Komputer za 1500 zł do nauki i okazjonalnego grania

Cześć wszystkim!
Ostatnio zalałem mojego 7 letniego PC, tak że płyta główna i grafika są nie do uratowania. Potrzebuję pilnie komputer do nauki i okazjolnego grania (głównie lol, ew. Wiedźmin 3 do nadrobienia) i filmów. Ze względu na oszczędności chciałbym wykorzystać zasilacz cooler master 460W, obudowę CM i dysk ssd. Mam też ram ddr3 2x2gb, ale chyba do zadnej płyty już tego nie włożę.
Ale do rzeczy: zastanawiałem się nad konstrukcją opartą o procesor Intel Pentium G4600, płycie
Asus h110m-k i do tego GTX 1050 ti. Ewentualnie czy miałoby sens używanie zintegrowanego układu graficznego w G4600(uciągnie lola?) i w przyszłości kupno gtx 1060 3gb? Jeśli mam kupić ram, to myślałem nad 1 kością 8gb i ew w przyszłości dokupienia drugiej, chyba że przy tych podzespołach nie ma to sensu, wtedy wezmę 2x4gb.
Uprzejmie proszę o Wasze opinie :wink:
PS: jeśli to ma znaczenie, to mój monitor to 8 letni LG Flatron W2343T 23’

Intel Pentium G4600 /3.6GHz, 3MB, LGA1151, BOX/ 295 zł
Płyta główna: AsRock H110M-HDV R3.0/intel H110, DDR4, LGA1151/ 199 zł
2 Pamięć RAM: GoodRam 8GB (2x4GB) 2400MHz CL15 Iridium Red 349 zł
Karta graficzna: Gigabyte GeForce GTX1060 WF2 OC 3GB DDR5 192bit (1797/8008) 919 zł
całość 1762 zł brutto, trochę przekroczyliśmy budżet, ale masz momentami dwa razy więcej klatek względem 1050Ti.
Dual channel całkiem sporo daje w grach, więc nie ma sensu czekać rok i dłużej na dokupienie drugiego modułu. Można byłoby kupić płytę z 4 gniazdami, ale znacząco by cenę podniosła.

League of Legends on Intel HD 630, G4600

http://www.esc.pl/build.php?edit=1&products_id=300036
Kod na darmowe złożenie i wysyłkę do wpisania w komentarzu do zamówienia: X98TY2AZ + dostawa
Promocją na darmową wysyłkę nie dotyczy zamówień z płatnością przy odbiorze.

1 polubienie

Dzięki :wink:
A ten zasilacz będzie ok?

Tak. CM robi przyzwoite zasilatory :wink:

1 polubienie

Ten kod działa również kiedy zamawiam same podzespoły bez złożenia?


Po konsultacji z innymi użytkownikami i uwzględnieniu obecnych potrzeb, postanowiłem na razie wybrać taki zestaw i poczekać aż karty graficzne jeszcze stanieją. Do obecnych zastosowań zintegrowana karta mi wystarczy, a gdy będę miał więcej pieniędzy i czasu na gry AAA dokupię kartę graficzną i kolejne 8GB RAM.

1 polubienie

A nie sprawdzałem. Zobacz.

A nie lepiej od razu dołożyć 200 zł i kupić 16GB i płytę ze zaktualizowanym BIOS?

Chyba 300…659 - 359 to 300, a B250 od strzału radzi sobie z 7gen, a sama płyta nie jest taka biedna w porty USB 3.0, wentylatory, SATA czy audio. Brak HDMI też nie jest zachęcający. Poza tym taka płyta lepiej sobie poradzi z ewentualnym upgrade w przyszłości na mocniejszy procesor. niby 110 zł więcej, ale korzyści są tego akurat warte. Jestem zdania, że płyty H110 tylko dla komputerów do internetu. Dla mocniejszych grafik, a tak ma być w przyszłości, warto zainwestować chociaż w te B250.

na płycie ponad stówę oszczędza

Tylko, że dostaje bieda płytę, z małą ilością linii PCIe, w którą ma zamiar wsadzić dość mocną grafikę + to co napisałem wcześniej. Komputer do internetu - spoko, ale do grania ta baza jest słaba. Kiedyś zdecyduje się na upgrade, bo będzie chciał pograć w nowości i mu się sekcja zasilania zacznie smażyć. Poza tym nie widzisz tutaj pewnego zgrzytu? 16 GB RAM, Grafika GTX 1060 za ok 1000-1200 zł i płyta za dwie stówy poucinana do granic możliwości. Niech zbuduje solidniejszą bazę skoro zakup karty może sobie odłożyć w czasie. Dozbiera te kilka groszy do tego czasu. W tym momencie startuje z 2x4GB RAM w DC i dalej ma miejsce na kolejne dwie takie kości.

1 polubienie

Też jest za tym że płyta główna powinna być porządna. Bo oszczędzając na tym, ten element będzie “wąskim gardłem”. Podstawą tego zestawu jest nauka później granie, 8 GB ram w zupełności wystarczy na start.

