Komputer zawiesza się po starcie, sam się resetuje

Witam

Mam prośbę o pomoc w zdiagnozowaniu i rozwiązaniu problemu.

Problem:

Komputer zawiesza się czasami zaraz po załadowaniu systemu, nie pomagają klawisze Alt+Ctrl+Del - brak możliwości wejścia do Managera zadań.

Po jakiś paru (2-3) minutach, jeśli zostawie go w takim stanie sam się resetuje i uruchamia ponownie - przeważnie po takim samoczynnym restarcie dalej działa już bez zarzutu.

Podobne zawieszenie, ale bez późniejszego samoczynnego restartu, udało mi się uzyskać, gdy podczas ładowania ostatnich programów podczas startu systemu, kliknąłem ikonkę “rozwiń listę ukrytych programów” w pasku zadań przy zegarze.

Czasem gdy po dłuższej bezproblemowej pracy zostawię go włączonego na dłużej, potrafi sam się zresetować.

Lub też gdy zostawię go na dłużej okazuje się, że przechodzi w jakiś bliżej nieokreślony stan polegający na tym, że teoretycznie komputer jest uruchomiony, ale ekran nie wyświetla sygnału i tym razem równiez brak jest możliwości przywrócenia obrazu, czy wejścia do Managera zadań.

Niestety nigdy nie udało mi się nigdy zaobserwować jakiegokolwiek błędu, czy komunikatu przed resetem czy utrata sygnału video, dzieje się to w nocy lub gdy zostawiam włączony komputer i idę do pracy.

Wstępnie wykluczam skoki napięcia, gdyż w tym samym domu działa nieprzerwanie drugi komputer, który nie ulega takim restartom.

System jest codziennie skanowany AVG Free version - żadnych negatywnych wyników.

Brak firewalla :oops:

Sprzęt:

http://www.wklejto.pl/20117

Log z HijackThis 2.0.2:

http://www.wklejto.pl/20118

Będę wdzięczny za jakiekolwiek sugestie i porady.

Pozdrawiam

vulterey

Log jest czysty.

Wykonaj skanowanie komputera programem ComboFix

viewtopic.php?t=36654

Oraz podaj jaki masz zasilacz :slight_smile:

Dzięki

Poniżej skrót do loga z ComboFix

http://www.wklejto.pl/20151

Zasilacz:

CHIEFTEC GPS-350EB-101A

Charakterystyka na stronie producenta:

http://www.chieftec.com/smart-power.html

Dzisiaj jeszcze skanowałem Spyboot S&D - za wyjątkiem paru cookie-trackerów nic więcej nie znalazł.

pzdr

vulterey

vulterey , nie masz żadnych bluescreenów?

Trudno powiedzieć, być może przed resetem jakiś bluescreen się pojawia, ale ja niczego takiego nigdy nie zauważyłem. Skubany zawsze resetuje się jak mnie nie ma w domu albo jak spię !!

Napewno nie ma bluescreena jak się zawiesi, wtedy tylko myszką można ruszyć, jednak nie działaja żadne skróty klawiaturowe, nie można uzyskać dostępu do paska szybkiego uruchamiania (mam go domyślnie schowanego), nie mogę również dostać się do paska Rocked Dock (pasek skrótów do dysków i programów itp. z pakietu Vista Inspirat 2 - nakładka na XP)

To tyle co zaobserwowałem.

pzdr

vulterey

Czyli jednak się nie zawiesza na amen (jeśli masz na myśli ruszanie kursorem), jest reakcja ze strony systemu. Jeśli sam Ci się restartuje to nic dziwnego, że nie widzisz żadnych bluescreenów. We właściwościach systemu masz ustawione by system automatycznie się restartował podczas błędu. Poszukaj informacji w podglądzie zdarzeń.

vulterey , wciśnij klawisze "logo Windowsa + Pause/Break->Zaawansowane->Ustawienia w sekcji Uruchamianie i odzyskiwanie->odhacz Automatycznie uruchom ponownie. Jeśli bluescreen się pojawi, to podaj kod błędu (od STOP) i plik, który go powoduje, jeśli takowy jest wymieniony.

Dzięki

Odznaczyłem i czekam na kolejne zawieszenie, dam znać jak coś bedę miał.

Pytanie. czy dobrze połączyłeś płytę z 24-ro pinową wtyczką ? Płyty są przeważnie 20-to pinowe, ale to nie jest

reguła.

I drugie pytanie. Jak masz podłączony komputer, bezpośrednio do gniazda czy przez listwę typu Acar ?

Pozdrawiam

Do errata72

Wtyczka od zasilacza składa się z 2 części (do płyt 20 i dodatkowe 4 piny do płyt 24 pinowych) moja płyta jest 24 pinowa a wtyczka jest tak skonstruowana, że nie da się jej podłączyć odwrotnie (posiada dodatkowe elementy, które uniemożliwiają podłaczenie odwrotne). Ale dzięki za podpowiedź, często właśnie te najprostrze rzeczy potrafią zepsuć całą skomplikowaną maszynerię.

W kwestii listwy to mam dokładnie Lestar z filtrem przeciwzakłóceniowym, model PC-5ST G-A, link do charakterystyki poniżej:

http://www.lestar.pl/products/mainsfilter/PC-5ST

pozdrawiam

vulterey

Do Olcia

Po kolejnej nocy, doczekałem się bluescreena :slight_smile:

W tym czasie uruchomione były programy: Mozilla Firefox 3.0.5, GG, Thunderbird - klient poczty, Winamp 5.541

Oto dane kodu błędu:

BAD_POOL_HEADER

*** STOP: 0x00000019 (0x00000020, 0xE5481858, 0xE5482240, 0xED3D2268)

Nie podało pliku, który powoduje błąd.

pzdr

Mówiąc dokładniej jest to filtr przeciwprzepięciowy, chroniący urządzenie przed np.wzrostem napięcia w sieci [szczególnie w nocy],zwarciami pochodzącymi od takich urządzeń jak: lodówki,pralki i wiele innych w gosp. domowym.Czasem problem tkwi w gniazdku zasilającym. W starych instalacjach stosowano tzw zerowanie jako

metodę ochrony przeciwporażeniowej, i czasami na " bolcu"pojawiało się napięcie,z różnych powodów.

Włączona w takie gniazdo listwa [filtr] może powodować krótkotrwałe [mgnienie oka] przerwy w zasilaniu.

Na koniec dodam jeszcze że np wszelkie zasilacze, ładowarki mają charakterystykę impulsową i powinny mieć własne filtry p.zakłóceniowe .

Normalnie chciałem z kimś pogadać Pozdrawiam.

Dopiero teraz to zobaczyłem. Jedyny ratunek : http:/forum.hotfix.pl/viewtopic.php?f=22&f=30

temat: Analiza SMART

Pozdrawiam

vulterey , a wiec zainstaluj program HD Tune i daj screen z zakładki Health oraz Error Scan.

Użyj programu Memtest86 (jako płytka bootowalna), aby sprawdzić pamięć RAM.

Odczytaj plik DMP :arrow:

http://forum.purepc.pl/FAQ-f8/Debugger- … try1167930

Do Olci

Po wielu bojach mam wyniki “zadania domowego”.

HD Tune :

Najpierw screeny z Health oraz dodatkowo z Info o dysku (tak na wszelki wypadek :wink:)

http://www.wrzuta.pl/obraz/jWqvWQGzDr/hdtune_health_st3250410as

http://www.wrzuta.pl/obraz/nqEA7kRp3i/hdtune_info_st3250410

Error scan:

Test błędów zwiesił się na szczegółowym teście gdzieś przy końcówce dysku (250 GB), potem spróbowałem szybkiego testu, ale program zwieszał kompa “na twardo” za każdym razem :-x . Po 3 resecie komp nawet miał problemy z odpaleniem systemu. Po wyłączeniu komputera na dłużej i włączeniu udało się odpalić system, ufff. Po kolejnych kilku razach, za każdym program zawieszał całego kompa zatrzymując się nawet na wcześniejszych partiach dysku niż przy końcu testu, skończyło się na CHKDSK, po kolejnym resecie - zrezygnowałem. Przy każdym zawieszeniu systemu podczas działania programu dysk cały czas pracował i nie chciał przestać.

Memtest86:

Odpaliłem z płyty bootowalnej - po jednym całościowym teście wykazał błąd na kości pamięci w banku 0 (skandal :!: - to pamięci Patriota).

Testowałem wszystkie kości na raz - mam wszystkie cztery banki zajęte - 4x1GB.

Info o błędzie z Memtest86 - test trwał ok 2,5 godziny (w nawiasach moje dopiski):

Error Confidence Value: 122

Lowest Error Address: 00000008008 - 0,5 MB

Highest Error Address: 000320072fb - 800,4 MB (prawie cała kość klękła :o ?!)

Bits in Error Mask: fffffef3

Bits in Error Total 29 Min 1 Max 23 Avg 12

Max Contiguous Errors 1

Ecc Correctable Errors (ECC domyślnie jest wyłączone - nic nie majstrowałem, z resztą cały komp nie był nigdy podkręcany - jest nowy, kupiony przeze mnie i nie mam inklinacji do overclockingu)

Errors per Memory Slot:

0:3

1:0

2:0

4:0

(Error wystąpił w teście nr 5)

Odczyt pliku DMP:

http://wklejto.pl/20638

Poprzednie pliki DMP wskazywały też na pliki systemowe: ntfs.sys, ntoskrnl.exe, symsnap.sys, atkdisp.dll (driver do karty graficznej Asusa - plik w katalogu system32, ale to chyba wyjątek), ntoskrnl.exe, win32k.sys.

To w kolejności od najmłodszego do najstarszego pliki wymienione we wszystkich raportach, jakie znalazłem w katalogu Minidump.

Jeśli dobrze zrozumiałem opis używania Debuggera to raport potwierdza problem sprzętowy. Czy mam rację?

Tylko teraz pytanie, co?

Czy dysk czy oba komponenty?

Czy pamięć może zawieszać komputer podczas testu dysku?

Proszę o łagodny wymiar kary :lol:

Pzdr

vulterey

vulterey , sprawdź jeszcze każdą kość po kolei, bez całej reszty.

pytanie: czy były jakieś czerwone kwadraty?

Co do pliku ntfs.sys to nie masz żadnych problemów z wejściem na partycje i innymi operacjami?

Przeinstaluj albo uaktualnij sterowniki karty graficznej.

Podaj jej model jeśli możesz.

Witam. Pozwolę się wtrącić.

Z tego co ja wiem, te pamięci wymagają podniesienia napięć do prawidłowego działania. Czy uczyniłeś to?

Co do SMARTu, dysk jest zdrowy.

Do Olci

W międzyczasie korzystając z wiedzy jaką mi przetransferowałaś spróbowałem parę rzeczy we własnym zakresie :oops:

Po pierwsze w związku z tym, że na Memtest86 na teście 5, program wyświetlał błędy w pamięci, podmieniłem wszystkie możliwe pamięci i przeprowadzałem kolejne testy nr 5. Efekt - wynikało, że każdy moduł pamięci podpięty do slotu 1 jest uszkodzony (ten sam błąd na tym samym obszarze kości). Wyciągnąłem zatem jedną kość pamięci ze slotu 1 pozostawiając pozostałe 3 w slotach 2,3 i 4. (W związku z tym, że używam WinXP strata tylko ok. 512 MB pamięci, Win XP widzi tylko 3,5 GB zamiast 4). Kolejny test nr 5 z Memetest86 - brak jakichkolwiek błędów.

Wniosek - mam uszkodzony slot pamięci na płycie głównej - jeśli się mylę, lub popłynąłem za daleko proszę o korektę ?

Po drugie. Podczas nieudanych testów z HD Tune po moich chyba za bardzo nerwowych ruchach w okolicy przycisku resetu w kompie system trochę “klęknął”. Kolejne moje próby typu: konsola odzyskiwania Windows, CHSDSK itp. zakończyły się komunikatem o uszkodzonym wpisie w rejestrze. Szkoda było czasu więc przywróciłem system z obrazu jaki wykonałem zaraz po instalacji.

Po trzecie. Zaraz po wykonaniu przywrócenia systemu z obrazu dysku, wykonałem test HDTune - odczyt po dokładnym teście Error scan - zero bad sectorów - chociaż poprzednio - przed usunięciem pamięci ze slotu nr 1, program wykrywał jeden bad sector po czym się zawieszał ?!

W związku z tym mam następujące pytania:

  1. Czy uszkodzony slot pamięci na płycie głównej może tak, rzutować na próby testu dysku ?

  2. Czy diagnoza domorosłego :smiley: informatyka nie jest przedwczesna i nazbyt optymistyczna ? Oczywiście mówię o tym, że po wyciągnięciu pamięci ze slotu problem został rozwiązany ?

  3. Czy jest jakis soft, który może zdiagnozować/potwierdzić uszkodzenie slotu na płycie głównej ? (na stronie Gigabyte już szukalem - niestety nie mają takiego softu)

W kwestii ntfs, albo bardziej dysku. Dysk mam podzielony na 3 partycje, system, dane i magazyn. Czasami zauważam taki dziwny objaw, że przy próbie wejścia na magazyn czyli partycję największą system trochę dłużej reaguje zanim otworzy jakiś katalog na tej partycji.

Co dziwniejsze, jeśli robię to raz za razem, lub odstępy czasu nie są zbyt duże (ok 2 min) to dysk reaguje normalnie - bez opóźnień), jednak jeśli odczekam np. 5 minut to sytuacja się powtarza. Pierwsza próba dostania się do katalogu wolna, następne bez przeszkód.

Spowolnienie jakie zauważam to ok. 3-4 sekundy, normalnie bez opóźnień. Czyżby jednak ten dysk był nieco podejrzany ?

Karta graficzna:

ASUS EN7300GT -------------------------------------------------------------

[General Information]

Original Device Name: nVIDIA GeForce 7300 GT

Sterowniki najnowsze.

Przepraszam za “samowolkę”, mam nadzieję, że nie namieszałem.

pozdrawiam

vulterey

Do cosik_ktosik

Hmmmmm… mogę prosić o trochę więcej szczegółów z tymi napięciami.

Typu gdzie i co ustawić, dokładnie w BIOSIE.

Czy brak takich ustawień może być przyczyną, że komp się wiesza, resetuje i wywala błąd na testach pamięci ?

I czy to aby bezpieczne, takie zmiany napięcia dla pamięci ?

pzdr

vulterey

Teoretycznie, tak.

Nie

Nie ma, ale możesz spróbować jeszcze tak, że wyciągasz wszystkie pamięci, a wkładasz do tego uszkodzonego jedną sprawną i ponownie wykonujesz test Memtestem86+

Podnoszenie napięć, na razie należy sobie odpuścić.

Czy to oznacza, że i bluescreeny ustąpiły?

vulterey , próbowałeś przeinstalować te sterowniki?

Jeśli to nic nie skutkuje to próbuj z tymi :arrow:

http://www.download.net.pl/21/NVIDIA-Fo … XP-32-bit/