Komputer zamula się co jakiś czas na kilka sekund

Witam. Zrobiłem jakieś 2 tygodnie temu formata kompa. Postawiony świeży Win 7 Ultimate. Komputer jak na swoje lata ma dość ładne podzespoły.
Problem tkwi w tym, iż podczas grania w niektóre gry lub przeglądania internetu zamula się co 15-20 minut na ok. 1 minutę. Dla przykładu grając w CS:GO muły zdarzają się co 2-3 h, a już grając w MTA (Gta San Andreas Mulitplayer) komputer zamula się co 20-30 minut. Jest to bardzo irytujące, bo pracując nie można się na niczym skupić. Rozpocznę pisać kod i naglę się komputer ścina…
Dopowiem że zawsze podczas zamulania, mogę rozmawiać normalnie na Teamspeaku, ale używać myszki ani na nic innego komputer nie reaguje.
Żadnych aplikacji w tle zbędnch nie ma.

Sprawdzony dysk: HITACHI DESKSTAR 250GB SATA

Procesor: AMD Phenom x4 925 2.8 Ghz, nie kręcony z gównianym chłodzeniem od producenta.
Pasta wymieniana 6 miesięcy temu na Thermal Grizzly, wystarczająco aby się rozprowadziła bo całej powierzchni proca, chociaż że i tak przecież najbardziej nagrzewa się rdzeń proca który jest na środku zawsze.

Karta Graficzna: Radeon HD 6950 2GB, od 3 lat ze mną nigdy mnie nie zawiodła. Pozwala na naprawdę dużo, ograniczeniem raczej jest zawsze procesor…
Miesiąc temu wyjmowana i oczyszczana z wszelkiego kurzu. Nigdy nie zmieniana pasta na karcie, bo szczerze nie wiem jak.
Karta w stanie spoczynku nagrzewa się do przeważnie do ok. 30 * C, za to pod obciążeniem (np. podczas grania w CS:GO) nagrzewa się do 66-67 *C, co dla tej karty jest stanem umiarkowanym, wytrzymuje do ok. 90 * C.

Dopowiem że podczas składania komputera kilka lat temu do ok. marca wszystko było ok. potem zaczęły się różne problemy.
Nie wiem dlaczego tak się dzieje, stało się z dnia na dzień.

Moim zdaniem problem tkwi w karcie graficznej. Może jakiś nowy sterownik.

Jakie prędkości odczytu na nim były w HD Tune, jak wyglądał wykres? Płaska linia, czy góry i doliny?

Ile masz RAM?

Co jest w harmonogramie zadań?

Ram: 3x 2 GB Kingston taktowanie mniejsze niż 1000.
@marcin2000 możesz wytłumaczyć o jakie zakładki czy wykresy ci chodzi?

Nie cieszy mnie fakt że zrobiłem właśnie aktualizacje sterowników jakiś poprzez Driver Booster, którego zawsze do tego używam. Lecz po aktualizacji zauważyłem że fps w grach DRASTYCZNIE spadły i zaczeły się znowu dziać dziwne spadki wydajności, opisane bardziej zostało to w tym temacie -> Spadek wydajności 2-letniego komputera

Czy da rade jakoś przywrócić stare sterowniki?

Skąd masz płytę z instalką Windows?

  1. Zakąłdka Healt, looknij czy jest OK, na dole będzie podsumowanie.
  2. chodzi o ten wykres, jak wygląda -mniej więcej tak, to dysk jest OK:
    image

W zakładce Health pokazuje się zielone “OK”.

Wykres wygląda tak o, co prawda w tle pracowała jedna gra, filezilla i skrypt otworzony, ale nie chciałem kodu zamykać, żeby nie potracić zamysłu:
Imgur

Powiedzmy, że te 2 duże spadki to przez te aplikacje i dysk jest zdrowy. Natomiast jego “szybkość” 30-60 MBs nie jest wysoka i może (plik wymiany) momentami powodować przycinki. Tylko to by nie tłumaczyło lagów w pisaniu kodu, chyba, ze przy odpalaniu kompilacji.

Przy CSgo ostatnio uwalili optymalizację, natomiast przy GTA dałbys rade rzucić % obciążenie? Rozumiem, że skoro programujesz, to komp czysty z syfów i bitcoinów nie kopiesz?

Sprawa z pisaniem kodu wygląda tak, że jest miła na minutę i odmuła. I dzieje się to podczas tylko pisania, odpalić kompilacji się nie da na tym rozszerzeniu. Z doświadczenia powiem że podczas włączonego jakiegoś serwera na GTA , procesor obciąża się do 40-50 % czego nie mogę udowodnic jeszcze screenem bo nie ma mnie w domu aktualnie. Rozmyślam nad zmianą dysku na nieco pojemniejszy i szybszy.

Zrób update wszystkich sterowników PC, użyj do tego IOBIT Driver, przetestuj procesor i pamięć programem prime95, być może coś nie tak z tymi podzespołami, może na płycie głównej mają złe napięcia?? Coś tam majstrowałeś w BIOSie?

W biosie nic nie robiłem, aczkolwiek znalazłem chyba rozwiązanie. Przywróciłem wersję aktualizacji do starszych niż te które dzisiaj pobierałem programem Driver Booster. O dziwo odpalony kod, gta, chrome , filezilla i muzyka w tle, mineło z 20-25 minut jak siedze i nic, żadnych ścinek. Napisze za jakąś godzinkę czasu post potwierdzający moje działania :slight_smile:

O proszę, możliwe że miałeś zainstalowane sterowniki bez certyfikacji WHQL, daj znać koniecznie :sunglasses:

Mineło troche czasu, udało mi się napisać kilkadziesiąt linijek kodu bez żadnej ścinki, tak więc problem chyba rozwiązany! Testowałem równiez na Paydayu, Paladinsach i CS:gO :slight_smile:

Dzięki za pomoc!

Najlepszym Boosterem jest rozumny użytkownik, wywal wszystkie “boostery” z systemu, bo to najgorszy syf.
Raz, że każdy dodatkowy syf w tle obniża wydajność, dwa, że dranie potrafią namieszać w ustawieniach sterownikach etc.

Driver Boster to Malware