyjdzie tanio, pewnie z 80 zł.
Gorzej z zasilaczem, tutaj możesz za 50 zł kupić taka małą bombe lub za około 120 zł zwykłą 350 Silentum czy inny z 80+ 9niby chodzi o sprawność, ale sprawność wynika z jakości uzytych podzespołów, czyli wiec tez jakość). O ile nie planujesz bardzo mocnych kart graficznych (tych po 1000 zł), to ten wystarczy Ci.

Myślę, że jestem w stanie tyle uzbierac na lepsze podzespoły. Nabardziej zależy mi na płycie oraz procesorze, poniewaz karta graficzna była niedawno wymieniana. Myślę, że jak na razie karta taka zostanie. Teraz najważniejszy jest właśnie zasilacz, procesor i płyta. Niekoniecznie nówki (oprócz zasilacza oczywiście). Czy mógłbyś polecić konkretne modele do tego komputera?

…ale to nie ma sensu, będziesz robiła sobie krzywdę :wink:

Nie wiem dokładnie jaki masz model tej karty, ale nowoczesne zintegrowane grafiki są od 1,5 do 3 razy lepsze i sa wliczone w cene….procesora :wink:

Z wyborem, to masz dwie drogi :slight_smile:

  1. Kupujesz jakiegoś poleasingowca kilkuletniego na i5 za 400-500 zł ze wszystkim
  2. decydujesz się na nowa platformę na procesorze (z grafika naprawdę “porządną” w porównaniu z Twoją) 2200G, bez Windowsa cena wyjdzie z 1500 zł, z Windowsem 10 więcej. Plus taki, że z ewentualną rozbudową może spokojnie z 10 lat pochodzić.

Wiem, że grafika jest stara, do tej pory mi wystarczała haha
Jeśli chcę kupić kartę to muszę także i płytę, ponieważ ta nie ma konkretnych wejść, łączy itd (nie znam się kompletnie na tym, przepraszam). Miałam kiedyś naprawdę dobrą grafikę (miała 2 wentylatory) ale okazała się za duża, nie mieściła się, a także nie było gdzie jej podłączyć… musiałam z niej zrezygnować.
Myślę, że kupię używany sprzęt ze wszystkim, to wydaje się bardziej rozsądne…

Jak chcesz;-)
Tu masz jako-tako wybrane, różnicy nie ma, sprzęt tani i “w granicach normy” na dzisiejsze standardy, jakaś grafika za 100-200 zł, jeżeli integra lepsza od twojej obecnej;p, nie wystarczy też wejdzie. Oczywiście sprzet używany niesie też pewne ryzyko, a to dysk, a to zasilacz może mieć swoje lata :wink:

https://allegro.pl/kategoria/komputery-stacjonarne-486?string=Intel%20Core%20I5%202400&order=p&bmatch=baseline-n-dict-sort-sqm-ele-1-3-0304&seria-procesora=Intel%20Core%20i5&system-operacyjny=Windows%2010%20Home&system-operacyjny=Windows%2010%20Professional&liczba-rdzeni-procesora=4&wielkosc-pamieci-ram=8%20GB