Komputer za około 2,5 tysiąca zł

Witam, zdecydowałem się kupić nowy komputer. Mogę na ten cel wydać jakieś 2,5 tysiąca (jeżeli trochę przekroczę, to krzywda się nie stanie).

Ameryki chyba nie odkryję, jeżeli napiszę, że będzie służyć do wszystkiego i żeby dało się też bezstresowo pograć w nowe gierki.

Chciałbym wiedzieć, czy warto teraz kupować - nie wiem jak wyglądała kwestia wzrostu cen na święta i kiedy ewentualnie spadną + sprawa z większym VATem.

Dysku twardego (WD 320GB AAKS) i napędów nie potrzebuję-przełożę sobie ze starego . Posiadam w starym kompie zasilacz Amacrox Warrior AX450 400W, ale nie wiem, czy nie byłby do nowego składaka za słaby (podejrzewam, że tak).Zakładam, że reszty też nie wykorzystam - płyta główna: Abit KN9, procek: Athlon x2 2100 MHz, pamięć RAM: 3 GB kingstona 800 MHz DDR2, karta grafiki: Gigabyte Radeon x1950 pro 256 MB 256 bit.

Ogólnie to nie jest szrot i całkiem nieżle się sprawuje, ale doszedł monitor 24 calowy i karta grafiki w większości nowych gierek zwyczajnie wysiada (nie mam na myśli najnowszych hitów, ale już takie typu Fallout 3/Stalker sprawiały problemy). Biorąc taką z 256 MB nie planowałem zmiany na większy.

Zostaje do kupienia karta grafiki ~1100 zł, procek+płyta główna 1000, obudowa+zasilacz 200 zł, ramy 200-wyszło mi te 2,5.

Prosiłbym o jakieś propozycje, bo od czasu kupna ostatniego kompa (jakieś 3 lata temu) nie orientuję się w temacie. Z góry dzięki i pozdrawiam

Proc: AMD PHENOM II X4 955 Black Ed. BOX 3.2 GHz, AM3 549 zł

lub

AMD PHENOM II X6 1075T BOX 3.0 GHz, AM3 735 zł

Mobo: GIGABYTE GA-870A-UD3 AMD 870, DDR3, 2x PCI-E 16x, RAID, S-AM3 360 zł

Pamięć: DDR3 G.SKILL 4 GB / 1333 (2x 2 GB), F3-10600CL8D-4GBHK, CL8 215 zł

Grafa: GIGABYTE HD 6850 1024 MB DDR5, 256 bit 735 zł

lub

GAINWARD GF GTX 460 1024 MB DDR5, 256 bit 795 zł

Zasilacz: CORSAIR CMPSU-600CXEU 600 W 275 zł

Ceny nie zawierają kosztu za wysyłkę

Phenom 955

MSI 770-C45

2x2GB DDR3 1333 Goodram

Coolermaster 330

BeQuiet 530W/Corsair 650W TX

GTX 460 1GB MSI Cyclone/GTX 470 Zotac/HD6870

Zalman Performa

Taki sprzęcik dźwignie nowe gierki, z tym chłodzeniem podciągniesz proca na jakieś 3,6-3,8GHz i będzie idealnie. Nie wiem ile to cenowo wyjdzie ale powinieneś wyrobić w budżecie.

Mam pytanko, załóżmy, że wziąłbym zestaw z 1 posta (wliczając procek 6 rdzeniowy). Czy pakowanie się w droższe karty graficzne miałoby jakikolwiek odczuwalny sens (np. takie z szyną 384 bit i 1,5 giga ramu ~1,4k)? Powiedzmy, że mógłbym w związku z tym zwiększyć limit do 3k-3,2k. Co wtedy wchodzi w grę? Jeżeli już mam brac nowy sprzęt, to chciałbym, żeby był najbardziej optymalny teraz i pod kątem przyszłości (mam już nauczkę z tą starą kartą, że minimalizm nie zawsze się opłaca).

>>> przemyślałem sprawę i chyba jednak nie ma sensu. Jeżeli i tak wszystko będzie chodziło szybko, to nic mi nie da trochę dodatkowych fps

A może coś takiego :

AMD Phenom II X4 955 Black Edit /3.2GHz, 125W, AM3, BOX, rev. C3/ - 530zł ,

AsRock 870 Extreme3 /AMD 870/ - 335zł ,

A-Data 4GB (2x2GB) 1333MHz CL8 Gaming - 199zł ,

Cooler Master Elite 430 - 199zł ,

Vertex3D Radeon HD6850 1GB DDR5 /256bit/ 2xDVI/HDMI/DP - 659zł ,

bequiet! PurePower L7 530W 80+ - 249zł ,

SilentiumPC Fortis HE1225 - 120zł

Razem : 2291zł.

P.S - wszystko znajdziesz na http://www.esc.pl , Radeon HD6850 jest wydajniejszy i mniej prądożerny niż GTX 460

http://img199.imageshack.us/i/beztytuufm.jpg/

Czy taki zestaw może być?

Jeszcze jedna kwestia-czy jest sens brać 6 rdzeniowy procek, czy mimo wszystko ten 4 rdzeniowy z wyższym taktowaniem?

Sugeruję wymienić kartę na Vertex3D Radeon HD6870 1GB DDR5 /256bit/ 2xDVI/HDMI/2xDP bądź HIS Radeon HD6870 1024MB DDR5 /256bit/ 2xDVI/HDMI/2xDP - tańsze , cichsze , mające lepszą kulturę pracy , mniej prądożerne i wydajniejsze niż ZOTAC GeForce GTX 470

Widze że już do 3 tys składasz ^^

proc + płyta http://www.esc.pl/product_info.php?manu … s_id=21202

ramy http://www.esc.pl/product_info.php?manu … s_id=12234

zasilacz http://www.esc.pl/product_info.php?manu … s_id=15182

grafika http://www.esc.pl/product_info.php?manu … s_id=31605

obudowa ta lub inna http://www.esc.pl/product_info.php?cPat … s_id=23112

Patrząc pod kątem wydajności to lepiej GTX 470, szczególnie w miare cichego Zotac AMP!

Chyba że Radeon HD6950 (i mod na 6970) ale to są troche za drogie karty.

Z procesorów to Phenomy X4 są tańsze niż i5 ale są też zauważalnie słabsze od intela. Inwestowanie w Phenoma X6 do gier jest wielką pomyłką, ten tryb turbo core w AMD x6 w ogóle w grach sie nie sprawdza.

Obudowa to rzecz gustu, Aerocool robi ładne obudowy, ma niskie ceny ale na jakości blach mocno oszczędza (aż za mocno).

Pamięci RAM wystarczą polskie Goodramy z Wrocławia, nie ma sensu płacić za niskie opóźnienia czy za dodatkowe taktowania powyżej 1333MHz jak proc nie będzie intensywnie kręcony.

Widzę Longhorn2009 i Kliszka, że wiecie o czym piszecie.

Jeszcze jedno pytanko-czy jeżeli wziąłbym zamiast AMD PHENOM II X4 955 Black Ed. BOX 3.2 GHz, AM3 ten model AMD Phenom II X4 965 Black Edit /3.4GHz, 125W, BOX, AM3, to byłyby pieniądze w błoto? Nie chcę się bawić w podkręcanie procka.Ten z 3,5 GHz już wyraźnie odstaje cenowo (100 zł), a to tylko 100 MHz więcej.

