Komputer z obsługą dużej ilosci RAM-u

Witam. Tak jak w tytule. Chciałbym dowiedzieć się jakie są najlepsze komponenty by zbudowac komputer z duza iloscią ramu najlepiej by byla mozliwość chociaż rozbudowy do ponad tych 100 gb. Bo w przyszłości planuje sobie coś uskrobać, na sprzęt wydajny pod ewentulna prace na nim jak i gry. Chcialbym po prostu nie martwic się wymiana sprzetu ze wzgledu na zbyt mała ilość ramu i zbyt slabego procesora (bo wiadomo procesor musi być też dobry by uciagnąć taka ilość ramu). Z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi.

Np: Pro WS W680-ACE|Motherboards|ASUS Global
Płyta główna PC Asus PRO WS W680-ACE (90MB1DZ0M0EAY0) - Opinie i ceny na Ceneo.pl

Szkoda, że nie podajesz budżetu, oraz do czego głównie używasz komputera (np. czy grasz w wymagające mocnej k. graficznej gry).Czasem zwyczajnie nie opłaca się przeinwestować, jak za 3-5 lat będziesz potrzebował tych zasobów a zmieni się pewnie dostępna platforma. Jasne, warto mieć możliwość dołożenia pamięci, dysków, czy jakiś zakres wymiany CPU, ale bardzo rzadko się tak drastycznie rozbudowuje komputer.100GB RAM (dla równego rachunku 128GB…) to już całkiem dużo jak na domowy komputer. Zajmujesz się czymś aż tak wymagającym RAM?

Przy RAM-ach mamy GiB:

1 GiB RAM-u = 1024 MiB

A 128 GB (np. dysk HDD) to ledwie 119.2 GiB (pomijając już alokację na dysku lub format partycji).

Co do budzetu to po prostu pytam poglądowo, czy ktoś coś poleca by było w czym wybrać i wtedy wiedzieć co kupić i na co odłożyć. Jesli chodzi o korzystanie z ramu to przewaznie korzystam z wielu programów w tle i zdarza mi sie kompresować jakieś pliki. Dlatego też przy kompresji szukam platformy z dobrym prockiem i dużą iloscia ramu by móc przy okazji coś robić pobocznie. W takim dużym skrócie no platformy do „wszystkiego” (do multitaskingu i gier itp)

I wiem, że ten temat wydaje się komiczny/nie poważny. Lecz jak to mawia pewne przysłowie: „Kto pyta nie bładzi”.

Wydaje mi się, że jeśli nie uruchamiasz wielu wymagających maszyn wirtualnych jednocześnie to 64GB w zupełności wystarczy ze sporym zapasem do wszystkiego. Większe ilości to chyba jedynie do jakichś obliczeń naukowych itp. W 2023 roku moim zdaniem tego nie zapełnisz czego byś nie robił. 64GB obsłuży to każda nowa płyta główna z wyższych serii. 128GB zresztą też. Zacząłbym od 2 kości 32GB i zobaczył, czy rzeczywiście więcej potrzeba. Jak chcesz 128 to kup 128 :slight_smile: RAM jakiś szczególnie drogi nie jest, w porównaniu z całą resztą.
Nie ma co planować na dekady, bo i tak co kilka lat warto wymienić komputer w całości.

Mam 64GB od paru lat i jeszcze nie udało mi się zapełnić, a czasami robię sporo. Powyżej ok. 40GB jednak raczej zużycie nie wychodzi.

Też racja. Choć w przypadku np kart graficznych jest „zastój” i niektorych innych podzespołów, że nie wychodzi teraz np multum kart graficznych tak jak dekade lub dwie temu że trzeba bylo wymieniać sprzet co chwile bo nie wyrabiał. Lecz posiadanie sprzetu, który posiada dobry procek i sporą ilość bylo by spoko.

Jeżeli chodzi o RAM to generalnie rozwiązania serwerowe przewyższają możliwości sprzętu klasycznego PC