Komputer za 5000 zł do gier

Witam.
Planuję zmienić komputer,oczywiście do gier,budżet 5000tys zł,bez monitora.
Nie koniecznie do gier z roku bierzącego,gry starsze gdzieś 2015rok.
Jaka konfiguracja poradzi sobie ze starszymi grami w rozdzielczości FHD
a jak w UHD choć z rozdzielczością UHD w grach nie miałem jeszcze doczynienia.
Płyta główna musi mieć SPDiF/Coaxial.

Nie wiem czy lepiej jest kupić coś pod i9 plus grafika RTX 360,
czy lepsza grafika a tańszy procesor od grafiki, przykładowo i5 plus RTX 4060 lub wyżej?

Tańszy CPU (i5 wystarczy) ale lepsza grafika: RTX4060 albo wyżej (4070 Super) - to najlepsze rozwiązanie.

jak tani na socket 1200 czy 1700
Intel Core i5-12600KF - Procesory Intel Core i5 - Sklep komputerowy - x-kom.pl
plus jakieś chłodzenie za 200zł

czy takie rozwiązanie będzie dobre:
Gainward GeForce RTX 4060 Ti Panther 16GB GDDR6 - Karty graficzne NVIDIA - Sklep komputerowy - x-kom.pl
czy takie będzie lepsze:
Inno3D GeForce RTX 4070 Twin X2 OC WHITE STEALTH 12GB GDDR6X - Karty graficzne NVIDIA - Sklep komputerowy - x-kom.pl
ma być więcej tych giga czy mniej?

1700, ten i5-12600KF jest bardzo ok.

https://www.x-kom.pl/p/1210047-karta-graficzna-nvidia-gigabyte-geforce-rtx-4070-super-windforce-oc-12gb-gddr6x.html

nie wiem czy zmieszczę się w budżecie

Fakt, będzie ciężko:

ten i5 jest pod B660 nie będzie się gryzło z B760?
to nie lepiej chipset Z czy on tylko służy z zamiarem podkręcania?
gdzieś wyczytałem że B są bardziej do komputerów biznesowych

Przy konfiguracjach zoptymalizowanych pod cenę, takie rozkminy nie mają znaczenia :wink:

Tak średnio bym powiedział, mi konfiguracja z i5-11400 na b560 wyszła 4,5k (2x nvme + sata i 64G ramu). Przyznam że sprzęt jest bezbłędny XD


Możesz przyoszczędzić na:

  • cpu, i5-12400F do starszych gierek w zupełności wystarczy
  • gpu, słabszy model od AMD
  • dysk mógłbyś wziąć 1T zamiast 2T od Goodrama, zależy ile miejsca potrzebujesz, mam model 2T i hula kupę czasu już u mnie
  • obudowa Zalman S3 kosztuje 70 zł mniej od mojej propozycji

Wtedy zostanie hajsu na licencję Windowsa, no chyba że już masz albo np chcesz wrzucić Steam OSa co przy karcie od AMD byłoby całkiem sensownym rozwiązaniem.

Od dysków Goodram trzymam się tak daleko, jak to tylko możliwe.

Mam od lat i sobie chwalę. U mnie wszystkie maszyny, za wyjątkiem jednej, pracują pod Linuksem. Zawsze będę powtarzał że problemy z nadmiernie zużywającymi się ssdkami to problem z drenowaniem dysku przez Windowsa, odpalcie sobie 11 na HDD - nie do użytku, prawda? Z Linuksem takich problemów nie ma.

Czy kolega doczytał, że omawiamy konfigurację dla gracza?

A co to zmienia? IRDMy to nie padająca seria PX no i TBW jak MTBF mają nieco większe. Transfery też są nieco lepsze. Z satowymi też nie miałem problemów nawet pod grami.

Odniosłem się do tego:

A to dodam tylko że w poprzednim PC jeden z ssdków służył mi jako dysk pod konfigurację użytkownika (dane przeglądarki i innego softu, maszyny wirtualne i gry pod steamem). Takie cudo działało przez chyba 5 lat do momentu aż padła płyta główna, procek i gpu sprzedałem a dysk wylądował u znajomego w laptopie. Nie takie złe te goodramy ale jeżeli system sobie nie wiadomo co tworzy i mieli dyskiem w tle to nawet najlepszy szybko padnie.

jak starszych i w jakiej rozdzielczości?
jak mówiłem wcześniej nie będą to najnowsze gry,
lecz z roku gdzieś 2015 i czy ten procesor poradzi sobie z takimi grami
na maksymalnych ustawieniach w fhd bo w 4k uhd to chyba raczej za slaby?

czyli lepiej kupić jakąś kartę od AMD za 2000tyś zł niż Gainward Panther RTX 4060TI ?

a przykładowo Kingston KC3000 2TB za prawie 700zł nie będzie najlepszym rozwiązaniem wśród
tych dysków? bardziej wolałbym 2TB, widziałem są jeszcze tańsze innych firm po 400zł za 2TB
np. Lexar, Kioxia ale co to za firmy to nie mam pojęcia?

do tego Zalmana to chyba trzeba dokupić wiatraki?

Windowsa oryginalnego już posiadam

Musiałbyś sobie spojrzeć na wymagania gier z tamtych lat ale z tego co patrzę to masz co najmniej 6 generacji różnicy w prockach Intela. Licząc nawet 5% wzrost wydajności na jedną generację (to minimum) to i tak wychodzi całkiem niezła różnica. Poradzi sobie bez problemu. Masz tam leszego turbo boosta a nadrobisz tak na prawdę i tak o wiele lepszą grafiką.

nvidia niegdyś „zmniejszała” wydajność gpu poprzez aktualizacje sterowników. Miało to na celu kupno nowszych grafik. Jak jest teraz i jakie to ma wpływy na gry to Ci na stówę nie powiem ale pod kątem sterowników wiem że AMD jest zdecydowanie mniej problemowe.

Zdecydowanie będzie lepszym wyborem niż Goodram. Statystycznie jest ponoć mniej awaryjny i większość ludzi go poleca. Z dyskami ssd to jest tak że im większy tym większe TBW bo kontroler automatycznie zastępuje uszkodzone komórki nowymi więc przy większym dysku logicznie jest więcej tych komórek do zapełnienia XD przy 1T vs 2T to stówka albo dwie różnicy w cenie ale np 2T vs 4T to już przeszło dwukrotność ceny i tyczy się to Goodrama jak i proponowanego Kingstona.

W S3 nie zwróciłem uwagi, w S2 chyba są trzy.

a co myślicie o tej obudowie?

Pierwsze niby szort a drugie to Toshiba po rebrandingu.

czyli jak mam to rozumieć?
dobre czy złe?