Komputer zawiesza się przy QL. Problem z kartą graficzną?


(system) #1

Dobry,

mam skromny problem. poszukałem forum, co nieco o przegrzewaniu się kart, standardowe czyszczenie z kurzu i inne. Pomyślałem, że założę wątek i zobaczymy co z tego wyjdzie.

Problem mianowicie jest taki...

SPRZĘT:

Intel C2D E7300 2.67GHz

9800GT, 4GB DDR3

płyta główna: GIGABYTE ga-ep35-ds3l

zasilacz: chyba 450W Thermaltake

Kiedyś wyłączył mi się jakimś cudem wiatraczek na karcie graficznej, karta się przegrzała i sru... myślałem że spaliłem GPU, ale od razu umyłem w zimnej wodzie (a pies trącał, że nie destylowanej) i zostawiłem na 48h w najróżniejszych pozycjach, obsypując ryżem (higroskopijny) etc. Potem karta odpaliła i było okej. Ale zaczęły się problemy, jak teraz chciałem zacząć grać w QuakeLive znów. Na średnich detalach, wszystko ustawione głównie na middle (low/middle/high ustawienia), a mimo to się zawiesza.

Sprawdziłem CPU - temperatury są bardzo dobre i nie widzę żadnych problemów (43-44C, w stresie pewnie kilka więcej, ale z tym nigdy nie było problemów).

Z kartami pamięci nigdy nic nie było, nie ma podstaw żeby myśleć, że coś jest nie tak. Przedmuchałem sloty, wyjąłem, włożyłem i jest ok.

Zasiłka, dysk - też ok (Jedynie czy zasiłka, to już proszę was o pomoc)

No i GPU - tutaj chyba jest problem.

Tryb IDLE - karta graficzna ma 53-55C. (foobar, firefox, gg). Po jakichś 20 min grania w GTA 2 (:D) 55-56C, a CPU do 46 oba rdzenie. Przy mortal komat 3 (;D) GPU tak samo, procki do 50`C na rdzen!!

Grając w Quake teraz nie sprawdze, bo zawiesza się błyskawicznie (dosłownie minuta max). Ale spróbuję sprawdzić i edytuje post lub napisze nowy.

System Windows 7. Łatki wszystkie. Stery zainstalowane najnowsze dla podzespołów, i w sumie to chyba jedyny problem z tym kompem.

Proszę o pomoc. :wink:

EDIT:

Zapomniałem wspomnieć, że CPU testowałem programami Prime (chyba tak), jakimiś dwoma zostawiając je na 20-30 minut, procek 100% zużycie i nic nie było, dlatego uważam, że CPU jest okej. No i w SpeedFanie przy CPU jest ptaszek, że jest okej. Przy GPU jest ogień nawet na IDLE.

screen:


(Michal Kolatek) #2

Spr wer sterownika:

http://overclock.pl/News/Show/Id/2254,w ... iki_nvidia

Kranówa zawiera sole, siarczany, chlorki i inne składniki niszczące elektronikę, jak wsadziłeś gorącą kartę pod zimną wodę do tego kranową to na 99% masz uszkodzoną kartę, było trzeba wyłączyć kompa i dać mu spokojnie ostygnąć. Sprawdź ją programem Furmark, i jak jest możliwość to wstaw inną, sprawdź swoją na innym kompie. I może kup spirytusu i wypłucz w nim kartę, może wypłucze osady, ale składniki wody mogły uszkodzić np ścieżki,


(system) #3

Ofkorz, sprawdzę programem jak mówi Tobi i zobaczymy co z tego będzie. Tera QL pochodził dłużej, sprawdzałem co jakiś czas temp. i CPU do 50`C, GPU do 56, więcej nie pokazywał, a i tak dostał zwieche w jakimś momencie. Z zamiana karty tez moze dzis/jutro i zobaczymy.

Rzeczywiście może uszkodzona, zdawałem sobie sprawę że woda kranówa jest zanieczyszczona, zawsze się mówi o wodzie destylowanej, w końcu wtedy jest izolatorem. Ale wydawało mi się to przesadne i zbyt pieszczotliwe traktowanie sprzętu, wina raczej jest moja, że tak szybko i beznadziejnie zareagowałem. Ale zobaczymy, artefaktów żadnych nie ma tylko szybciej 'pada' więc do rozwiązania problemu nie ma co myśleć o graniu raczej. Zaraz poleci furmark i zobaczymy.

Stery sprawdzam.

Cyba91 mistrz sarkazmu :wink: Nie wpadłem że gotowany, ale rzeczywiście chyba będzie lepszy. Teraz to po ptakach. Ale mądry (?) polak po szkodzie ;o A piasek? piasek byłby dobry?


(Cyba91) #4

Najlepszy :smiley: Ale już będziesz wiedział na przyszłość że takich rzeczy się nie robi :stuck_out_tongue:


(system) #5

Furmark leci w tle. Po 10 minutach bez ingerowania w ustawienia programu, od razu "Go":

screen: (10 min)

A sterowniki są dobre.

EDIT:

Po 20 minutach Furmark w tle, firefox, foobar (3F), gg i nic. Wszystko działa, a temperatury jak poniżej na screenie:

Jeżeli mogę/powinienem coś zmienić w opcjach w Furmarku to napiszcie co warto.

EDIT2:

Furmark działał 40 min i było okej. Przy okazji odpaliłem 3Dmark'06 wszystkie testy w Basic Edition i przeszło wszystkie. Wydaje mi się przy tym, że bardzo słabo (a teraz nawet jakby lekko przycinał się komp ;o). Ogółem mam wrażenie, że komp w słabej kondycji fizycznej jest.

Wyniki 3Dmark'06 : http://iv.pl/images/06424321766239258060.jpg

Poza tym przeglądałem forum QL i wszystko kręci się wokół problemów z systemem i kompatybilnością sprzętu<-->system<-->plugin/gra. Możliwe więc, że to sprawka QL. Przetestuję kompa jakąś inna wymagającą gierką.