Komputer z windows 8.1 nie wyłącza się

witam, mam problem jak w temacie

tzn po kliknięciu “zamknij” komputer usypia monitor, chwilę coś “skrobie” dyskiem i wygląda jakby wszystko bylo gotowe do wyłączenia

ale wiatraki i dyski caly czas pracują, nawet jak zostawie w takim stanie komputer kilka godzin, nic się nie dzieje

plyta główna to asus m2n32-sli deluxe 4x1GB RAM, procesor AMD x64 6000+

dysk twardy (systemowy) to SSD ADATA SX900, drugi dsk hdd hitahi hcp

w Biosie ustawiłem ACPI jako S3 (wczesniej było S1&S3, ale występował ten sam probelm)

 

zauważyłem, że zaczęło sie tak dziać po tym, jak wywołałem komendą “winsat formal” indeks wydajności,

po ukończeniu w oknie optymalizacji dysków dysk ADATA zmienił sie na “dysk półprzewodnikowy”

  • wczesniej było jako “dysk twardy” a w opcjach zarządzania energią zniknęła opcja

“WLĄCZ SZYBKIE URUCHAMIANIE (ZALECANE)”

Zdjecie-LFXJAELZ-D.jpg

 

gdy w takim stanie odłącze zasilanie, albo nacisnę przycisk restart komputer normalnie sie uruchamia

tzn nie krzyczy żadnych komunikatów, że system nie został poprawnie zamknięty itp, ani nie uruchamia chkdsk

opcja “szybkiego uruchamiania” się znalazła -> wiersz poleceń z prawami admin i komenda —  powercfg /h on

natomiast na niedizałające wyłączanie się kompa pomógł dopiero format dysku :confused: