Komputer za ok 2500 na AMD

Witam, w najbliższych dniach chcę kupić parę podzespołów pod nowy komputer. Oto one:

Procesor - AMD Phenom II 955 - 519 zł - Proline

Płyta główna - Gigabyte GA-790XTA-UD4 - 427 zł - eMarket

Pamięć RAM - Patriot 4GB 1600MHz CL7 PGS AMD LLK - 465 zł - Proline

Karta graficzna - Radeon 5770 HIS 1GB DVI&HDMI&DP - 589 zł - Komputronik

Zasilacz - be quiet! PurePower L7 530W - 259 zł - Komputronik

Chłodzenie CPU - SilentiumPC Fortis HE1225 - 130 zł - Komputronik

Razem 2389 zł

Dysk, obudowę i napędy już mam.

Proszę o poradę, czy lepiej zainwestować w inne podzespoły i gdzie dokonać zakupu. Zależy mi na tym, żeby sklep umożliwiał odbiór osobisty w Poznaniu.

Komputer ma być wszelakiego zastosowania, robię wiele rzeczy na raz i potrzebuję sprzętu który temu sprosta. Zmiana procesora na inny niż wybrany raczej nie wchodzi w grę. Chcę żeby sprzęt chodził możliwie jak najdłużej, raczej nie przewiduję upgrade’ów (no może z wyjątkiem późniejszego dołożenia pamięci, ew. za 2 lata karta graficzna). Jeśli chodzi o overclocking, to planuję podkręcenie procesora w późniejszym czasie.

A można wiedzieć do czego mniej więcej ma być komputer używany? Bo jeśli do gier to można wsadzić coś lepszego z grafiki. Zasilacz wydaje się być ok. A procesor to jest ok:P

Jedynie co można zmienić to płyta główna i grafika. Np zamiast radka to można dać gtx460 są w tej samej cenie a wydajność o niebo lepsza. Do tego ramy nie lepiej 1333 ?? Chyba że już o OC myślisz.

Np:

http://www.proline.pl/?p=ASUS+M4A79XTD+EVO za 359zł.

http://www.proline.pl/?p=GEIL+4GB+DDR3+1333+9 305zł

http://www.proline.pl/?p=GAINWARD+GTX460 599zł

Komputronik ja bym radził odstawić, bo ceny są dużo droższe niż w takim np proline.

Komputer będzie używany właściwie do wszystkiego, ale najwięcej internet, obróbka grafiki i gry.

Płytę główną obejrzałem, w sumie poza brakiem USB 3.0 reszta jest właściwie taka sama, chyba się na nią skuszę.

Do zmian pamięci na Geil też mnie namówiłeś, ale Geil 2x2GB DDR3 1600 Dual Chanel Kit 8-8-8 za 380 zł (Proline). Zależy mi na niskich timingach (8 to zawsze lepiej niż 9) i taktowaniu 1600 (tak, właśnie do OC).

Jedynie nie pasuje mi ten GTX 460, wersje 1GB są za drogie, a 768 mało mi się widzi. Odstrasza mnie też pobór mocy tego cuda. Pozostanę chyba jednak przy Radeonie, mimo że przedrożony, to nie ma dobrej alternatywy.

Do tego wszystkiego postanowiłem za zaoszczędzone pieniądze dorzucić sobie drugi dysk Samsung 1TB 32MB HD103SJ F3 za 219 zł w Proline.

Jeśli nie ma innych propozycji, to w tym lub przyszłym tygodniu zamawiam części.

Co do płyty głównej to i z nowymi nb i sb, z usb3, jeszcze bardziej atrakcyjną ceną, a wszystko bez utraty solidnego chłodzenia i świetnego layout’u.

http://www.ceneo.pl/7583287

Zasilacz mocno przesadzony jak na taki zestaw, nawet mając oc na myśli.

No to ok, ja akurat wybrałem, GTX bo do gier to jest dużo szybszy, a pobór prądu nie aż taki straszny, ale różnica ok 42W. Radek jest ok, zapewne wystarczy, jedynie fullhd mogą być problemy i na nim raczej AA nie odpalisz(w fullhd). Jeśli chcesz możesz brać mobo z usb3 i sata3 zawsze to lepsze na później, jeśli jesteś pewny że to wykorzystasz. Ja wybrałem dobrą płytkę ze stajni ASUS bo uważam że ma palmę pierwszeństwa.

Co do GTX 768MB to różnica będzie tylko w grze GTA4 oraz w grach w fullhd z AA, ale widziałem testy to radki “okrojone” nawet są szybsze niż 5830, a ich oryginalna wersja dogania 5850 :), czyli sporo droższego.

Myślę że to tyle.

Pozdrawiam

Dlaczego ma mieć palmę pierwszeństwa wobec tańszego, lepiej wyposażonego, opartego o nowszy chipset, bardzo solidnie wykonanego modelu asrocka? Czegoś tutaj nie rozumiem czy może asus ma jakąś niewidzialną super zaletę?

A i jeśli pozycjonujesz gtx’y 460 i radeony 58x0 to biorąc całokształt twórczości (średnie z recenzji z wszelkich gier, z przewagą wysokich rozdzielczości w jakich to chciałoby się grać i biorąc pod uwagę potencjał oc nie tylko kart nvidii ale i radeonów (tak tak je też można podkręcać i to w tych dwóch przypadkach skuteczniej od gf’ów)) okrojony 460 jest zdecydowanie poniżej 5830 (ale ten radeon jest zdecydowanie za drogi, byłby konkurencyjny kosztując 600-650zł a nie blisko 800), z kolei pełny 460 można uplasować między 5830 i 5850, no i w tej sytuacji owszem, 5850 kosztujący 900zł byłby bardziej atrakcyjny od gf’a po 800, ale kosztując 1000zł jest wciąż równie atrakcyjny co wynika z jego ogromnego potencjału oc (nisko taktowane pamięci i rdzeń, bardzo duża liczba shaderów, 32 rop’y, 5830 można przetaktować jeszcze wyżej(ponieważ referencyjnie jest budowany na pcb radeona 5870) ale jest to mniej skuteczne podkręcenie z uwagi na tylko 16 rop’ów i jeszcze mniejszą liczbę shaderów). Chcę tym zwrócić uwagę na fakt iż tak nvidia wydała dwa bardzo dobre gpu dla średniej i średniej-wyższej półki, ale nie ma sensu popadać w histerię bo nie są to karty aż rewelacyjne (jak to było np przy premierze radeonów hd48xx i hd58xx, mam na myśli stosunek cena/wydajność, gdyby różnice były tak wielkie jak można wnioskować po wypowiedziach np na tym forum na temat tych 460’tek, ati już dawno obniżyłoby znacznie ceny swoich produktów aby nie tracić rynku, ale tak się nie dzieje i powinno to rozwiać wszelkie wątpliwości).