Komputer zawiesza się podczas instalacji Windows xp

Konfiguracja:

Witam. Sprawa wygląda następująco. Mam komputer bodajże kupiony w 98 :slight_smile: (pentium III 500 Mhz, 128 SDRAM, dysk 40GB nie wiem jakiej firmy)

Problem:

I teraz tak - komputer działał bez zarzutu przez 10 lat od kupienia… sam się dziwie. Aż teraz pewnego dnia nie uruchomił się windows xp, po prostu pokazał się czarny ekran i koniec.

Moje działania i dokładny opis problemu:

Próbowałem zainstalować system od nowa +format dysku. Najpierw 1 płytka w ogóle nie chciała załączyć instalatora ale załatwiłem inną płytkę i poszedł - niestety tylko połowicznie. Otóż instalator instaluje urządzenia, formatuje dysk i rozpakowuje pliki bez zarzutu a po zakończeniu rozpakowywania uruchamia komputer od nowa po to by rozpocząć instalacje i… ZONK komputer się zawiesza, na ekranie ciemność, twardy nie chodzi, CD też.

Zaznaczam że próbowałem różnych konfiguracji zamieniałem RAM i dysk twardy, sprawdziłem ram gruntownym skanem. Pożyczałem od znajomych różne WIndows’y proffesional i home OEM i pudełkowe wersje. Kumpel próbował zainstalować Ubuntu to też zawieszał się przed instalacją. Przeczyściłem również radiator i wentylatory w obawie przed przegrzewaniem (posunąłem się nawet do dostawienia wentylatora pokojowego) też nic zawsze zawiesza się po rozpakowaniu plików instalacyjnych wtedy gdy restartuje się aby przejść do instalacji. Zresetowałem ustawienia Biosu do standardowych - nic.

Jaka jest możliwa przyczyna ? co mam zrobić ?

W złączasz PCI nie masz jakiś kart rozszerzeń, np. karta sieciowa, tuner TV ?

Jeżeli tak, to wyjmij je na czas instalacji.

Przyczyny szukałbym również w pamięci RAM, ale skoro piszesz, że próbowałeś z inną.

komputer się uruchamia. Bios chodzi, nie chce się włączyć instalator. Nie wiem jak ma się sprawa z live cd bo to robił kumpel.

Jak rozumiem dysk jest już sformatowany, więc cennych danych na nim nie ma? Jeżeli tak jest, to zrób zerowanie dysku twardego wraz z remapem uszkodzonych sektorów (Uwaga: usuwa to wszystkie dane z dysku). Pamiętaj tylko, aby nie był podłączony inny dysk twardy do komputera. Wykorzystaj program MHDD, a instrukcję jak to zrobić znajdziesz tutaj :arrow: Instrukcja.

Sam program znajdziesz tutaj: http://www.searchengines.pl/Narzedzia-d … 49765.html

czy pisałem już że próbowałem na innym dysku ? Takim na 100% sprawnym ?

Sułów koło Milicza … wiocha nawet nie wiem gdzie sklepy komputerowe. Prawda jest taka że standard w okolicy to chyba 50 zł za samą diagnozę + naprawa? nie wiadomo ile a ten komputer to pewnie 300 zł sam w sobie nie wart. Ciężka sprawa … dziwi mnie to że pierwsza część instalacji (rozpakowywanie i narzędzia do formatu dysków) działa bez zarzutu jedynie kiedy już zakończy ten proces i pokazuje się ten pasek że za ileś tam komputer uruchomi się ponownie i uruchomi instalator robi to po czym dalej nie idzie.

Spotkałem się z podobnym problemem. Jak miałeś zainstalowanego XP-ka to prawdopodobnie czystego lub z SP1, a teraz próbujesz instalowa XP z SP2. Problem w tym, że twoja płyta główna tj. twój Bios nie obsługuje SP2 i dlatego nie możesz zainstalowa XP z SP2. Moja rada jest taka: załatw sobie XP z SP1 i sprawdź.

Kurde nie pomyślałem o tym ale to prawda. Na kompie wcześniej był windows xp bez system packów. Za jakieś 2 tygodnie będę znów w nim grzebał to dam znać czy to rozwiązało problem.

wadliwa była karta graficzna i taśmy do dysku. dzięki za pomoc