1 polubienie

Zamówienie poszło, dziękuję za wszystkie odpowiedzi! Na pewno będę jeszcze konsultował rozbudowę, ale myślę że to najwcześniej w wakacje :wink:

W obu przypadkach płyta i RAM nie są modelami do podkręcania. Natomiast ta droższa nie sprawi magicznie, że uzyska lepszą wydajność bądź dodatkowe fpsy w grach. Jeśli zdecyduje się na modernizację, to nie ma co się oszukiwać, zmieni przynajmniej mobo i CPU (tak u Intela sprawa wygląda). Z sekcją zasilania grubo przesadziłeś. Raz jeszcze przypomnę, że OC nie będzie. Ta płyta główna ma wszystko co potrzeba. Nie widzę zgrzytu. Pamięć lepiej kupić teraz niż później sobie pluć brodę, że się nie wykorzystało sposobności do zakupu wystarczającej liczby na dłuższy czas.

Wąskim gardłem w czym? Nauka wymaga lepszej płyty głównej? Szykuje się zwyżka lub w najlepszym wypadku utrzymanie cen RAM. Jeżeli nie kupi teraz 16GB, to straci od 100 zł w górę na modernizacji. Nota bene, na 16GB śmiało pliku wymiany się można pozbyć.

Panie, zacytuj fragment, w którym piszę, że lepsza płyta da więcej FPS w grach. Nie trzeba podkręcać procesora by potrzebował więcej papu. Wystarczy, że zegar bazowy i turbo są wyższe oraz ilość rdzeni i wątków jest większa. Jakby tak wiecznie patrzyć na cenę RAM to by nikt nic nie kupował. Podwyżek nie unikniemy, to zmowa i albo odkładamy więcej i kupujemy, albo nie kupujemy nic. 16 GB to i tak jest nad wyrost w obecnej chwili. Ja dalej siedziałbym z 8GB RAM gdyby nie ARK Survival Evolved, który żre pamięć na potęgę (bez modów zżera nawet 13 GB RAM !). I nie zgodzę się, że musi kupować od razu nowe mobo w przypadku modernizacji za kilka lat. Dorzuci nawet i7 z drugiej ręki i skok będzie potężny w tym momencie, ale do tego trzeba jednak fajniejszą płytę mieć. Składałem nie jeden zestaw i wiem z doświadczenia, że nawet niepodkręcony zestaw potrafi mocno nagrzać sekcję czy mostki. 100 zł to nie majątek, a możliwości dużo większe.Jakiś dysk SSD PCIe, mocniejsza karta i linie PCIe uciekają.

Serio, mobo do komputera do grania to mimo wszystko ważny element zestawu i nie ma sensu przesadnie oszczędzać.

Proszę bardzo. Wydźwięk jest dosyć wymowny.

Jest najlepsza okazja, żeby przy okazji zaoszczędzić względem planowanego przyszłego upgrade’u. Może i 16GB jest nad wyrost, niemniej 8GB zaczyna być już za mało w coraz to kolejnych grach. Nie istnieje półśrodek, żeby kupić coś pomiędzy i czerpać pełnię z dual channel.

Procesory w obrębie 2-3 generacji trzymają cenę, szczególnie i7, jako najwydajniejsze modele procesorów. Do zmiany będzie zmuszony, ponieważ znacznie więcej wydajności uzyska przeskakując na choćby takie i3 coffee lake.


Skok jest za duży, żeby go ignorować i inwestować dalej w starą (w przyszłości) podstawkę. Intel lubi też ubijać żywotność ruchów modernizacyjnych poprzez wprowadzanie ciągle nowych socketów nawet przy okazji rewizji procesorów.

Ile z tych płyt padło lub wpłynęło to bezpośrednio na wydajność zestawu?

W jakim przypadku, odnosząc się do autora, liczba linii będzie miała znaczenie?

Czy będzie mu się grało gorzej w związku z tym, że mobo będzie miało mniej gniazd na RAM, mniej wyjść na wentylatory itp.?

Człowieku, nie pisałem tego odnośnie wydajności, ale widzę lubisz sobie dośpiewywać. Do grania ta baza jest słaba ze względu na to, że podzespoły umieszczone na niej będą potrzebowały więcej prądu, a to niesie za sobą zwiększone temperatury innych podzespołów na płycie. Wielu osobom zakładałem już większe radiatory na mostki czy oklejałem sekcje zasilania, bo kupili bieda płytę by tylko przyoszczędzić stówę. Moment, w którym mostek osiąga temperatury rzędu 80-90 stopni, a sekcja parzy jest nie do przyjęcia. I nie trzeba mieć do tego od razu GTX 1080 czy i7.

Najlepsza okazja była 1,5 roku temu. Teraz jest po ptokach, a ceny i tak będą rosnąć, na szczęście w mniejszym tempie więc nie ma co wykupywać zapasów, bo się przecież mogą przydać. Autor przekalkulował za i przeciw i postanowił na razie odłożyć więcej na grafikę. Autor poprzedni zestaw miał 7 lat więc najwcześniej za kilka lat dopiero diametralnie będzie chciał go rozbudować. Nikt nie mówi, że przez ten czas nie może doinwestować parę złotych w ram czy procek z drugiej ręki, a koszta rozłoży sobie w czasie. Przy Twoich założeniach na grafikę zostałoby mu 300-350 zł, a tak ma 550 i nie musi już wiele dokładać by nabyć grafikę.

