Komputer zawiesza się przy większym obciążeniu


(drapekr10) #1

Witam mam problem gdy gram albo obciążam lekko komputer często mam lagi komputera czyli taki freeze time. Pewien okres temu wymieniałem zasilacz na chiefteca ponieważ wcześniej miałem Logic spalił mi się i był słaby .Myślałem,że to wina tego lecz nie dalej mam takie lagi. Druga sprawa o której wiem to temperatura GPU dochodzi do 90 stopni w biosie wyłączyłem automatyczne wyłączanie bo bym miał problemy,aktualnie działam na otwartym sprzęcie bez obudowy chłodzi wiatrak domowy(wiem że to mierny pomysł ale on zbija trochę temp). Miałem zamontowany wentylatorek i gdy miałem obudowę nie zdawał egzaminu. Zwracam się z prośba o sprawdzenie co może potencjalnie przyczyną takich zwieszeń. Dodaje informację o sprzęcie niżej proszę zwrócić uwagę czy napięcia mam dobre być może coś źle podłączyłem w zasilaczu.

http://wklej.to/g4jhm


(Xparanienormalnyx) #2

Przed spaleniem się zasilacza grafika również tak się nagrzewała?

Ma chłodzenie aktywne czy pasywne?

To właśnie ona może powodować te freezy. Raz, że nie jest odporna na takie temperatury, dwa że to cholernie awaryjna seria. Sam miałem do czynienia z kilkoma egzemplarzami, które właśnie tak się grzały i upalały się na nich moduły pamięci, co właśnie powodowało totalne freezy. Proponuję wymianę pasty termoprzewodzącej na karcie i zrobienie testu OCCT.


(drapekr10) #3

Tak również się nagrzewała ( zasilacz raczej tutaj nie ma nic do rzeczy ponieważ spaliłem go przez własną głupotę )

Chłodzenie pasywne zawsze te rurki są nagrzane. Pomagał domowy wentylator spadała do 48-50 stopni.

ta karta graficzna jest już stara jak swiat zastanawiałem się czy nie kupić lepszą używaną lecz nie wiem ile mam zapasu mocy na zasilaczu i czy utrzyma zasilacz… Ile kosztuje taka pasta i czy jest ona ogólnodostępna w sklepach ? Co do OCCT robiłem już kiedyś ten test ale nie do końca obawiałem się trochę,ale można spróbować na mocnym chłodzeniu wykonać to co o tym sądzisz ?


(Xparanienormalnyx) #4

Mylisz się, ma sporo, jeśli upaliłeś go w kompie to mógł spowodować również jakieś uszkodzenia sprzętu :wink: A jak freezów nie miałeś wcześniej to jest to bardzo prawdopodobne (co prawda nie napisałeś tego jednoznacznie, ale tak wnioskuję).

Pasta termoprzewodząca to koszt 10-50zł dostępna w każdym sklepie komputerowym, wiadomo że te droższe z cząsteczkami srebra dają lepszy efekt, niemniej przy starej karcie pewnie pomogłaby i najtańsza bo przy takich temperaturach oryginalna już dawno wyschła/upaliła się i daje skutek wręcz odwrotny, że izoluje rdzeń od radiatora więc nie ma on jak odebrać ciepła.

Obecny chieftec jaką ma moc?

Ogólnie obie opcje są dobre, możesz wymienić pastę, dołożyć wentylator i wykonać testy, ale jako że jest to seria awaryjna niesamowicie to trochę mija się z celem. Na pewno kupna nowszej/wydajniejszej karty byś nie żałował, ale to też jest zależne od tego, czego potrzebujesz i jaki masz budżet. Jak zależy ci na graniu to kupujesz nową, jak praca biurowa to próbujesz tanim kosztem ratować obecną jednak j.w. z ryzykiem, że już po ptakach bo coś się na niej spaliło.

I jeszcze jedna ważna rzecz, o której zapomniałem wspomnieć, mianowicie pamięć RAM. programik memtest i jedziesz - to bardzo ważne.


(drapekr10) #5

Na poprzednim zasilaczu miałem freezy nawet na 10-15 sek i to bardzo często dopiero wymiana dała rezultat. :slight_smile:

Chieftec GPS 450AA-101A kupiłem używany ale całkiem spoko jeszcze gwarancja była.

To jest akurat mój drugi komputer taki do grania w mniej wymagane gry ( League of legends , Cs , zabawa z VM) siedzenia na internecie.Do najnowszych gier używam swojego drugiego Pc złożony specjalnie pod gry.Dlatego zależy mi na stabilnej pracy ,żeby nie było freezów i mógł się bawić na VM bo ona najwięcej mi obciąża PC. zasugerowałem wymianę ponieważ często na aledrogo można trafić jakiś ciekawy egzemplarz za niewielkie pieniądze. Jeżeli myślisz ,że pasta zdałaby egzamin to czemu nie wcześniej ta karta mi działała spoko nie miałem problemów dopiero po czasie z wiekiem są,a komputer ma już z 6 lat kupiłem go wtedy z marketu za 1000 zł to i tak całkiem długo się trzyma :wink:

RAM :

MEMTEST robiłem z pozycji komputera MEMTest nie wykrył żadnych błędów a niżej przedstawiam parametry Ram 2x /

[General Module Information]

Module Number: 0

Module Size: 1024 MBytes

Memory Type: DDR2-SDRAM

DIMM Type: Regular Unbuffered (UDIMM)

Error Check/Correction: None

Memory Speed: 266.7 MHz (PC2-4200)

Module Manufacturer: Samsung

Module Model: M3 78T2953EZ3-CD5