Spadek wydajności 2-letniego komputera

(marcin20000) #19

Ramu, o dziwo, jeszcze trochę jest… okazuje się, ze brakuje procka. Miejscami pod setkę, przed screenami miałeś “lagi” z fps? Zostaje albo wymiana procka (spory koszty…), albo, może na boxie się da, próbować z 5+10% podkręcić, szału nie będzie na ale może dropy będą mniejsze…

(Staarko) #20

Wróce z roboty jutro to spróbuje coś podziałać z procem.
Zanim zrobiłem screeny , to tak- miałem te gęste spadki FPS z np. 60 na 40. Do tego od jakiegoś czasu w każdej grze mam o wiele mniej fps niż wcześniej… :confused:

(marcin20000) #21

Tylko ostrożnie, na boxowym chłodzeniu to może z 2,8 do 3,0 dasz radę, nie więcej. Gdyby płyta Twoja obsługiwała, to można by o X6 lub FX myśleć, tylko to już 200 zł +, chyba, ze zaufasz Chińczykom z Aliexpressu :wink: Ogólnie chyba platforma osiąga swój limit.

(m4s) #22

HdTune robi się skan z zaznaczona opcja speedmap.
Dysk 250GB to wąskie gardło w wydajności .
Możesz go potraktować moim skryptem RemovSpyAIO w trybie CORE/dostępny na WinClubie/ - napewno zdejmie mu trochę procesów i zaplanowanych zadań z obciążenia.

(Staarko) #23

Z tego co wiem, na moją płytę główną mogę się pokusić o AMD Phenom II X6 1090T Black Edition 3.2GHz lub coś w podobie na socket
AM3

(marcin20000) #24

to by pomogło, szczególnie gdybyś obok jakiekolwiek SSD dał :slight_smile:
Pytanie czy jakieś 250 zł wydatku chcesz robić?
Porównaj ceny na https://www.ebay.com/b/Socket-AM3-6-Core-Computer-CPUs-Processors/164/bn_628322?_udhi=50.0&rt=nc amazonie i z Allegro, jak coś taniego znajdziesz z x6, to super, w PL ceny od 200 zł startują, bo to “top” reanimacji am3 :slight_smile:

(Staarko) #25

Bo małej próbie OC, udało mi się wycisnąć z tego staruszka 3,1 Ghz. Bez jakiegokolwiek obciążenia temperatury proca w normie.
Gorzej podczas intensywnej rozgrywki. CS:GO odpalony na serwerze spolecznosciowym, pierwsze 15 minut gry fajne, wszystko płynne, lecz po tym czasie nagle spadek wydajności i skoki fps 80-50-30…

(marcin20000) #26

Czyli jednak 3,1 to zaczyna go dusić - grzeje się?
Zobacz na 3.0, wydaje mi się jednak, że OC raczej sprawy nie uratuje się tutaj :wink:

(Staarko) #27

Na 3.1 zbytnio sie nie grzał, na procu zanotowałem 64* C podczas gry a na grafie 70 * C, więc jak na mój sprzęt w normie :slight_smile: Aczkolwiek też mi się wydaję że OC niczego tu nie odratuje. Próbuje w jakiś sposób zwolnić troche miejsca z partycji gdzie trzymam wszystkie gry, może po prostu jest zbyt zawalona… Zaraz się okarze jeśli coś wykombinuje…

(marcin20000) #28

Przepełnienie dysku to jedno, ale u Ciebie są bardzo marne prędkości, stary standard + stary dysk, tu by ssd musiało wejść :wink:

(Staarko) #29

Usunełem z dysku nie całe 20 GB. O dziwo sytuacja lekko się poprawiła; w cs:go przez 30 minut rozgrywki fps oscylujące w okolicy 120-200 fps - zależnie od mapy, aczkolwiek były w miare stałe.
W paladinsach też zmiana na plus, z tych gównianych 40 fps zrobiło się ok. 80-100, schodzące do ok. 50 podczas intensywnej walki.
Myślę nad przeniesieniem wszystkich danych do chmury i zrobieniem formata, może jakoś pomoże… bo jednak nie mam teraz wolnych pieniędzy na zakup SSD, chociaż że wiem że by sie przydał

(marcin20000) #30

Pzydal, ale to nie majatek najtansze nowe 120 to 70zl . u Ciebie o tyle fajnie, ze i dysk i procek momentami moga lagowac. Pewnie najmniej kiedy sie nakladaja :slight_smile:

(Staarko) #31

Wróciłem dzisiaj do domu, odpaliłem sobie Fifę 15, bo nudziło mi się - niegrywalna… Po odpaleniu pierwszego meczu ściny były tak częste że miałem pokaz slajdów a nie gre. Do tego zużycie proca 100%, po czym się zlagowala i musiałem ją przez alt+F4 wyłączyć

(marcin20000) #32

prawdopodobne, ona wymaga core 2 quada, Twój Phenom x4, to tylko niewiele lepszy jest. Zalecane sa i5 2x tyle wydajności. Jak, przypadkiem, gra z jakiegoś torrenta(nielegalnym nie pomagamy), to w tle możesz poza Windowsem mieć kilka innych procesów i zgon… Chcesz pokorzystać, to X6 + SSD, inaczej będzie tak czasami.

(Staarko) #33

Tyle że przed całą tą akcją związana z spadkiem wydajności kompa ta FIFA 15 chodziła w 100-120 FPS przy obciążeniu proca 60-70%. Pamiętajmy że to jest dość stara gra i nie wymaga kij wiele czego od komputera.
Powoli nastawiam się że koniec końców będzie konieczne chyba zrobienie formata i postawienie systemu na nowo

(marcin20000) #34

Możesz mieć zaśmiecony system, ale takie coś jak piszesz, to na integrze a8 mam przy 2 przeglądarkach po 10 kart każda… musiałbyś na pulpicie mieć z 50%+ żeby format zdziałać mógł cuda.

(gom1) #35

Chyba, że w tle chodzi koparka albo inne malware.

(Staarko) #36

Szczerze to bywa tak czasami, że na samym pulpicie bez odpalonych zadnych przegladarek i steama mam po 50-60%,. Po ostatnim skanie kompa, CCleaner wykrył jakieś 5 plików pod nazwą “BitcoinMiner”, ale usunięte zostały od razu, więc celowałbym w tym kierunku, tylko jak to wykryc i usunąć? Są jakieś programy które bardzo szczegółowo zeskanują mi kompa?

(gom1) #37

Walcz:

Komputer zamula się co jakiś czas na kilka sekund
(Staarko) #38

Temat uznaje za zamknięty. Dziś rano zrobiłem formata całego dysku, postawiłem system na nowo. Po sciągnięciu wszystkich sterów wszystko wróciło do starej normy :slight_smile: FPS wróciły do normy. Dziękuje wszystkim i tak za pomoc