Przy braku kręcenia (ew. delikatnym) chyba nie trzeba lepszego niż boxowy wiatrak na procku, czy silniejszego zasilacza?

http://nvision.pl/Radeon-HD-6850-i-Rade … ls-20.html - wyniki testów , co do procesora ,zgadzam się zamiast Phenoma X6 można zastanowić się nad Intel Core i5-760 ,albo pozostać przy AMD Phenom II X4 955 Black Edit - jednak przechodząc na podstawkę 1136 wzrośnie nam cena ,bo płyty pod ten socket są droższe niż z AM3 , co do pamięci - GoodRamy bywają wadliwe - sam się o tym przekonałem , a przeglądając forum wiele osób jest tego samego zdania. A-Data 4GB (2x2GB) 1333MHz CL8 Gaming są to solidne pamięci RAM ,co prawda droższe o 20zł :smiley: od GoodRam- ów ale za to CL8 :x

Dzięki za wszystkie odpowiedzi (szczególnie Kliszce i Longhornowi). Dokładnie je przeanalizuję - jeżeli już dokonam zakupu, to nie chcę nic pochopnie wybierać.

Jedynie pozostaje otwarta kwestia w sprawie tych kart-bo widzę, że padają 2 propozycje.

Kliszka, takich rankingów nie musisz mi pokazywać bo od tego mam głowe, że wystarczy że przeczytam jakiś test i sam wyciągne z niego wnioski, co jest wydajniejsze i co lepiej wybrać. Radeony mają to do siebie że brakuje im obsługi PhysX a to w nowych grach sie bardzo przydaje (vide Mafia 2). Wtedy GeForce za podobne pieniążki co Radeon będzie znacznie wydajniejszy, w Radeonach obsługa efektów PhysiX spada na procesor co powoduje poważny spadek w ilości fps.

Co do tych procków, Phenom 955 i 965 to jak różnica w cenie jest poniżej 50zł to ew. można dołożyć, szczególnie jak boisz sie podkręcania. Ale w obu jest odblokowany mnożnik, więc żeby zrobić o/c wchodzić do biosu, zmieniasz jedno ustawienie związane z mnożnikiem np. z domyślnej wartości 16 w Phenomie 955 na np. 18 i już masz procesor 3,6 zamiast 3,2GHz. Powyżej tych wartości potrzeba zmienić jeszcze kilka ustawień i często podwyższyć napięcie CPU.

Jak będziesz brał jakikolwiek procesor od AMD to polecam od razu kupić lepsze chłodzenie bo to boxowe od AMD jest bardzo głośne przy obciążeniu. Te 125W, które musi być oddawane na niewielkiej powierzchni robi swoje. Do tego z temp. na BOXie nie ma szału, w stressie zbliżają się do granic wytrzymałości delikatnych procesorów (ehh te czasy Pentiumów Presscot…).

Longhorn2009 - nie chciałem Cię urazić podając link z wynikami testów , każdy z Nas ma swoje zdanie na ten temat i każdy będzie bronić swojej tezy.Ja popieram wybór Radeonów.

Bawiłem się w lekkie podkręcanie, swojego Athlona x2 4000+ każdy z rdzeni z 2100 do 2400-było ok. Na tyle na ile nie trzeba było zmieniać napięć i dodatkowego chłodzenia.

Czyli 3,2 GHz można bez problemu do 3,6? A ten 3,4 do jakiej wartości? Różnica w cenie jest nieduża w sumie

Podjąłęm decyzję, to jest ostateczny zestaw.

http://img524.imageshack.us/i/beztytuubvx.jpg/

Jak tylko wyrobiłbyś w budżecie to proponuje tą karte Zotac GeForce GTX 470 AMP! Edition 1280MB, przyzwoicie cicha (w spoczynku ok. 35dB, w grach 42-45dB - to niewiele jak na taką wydajność). Oczywiście fabryczne Radki 6870 zjada na śniadanie :stuck_out_tongue:

Co do pokręcania procesora to na jakimś dobrym chłodzeniu z wentylatorem 120mm (ktoreś z tych podanych wcześniej) da rade wyciągnąć jakieś 3,8GHz z tego procesora. 4GHz rzadko jest przekraczane na Phenomach X4, nawet w tych w rew. C3. Phenomy 955 i 965 kręcą się bardzo podobnie, różnice pojedynczych megahercy.

