Komputer zawiesza się przy włączaniu - nie moge go włączyć!

Mam taki problem - zostawiłam komputer na dłuższy czas włączony. Gdy chciałam z niego skorzystać okazało się, że się zawiesił. Wyłączyłam go więc “na twardo”. Włączyłam go ponownie, ale wszystko chodziło masakrycznie powoli, nie dało się na nim pracować, więc chciałam go zrestartować. Niestety wtedy komputer już nie włączył się wcale. Zawiesza się na pierwszym ekranie (takim, gdzie pokazuje mi się logo HP), nawet windowsa nie zaczyna ładować…

Co robić, co robić? Tylko błagam, uspokójcie mnie i powiedzcie, że to wcale nie musi oznaczać rozwalonego dysku twardego… :x

Hej,

:arrow: Pierwsze co, to sprawdź, czy nie masz podpiętych jakiś urządzeń magazynujących do portów USB - dysków zewnętrznych, pendrive’ów, mp3’ek, itp. Jeśli tak, koniecznie je odłącz,

:arrow: Zawiesza się na logu - ale czy jest możliwość wejścia do BIOS’u (domyślnie klawisz F2 lub Del). Jeśli możesz, sprawdź, czy dyski twarde w ogóle są wykrywane.

Pozdrawiam,

Dimatheus

nie ma możliwości… co prawda na ekranie pokazuje polecenie, ale tak jakby mi w ogóle nie wykrywało klawiatury :confused:

od portów usb poodpinałam wszystko i też nic nie zmieniło…

Hej,

A masz możliwość podłączenia innej klawiatury - najlepiej pod port USB, by dostać się do BIOS’u?? W sumie powyższe symptomy mogą oznaczać uszkodzenie płyty głównej. :expressionless: Rozumiem, że jest to komputer stacjonarny??

Pozdrawiam,

Dimatheus

tak, stacjonarny…

hmm, będę musiała skombinować skądś klawiaturę…

Skoro ci się już na ekranie POST zawiesza komputer i nie możesz się dostać do BIOS’u, może to świadczyć o nieprawidłowym działaniu systemu BIOS lub nawet, co napisał mój poprzednik - o uszkodzeniu płyty głównej.

Moje rady:

:arrow: Podłącz inną klawiaturę. Najlepiej pod port USB lub PS/2. Potem spróbuj ponownie wejść do BIOS’u.

:arrow: Odkręć bok komputera i sprawdź, czy płyta główna, pamięć RAM i ewentualnie dysk twardy nie są uszkodzone.

:arrow: Podaj konfigurację komputera (szczególnie zasilacz ). Rozumiem, że producent twojego komputera to HP?

:arrow: Jeżeli uda Ci się wejść do BIOS’u, to wybierz opcję Load Fail-Safe Settings / Load Fail-Safe Defaults (może być inaczej napisane) i wczytaj najbezpieczniejsze ustawienia.

:arrow: Odłącz WSZYSTKIE urządzenia USB (ewentualnie LPT np. drukarka).

:arrow: Czy podczas uruchamiania komputera BIOS wydaje jakieś komunikaty (np. pikanie)?

Hej,

:arrow: A swoją drogą spróbuj w drugą stronę - czyli odłącz klawiaturę i myszkę i spróbuj odpalić komputer. Uruchomi się, pójdzie nieco dalej niż do loga HO, czy w ogóle będzie wyświetlał komunikat o braku klawiatury i myszki?? Być może któreś z tych peryferii jest uszkodzone i skutecznie sprawia, że komputer w ogóle nie wstaje…

Ciężko rzucając okiem stwierdzić, czy dysk i RAM jest uszkodzony. Z płytą po części tak - warto poszukać, czy nie ma napuchniętych kondensatorów. Co do dysku i RAM’u można tylko sprawdzić, czy podłączenia są poprawne i nie ma w nich luzów. Głębsza ich analiza wymaga odpowiednich programów - a te można odpalić dopiero w czasie sekwencji rozruchu, czyli po wszystkich testach BIOS’u.

No i oczywiście poprosimy o odpowiedzi na pytania, które wypisał maksio1.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Wczoraj już nie było mnie przy komputerze i dzisiaj z pracy dopiero odczytałam wasze rady, także jeszcze ich w życie wcielić nie miałam kiedy, ale odpowiadając na część pytań:

  • odłączyłam zupełnie wszystko co było podpięte - nic nie dało

  • nie ma żadnego pikania ani nic z tych rzeczy, komputer jedynie delikatnie szumi, tak jak przy normalnej pracy

  • tak, producent mojego kompa to HP, ale sama nic o tym sprzęcie niestety nie wiem (poza tym, że trochę lat już ma… z 5-6 chyba), może mój facet będzie wiedział coś więcej jak go dopytam, ale niestety widzieć będziemy się dopiero w weekend

  • Obudowę rozkręcałam. Tak na gołe oko to nic złego nie widać (w sensie, że nie widzę, żeby coś było stopione, spalone czy coś… wiatraczki też wszystkie się ładnie kręcą…). Ale nie gmerałam nic w środku, bo na tym to się specjalnie mocno nie znam.

No nic, muszę wykombinować skądś inną klawiaturę i będę próbować dostać się do biosu…

Hej,

W takim układzie czekamy na relację, gdy uda Ci się siąść do kompa. :slight_smile:

Rozumiem, że łącznie z klawiaturą i myszką??

Nie chcę być złą wróżbą, ale komputer ponad 5-letni ma prawo umierać. :slight_smile: A tak całkiem serio to łącząc symptomy z wiekiem komputera obstawiam, że płyta główna padła; ewentualnie zasilacz… :expressionless:

Pozdrawiam,

Dimatheus

3 posts were split to a new topic: Problem z kartą grafiki 1070 gtx (brak sygnału, nie mogę wejść do biosu)