Komputer za około 4500zł

Witam wszystkich. Zastanawiam się nad zakupem nowego komputera za około 4500 złotych, ale nie wiem czy jest to aktualnie dobry moment, bo jak wiadomo mają wyjść nowe procesory od intela coffee lake, oraz cena kart graficznych również nie jest atrakcyjna ze względu na kopaczy. Może śledzicie rynek kart i wiecie czy ceny aktualnie spadają, czy też nie? Nie znam się za bardzo na komputerach, ale czy ten zestaw się nadaje http://www.morele.net/inventory/info/BhGms2/ ? Dodatkowa kość 8 GB ramu zwiększy jego wydajność? Zastanawiam się czy dołożyć te 300 zł do drugiej kości. Proszę o pomoc w doborze odpowiedniego sprzętu.

Siema,
poczekaj cierpliwie na Jezioro Kawy


1 polubienie

Zamiast zestawu opartego o procesor AMD Ryzen,wybrałbym jednak Intela 8400.Poczytaj ten test na PPC. Co do pamięci RAM,to na początek *GB starczy,choć jak jesteś w stanie dołożyć ,to oczywiście warto.

Czytałem właśnie te testy i w nich porównują ryzena nie podkreconego, a niby z dobrym chłodzeniem da radę go zrobić na 4.0. Natomiast Intela nie da się podkręcić. Ni wiem już sam co robić. I5 8400 da się już zamawiać.

Są też przecież przetestowane wyższe modele. Ryzenowi, jak najbardziej kibicuję, ale w tym wypadku brałbym Kawę.

Również jestem za Intelem. Ryzen to pierwsze spoko procesory AMD od lat, no ale jednak jeśli do grania to nadal Intel lepszy.

1 polubienie

Dodatkowo można kupić używanego Intela (znacznie taniej) i jednocześnie jest wydajniej w grach, ale to pewnie się zmieni w czasie.

jakoś większe zaufanie mam co do nowych części i sam trochę bałbym się składać. Co sądzicie o tym http://www.morele.net/inventory/info/AXvagW/ ? Ramu dałem 16 GB, ale zastanawiam się czy nie wziąć teraz 8, a za jakiś czas dokupić drugie 8 bo trochę ponad budżet wychodzi. Co do chłodzenia to sam wiatrak lepszy nie da rady go wychłodzić, bo z radiatorem wychodzi trochę drożej? Zasilacz nie jest za duży?

Obudowa Zalaman Z3 (bo 3 wentylatory w zestawie).
Zasilacza nie zapomnij zarejestrować na stronie producenta, żeby gwarancję rozszerzyć.
Dysk Toshiba 1TB
Dysk SSD ADATA Premier Pro SP920 128GB (bo na MLC i 5 lat gwarancji)
Wentylator z fabryki na CPU starczy. Najwyżej w przyszłości dokupić, jeżeli będziesz chciał mieć ciszej.
Reszta ok.

Na tej płycie masz miejsce na 4 moduły RAM, więc możesz wziąć teraz 2x4 i później dokupić takie same.
2x4GB, 2400MHz, CL15
2x8GB, 2400MHz, CL15

To jest zestaw nazwijmy to niemal idealny w tym budżecie (no, lekko poza nim). Czemu nie polecam SSD? Przy tym budżecie SSD to jest inwestycją dosyć słabą. Już tłumaczę. Apetyt na RAM rośnie w ostatnim czasie. Wiele gier zjada go coraz więcej i przy 8GB SSD jest wiecznie mielony, bo plik wymiany jest na bieżąco molestowany, a w przypadku SSD jest to efekt niepożądany. Poza tym ceny SSD to jakieś nieporozumienie w obecnym momencie. Dostajemy tak naprawdę produkt nie wart swojej ceny, który też nie jest elementem wymaganym do poprawnej pracy komputera mając już zwykły dysk talerzowy. Co zyskujemy dzięki SSD? Niewątpliwie szybsze ładowanie OS i gier, które znajdują się na nim, ale przy pojemności dysku 128 GB ledwo jedną grę wciśniesz w zestaw. Ba. Ostatnio wraz z premiera Shadow Of War zderzyliśmy się z rzeczywistością, w której jedna gra zajmuje 100 GB - czyli na SSD nie wejdzie, zakładając, że już mamy na nim OS.

Lepiej wyjdzie cię więcej RAM w Dual channel, gdzie dzięki większej jej ilości gra będzie mniej razy odwoływać się do dysku oraz masz mniejsze szanse na przycięcia czy microshuttering.

Z proponowanego zestawu można odciągnąć kilka złotych (ok 100-120) biorąc wolniejszą pamięć ram, ale w DDR4 do grania 3000 Mhz to taki złoty środek między ceną, a wydajnością.

Takie jeszcze pytanie, gdy czekam na płytę główną, bo obecnie jest niedostępna. Lepiej dopłacić do karty w zestawie czy może kupić trochę tańszą? https://www.morele.net/karta-graficzna-zotac-geforce-gtx-1070-mini-8gb-gddr5-256-bit-hdmi-dvi-3xdp-box-zt-p10700g-10m-1041784/ W sumie za bardzo to nie wiem czy jest między nimi jakaś duża różnica, a zawsze to troszkę taniej by wyszło.

W Zotacu Mini chyba brakuje trybu półpasywnego tzn. ciągle wentylatory się kręcą, nawet bez obciążenia. Wybrałbym Gigusia WF z tego porównania z uwagi na lepsze i cichsze chłodzenie.

1 polubienie

Tak jak kolega napisał, Zotac Mini to wyższe temperatury i głośniejsza praca. No i zegary ma niższe.

Jeśli będziesz zamawiał zestaw w morelach to możesz sobie dodać do koszyka usługę montażu.
Obecnie sklep oferuje dwie różne usługi montażu.
Pierwsza przeznaczona jest dla osób, które w swoim zestawie nie dokupują dodatkowego
chłodzenia na procesor, lecz zamierzają korzystać z dodawanego przez producenta procesora


to ta usługa.
Druga natomiast została przeznaczona dla osób, które dokupują do zestawu oddzielne
chłodzenie na procesor

W przypadku obu powyższych usług przy zamawianiu zestawu w polu “kod promocyjny” należy wpisać
O44Y129AC8
i naciśnąć obok wyślij. Wtedy koszt montażu zmieni się na 1 złoty, a wysyłka będzie darmowa.
Alternatywnie zamiast montażu możesz dodać do koszyka pendrive SanDisk Cruzer Blade 16GB

Wtedy przy zamawianiu skorzystaj z kodu
WP35ZXZG5A
i postępuj analogicznie jak w przypadku promocji na montaż.

Po tym co ostatnio przeszedłem z morelami, a było i wcześniej tego trochę, czara goryczy się przebrała. Wszystko jest okay, dopóki nie musisz się z nimi porozumieć. Jak to u największych bywa, maksyma nad drzwiami “płać kliencie i wyp#$@%!”. Ludzie tam pracujący - podejrzewam, że w skrajnie nieprzyjemnych warunkach, skoro mają takie podejście - kompletnie nie czują się odpowiedzialni za swoje czyny, nie czują się też częścią sklepu, przez co nie zależy im ani na uprzejmości, ani na rozwiązaniu problemu.

Szukajcie lokalnego, najlepiej znajomego sprzedawcy, lub po prostu mniejszego sklepu internetowego (często można trafić i niższe ceny, jak się poszuka), który jeszcze tak się nie rozrósł, że postanowił przyoszczędzić maksymalnie na obsłudze klienta.