Zauważyłeś, jakie to pytanie jest głupie? Składamy zestaw i “jakoś to będzie, może się nie sfajczy” czy solidnie i nie martwimy się na zapas? Tu nie chodzi o wydajność, nigdy nie chodziło. Tu chodzi o stabilność, komfort w użytkowaniu i awaryjność. Przy słabszych sekcjach temperatury powodują restarty, bo jakaś tam tolerancja na temperatury jest i system musi to zrzucić. Temperatura na mostku to samo.

A w takim gdy autor postanowi dołożyć ten dysk SSD i nagle jego karta zacznie pracować w trybie PCIe x8 o ile nie x4, a ogólna szybkość dysku spadnie, bo będzie on musiał się dzielić zbyt dużą liczbą linii.

Cały czas zwracasz uwagę na wydajność zestawu, a nie o to mi cały czas chodzi. Biedniejsza płyta, poobcinana do granic możliwości nie daje żadnych perspektyw na jakikolwiek upgrade w przyszłości, bo po prostu będzie się na każdym kroku pocić lub nie będzie w stanie stabilnie funkcjonować. Co mi po 200 FPS w Crisisie jak mi się płyta smaży co przyspiesza tylko jej koniec? Autor w przyszłości będzie zadowolony, że kupił gdzieś i5 7500 czy i7 7600 po taniości, dokupił 8 GB, zamiast znowu składać od nowa platformę i wsio wymieniać płacąc sklepową, wyższą cenę.

Powiem Ci, że dla Intela Twoje podejście jest idealne. Co kilka lat, ok. 2-3 wymieniasz wsio na nowe. Dla nich nie ważne, że znowu najtańsze. Ważne, że się sprzedało. Po premierze gen8 nie da się sprzedać procesorów z gen7 nie uwzględniając różnic. Tak jak w zlinkowanym prze Ciebie artykule - nie dasz teraz rady sprzedać i5 7500 w wyższej cenie niż i3 8100. Nikt Ci tego nie kupi.

Zobacz co się już dzieje:

https://cenowarka.pl/?phist=1554205

Poczekaj chwilę, niech wyjdą tańsze płyty pod gen8 i cena strzeli w dół. Z drugiej ręki będzie jeszcze taniej.

Nie ma potrzeby się ekscytować. Więcej prądu? To się kupy nie trzyma. Pod względem chłodzenia obie płyty są na tym samym poziomie.


Demonizujesz ten model z niesłusznych powodów. Specjalnie nawet przeszukałem komentarze i opinie. Nikt wysokich temperatur czy problemów z nimi nie zgłasza. GTX 1060 i podobnej klasy karty dobijają do 80 stopni Celsjusza i nic się nie dzieje, ponieważ wzięte warunki pracy były przy projektowaniu pod uwagę.

Przy mojej propozycji już miałby 16GB, które wystarczy do praktycznie wszystkiego, korzystał z nich w tym momencie i mógłby też pozbyć się pliku wymiany. Skoro zakup grafiki i tak w czasie rozkłada, to nie wiadomo czy nie będzie miał większego budżetu. Zresztą z perspektywy ceny i okazjonalnego grania w wymagające tytuły równie dobrze można wziąć jeden moduł 8GB, tańsze mobo i dopiero w razie potrzeby dokupić dodatkowe 8GB dla duala, z którego w sumie skorzysta tylko w bardziej wymagających tytułach.

Pytanie jest wszem zasadne, ponieważ postawiłeś obok siebie argumenty, które nie pasują do założeń. Składamy budżetowy zestaw w bezpiecznej konfiguracji i żadna z propozycji poza jej ramy nie wyszła. Jak wspomniałem, nie widzę problemu, ani z doświadczenia, ani po przeszukaniu opinii w/w produktów. Oba chłodzenia poradzą sobie w podobny sposób. Straszenie “sfajczeniem”, jakby kupował zasilacz z czarnej listy, no właśnie, jest tylko straszeniem. Nie fair, żeby przekonać do swojego zdania.

Przecież nie będzie robił systemu macierzy. Jeden, dwa dyski i karta graficzne nie będą sobie wadziły. Zresztą nie rozmawiamy o najwydajniejszych podzespołach testujących granice przepustowości szyn.

Budżet jest ograniczony, więc trzeba z niego wycisnąć maks. Nic się nie spali. Płyty są tak zaprojektowane, żeby pracować w swoich temperaturach.

https://cenowarka.pl/?phist=1050223
https://allegro.pl/listing?string=Core%20i7-4790&order=m&bmatch=ss-base-relevance-floki-5-nga-hcp-ele-1-3-1003
Będzie chciał wydać 800 zł w przyszłości, to nie kupi procesora z drugiej ręki, bo bardziej będzie się opłacało zainwestować w skok wynikający z większej liczby rdzeni.

Rozglądaj się za jakimś komputerem DELL, HP na allego jest pełno propozycji dorzucisz SSD + kartę graficzną i wyjdzie tanio.