Komputer z używanych części za ok. 500 zł

Cześć,
chciałbym się doradzić co do złożenia komputera, najlepiej z części używanych, aby był wydajniejszy w tej kwocie. Potrzebuje zestawu od A do Z, czyli odbudowa, płyta główna, RAM, procesor, karta graficzna, zasilacz. Budżet +/- 100 zł od kwoty z tematu do ugryzienia.

Dysk SSD w tym przypadku myślałem raczej o nowym 250 GB dysku, aby przyspieszyć działanie systemu - budżet osobny.

Zestaw miałby służyć przede wszystkim do pracy tzw. biurowej, surfowanie po sieci, jakieś multimedia, nie zestarzeć się zbyt szybko i obsługiwać sprawnie windowsa. Mile widziana również możliwość odpalenia starszych tytułów gier.

Będę wdzięczny za jakieś konkretne propozycje podzespołów. Próbowałem coś sam sklecić, ale nawet jak wpadłem na możliwość złożenia z jakichś części to okazywało się, że są kompletnie nieosiągalne.

Jak zależy Ci na gwarancji to ten:

Jeśli nie to ten, ale za 50zł t chyba dobre i 3 miechy gwarancji.

Core i3 3,4GHz (3245), 4GB RAM DDR3, system Windows 10 - 559 zł
Od razu można zamówić z nowym SSD, wtedy jest dopłata, no ale jak masz na to osobny budżet, to chyba warte rozważenia, bo odbierasz gotowy.

https://komputerymarkowe.pl/komputery/351-dell-optiplex-7010-sff-core-i3-34ghz.html

Trochę drożej niż dostępna średnia rynkowa, ale wiesz jakie dyski SSD dają? (masz tam kogoś znajomego), bo zazwyczaj dają jakiś tani szit…

Z zasady nie lubię używanych składaków, ale jeżeli świadomie się decydujesz, to te Panci są ok. Jedna uwaga, sprawdź/zapytaj zasilacz i jeżeli z mocnym przebiegiem i nie markowy, to wymień przynajmniej na nie markowy nowy (tu ważny jej format płyty i zasilacza, mogą być jakieś biznesowe dziwne, nie zwykłe atx).

Nie, nie mam znajomego, ale wiem, że sprzęt tam maja naprawdę dobry. Dają chyba rok gwarancji, nowy Windows 10 (na licencji dla komputerów odświeżanych), dwóch znajomych kupiło tam laptopy (Lenovo ThinkPad za 800 zł) i są zadowoleni, dlatego o nich piszę.
A co do dysków, to przecież w linku masz pełną konfigurację z cenami i modelami SSD do wyboru (jak i innymi komponentami).

Tylko mam pewne wątpliwości co do używanych dysków(?) ssd i Legalności Windowsa 10. To znaczy w tym komputerze go nie było, był Visa lub 7, aktualizacja do Windows 10 jest darmowa, ale to jest tylko aktualizacja. Pytanie za 100 punktów brzmi: czy osoba, która zaktualizowała Windows 7 do 10 może odsprzedać licencję na 10? Zgodnie z tym co poprzednio dyskutowaliśmy (wyroki sądu) można odsprzedać program, który się kupiło :wink: 10 nie kupili, udostępniono im jako posiadaczom w drodze aktualizacji. (Jest jeszcze możliwość, że klucze są typu Allegrowego, ale to nawet gorzej :P). Dla mnie to mało klarowna sytuacja :wink:

Jakbyś poświęcił minutę to wiedziałbyś, że dyski SSD są fabrycznie nowe co masz w opisie na stronie, a Windows spełnia postanowienia licencyjne, bo sklep posiada certyfikat Microsoftu, który pozwala na odsprzedaż oprogramowania:

https://komputerymarkowe.pl/content/6-legalny-windows

1 polubienie

Dziękuję za wasze propozycje, są ciekawe i je przemyśle, natomiast chodzilo mi raczej o używane części do stworzenia zestawu, a nie gotowe zestawy komputerowe, co do zasilacza to żaden niemarkowy z szeroko znanych na czarnych listach nie wchodzi w gre ani nowy ani tym bardziej uzywany i w przypadku zasilacza rowniez rozwazam zakup nowego podzespolu, zeby nie kupic dziadostwa. Chodzi mi o stworzenie wydajnego zestawu w cebulowej cenie, kupno poleasingowego hp czy della to oczywiscie tez opcja ale na duze skroty. Co do offtopu dot. Systemu windows, to dyskusja jest bezcelowa mam licencje pudelkowa na 10 i jest mi wszystko jedno czy system bedzie juz na pokladzie czy nie. Kwestia jedynie ceny.