3,6GHz to one wyciągną lajtowo na domyślnym napięciu VID lub zwiększonym o jeden stopień w góre. Choć ogółem o/c tych proców nie jest tak bardzo konieczne. Dodatkowe GHz na procesorze polepszają głównie minimalny fps. Ostatnio dobierałem jednemu chłopakowi części do komputera i ostatecznie kupił słabszego od Phenoma Athlona X3 2,9GHz i GTXa 460, nie podkręcał procesora a gry mu bardzo dobrze działają.

Nie widziałem 2 stronki z postami, to jest link do zestawu. Ogólnie to tak jak proponowałeś Longhorn, tylko te pamięci inne (skoro goodramy wzbudzają kontrowersje) i odrobinę ładniejsza obudowa (z tego co zaproponował Kliszka-skoro komp ma stać x lat w pokoju to nie robi to dużej różnicy).

http://img524.imageshack.us/i/beztytuubvx.jpg/

Nie chcę wydawać kasy na darmo, bo jednak ze swoimi pieniędzmi ciężko się rozstawać. Zestawik wygląda na dość optymalny i na taki, który posłuży długi okres. Dzięki za pomoc, pozdrawiam

Dziwię się ludziom, którzy na ślepo biorą jakieś zestawy. Po 1, idiotyczne plomby na obudowach, a po 2 sprzedawcy wpychają jakieś dziadowskie części razem z tymi dobrymi.

Wszystko wygląda ok, w fullhd pięknie będzie wszystko śmigać. Ta obudowa CM 430 mi sie nie podoba, szczególnie ma dole paskudnie wygląda. Ale jak ci sie podoba to ok.

Pamięci z radiatorami mają to do siebie że przy rozbudowanych chłodzeniach robią problem, ale z Performą nie będzie kłopotów. Tylko pamiętaj że przy zajętych wszystkich slotach radiatory bardziej podwyższają temp. niż zmniejszają. Przy tych 4GB nie bedzie problemu oczywiście.

A i jeszcze jak w podobnej cenie byłby zasilacz Corsair TX 650 lub Ocz modx 600W to weź któryś z nich tak, żeby dla pewności został zapas mocy bo cały zestawik w okolicach 400W może brać przy obciążeniu w 3D, a zasilacz najbardziej optymalnie pracuje przy ok. 60proc swoich możliwości. Trzeba też liczyć że jak każde urządzenie elektryczne zasilacze też nie mają 100proc sprawności.

Jak nie masz czytnika kart to dorzuć jeszcze Modecom CR-107 i będzie już w pełni ok bez żadnych dodatkowych uwag ode mnie.

Wszystko Ok - tylko sugeruję wymianę płyty głównej na … MSI 770-G45 /AMD 770, DDR3-1600/ , ciut droższa ale za to lepsza :smiley: ,a co do zasilacza to proponuję Seasonic S12II-620 620W 80 Plus Bronze - bardzo cichy i wydajny ,o wysokiej kulturze pracy a jego linia 12V ( 48A ) ma maksymalną moc 576W , ale to już tylko moja sugestia .

Co do czytnika kart, to nie korzystam z nich w niczym. Na razie nie będzie mi potrzebny.

Obudowa jak obudowa, raczej bez znaczenia. W sumie po pewnym czasie to podświetlenie może mi zacząć działać na nerwy. Chyba jednak tą podstawową 330 wezmę - komp nie ma być po to, żeby wyglądać, ale działać sprawnie.

Przeciwko tamtej z podświetleniem jest też fakt, że ma tylko 3 górne sloty - a mam nagrywarkę dvd i napęd dvd. A do tego jeszcze panel od Sound Blastera X-fi fatality Champion Series. Nie zostałoby miejsce na np. Blu Ray w przyszłości, czy coś innego.

Zamiast tamtego zasilacza wezmę CZ ModXStream Pro 600W.

Dodane 04.01.2011 (Wt) 20:57

Załóżmy, że wziąłbym jednak Radeona HD6950 - której firmy jest najbardziej optymalny?