Z takimi budżetowymi składakami jest jeden problem. Nie ma żadnej gwarancji, że to będzie chodzić stabilnie. Niestety, nie każdy sprzedający jest uczciwy, a jak losowo freezuje się komputer to diagnoza często oznacza wymianę elementów jeden po drugim. To może być wszystko, RAM, procesor, zasilacz, płyta główna, czasem nawet dysk :wink: A takie poleasingowe biznesowe kompy masz nie dość, że na gwarancji, to jeszcze te komponenty są testowane razem i współpracują. Dlatego przy tak niskim budżecie bez własnych części moim zdaniem nie opłaca się składać samemu tylko wybrać gotowy sprawdzony zestaw.

Dokładnie tak jak pisze @hindus. To są komputery markowe, najlepszych producentów na świecie i tam wszystko jest dokładnie dopasowane. Dołożenie RAM czy wymiana na SSD to tylko kosmetyka, ale genialnie wpływająca na wydajność.

Co prawda ja osobiście mam wyłącznie '“składaki”, ale ja na sprzęcie znam się nieźle i wiem co do czego dobrać (choć ostatnio mniej siedzę w kartach graficznych i tu polegam na doświadczeniu innych). Ale mając do wyboru sprzęt pewny lub jakiś dziwny niemarkowy składak i nie znając się dobrze na wszystkim, to wybrałbym to pierwsze.
Oczywiście każdy zrobi jak chce, ja tylko podpowiadam.

1 polubienie

Ok, przekonaliście mnie, stabilność i poprawność działania jest dla mnie bardzo ważna, no ale w takim razie budżet trochę się zwiększa bo w zaproponowanych zestawach dysk już jest, zasilacz też, a więc mamy + 250 zł (tyle mniej więcej zakładałem kasy na nowy dysk) czy w kwocie 750 znajdzie się jakaś lepsza opcja, czy dalej pozostają te które podaliście wyżej?

Jak miałeś zarezerwowane 250 zł to kup nowy zasilacz i SSD 120GB jak te:


Tylko trzeba mieć na uwadze, że ten zasilacz (czy inne) raczej nie będą pasować do komputera DELL czy HP.
Do tego osobno kupiony dysk będzie czysty, trzeba samemu bawić się w klonowanie obrazu z tego dostarczonego z komputerem ze sterownikami, lub przeprowadzać czystą instalację po zaktywowaniu poprzedniego (bo to nie są aktywowane systemy). Ale tu akurat można się o to pokusić, bo dyski SSD mają tam raczej dość drogie. No i dostajemy HDD.

A co do samych komputerów, to trzeba szukać, ze słyszenia znam jeszcze firmę AMSO, ponoć ich sprzęt też jest dobry.

ACTIVE - IT
AMSO

Hmm, nie wiem jak Dell, ktoś kiedyś mówił, że jest problematyczny z wymianą zasilacza, ale w HP się da bo lata temu to robiłem w takim :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Nie w każdym wymienisz bez problemów.
Są ciągle na rynku modele które mają inne złącza płyty głównej i bez modyfikacji nie zmienisz zasilacza.

Kupowałem dość sporo w obu firmach które polecasz, zawsze bez zastrzeżeń.
Darmowe zwroty, legalne systemy (tak, dają nową naklejkę licencyjną, partycję recovery oraz dowód zakupu) oraz rok gwarancji.
Z czystym sumieniem polecam zakupy u nich.

A może taki używany Dell , typowy biurowiec ale już z SSD. Do tego i3* i 8GB RAM z systemem. Myślę, że lepsza opcja niż składak w tym budżecie czyniony z używanych cześci, przede wszystkim dlatego, że jest objęty 2-letnia gwarancją sklepu.

Hmm, ja tu widzę i3, dysk tylko 120GB i pewnie by wymienić zasilacz na jakiś nowy, a z tym jest problem w Dellach.

No i i3, nie chcę być złym prorokiem, ale mimo wszystko to jednak i tak na by na i5 zreba wymienić. Znaczy jako netbook jest ok, do poważniejszych prac typu arkusze kalkulacyjne, fakturowanie, bazy danych etc, to niezbyt;)