Komputer źle działa mimo formatu


(putout) #1

ja nie mam pomysłów. cuda na kiju i wypróbowane sposobu nic nie dały. nie mam już bezpośredniego dostępu do komputera ale właściciel nie powinien mieć problemów z dostarczeniem potrzebnych danych diagnostycznych

zestaw:
H110M-HDV (bios 7.10)
i5-7400
2x DDR4 2400 CL14
Toshiba P300 1TB (SMART chyba wyglądał ok. od c4 do c7 było czysto)
SilentiumPC Vero L1 500W
Windows 10 Home (Fall Creators Update)
RX 480 4GB MSI Gaming X

wydajność w grach jest dobra i zgodna z oczekiwaną

spowiedź
komputer był na 1603 i chodził źle. dostał update (przez pobrane .iso) do FCU i został wyczyszczony za pomocą wbudowanego czyścika i ccleanera. zrobiłem dla siebie logi z FRST i zauważyłem tam kilka dziwnych wpisów więc naprawiłem je. sprawdzałem sterowniki driver boosterem i zaktualizowałem (ze zrobionym punktem przywracania). potem TCP Optimizer na optimal. komputer zaczął bsodować (co nigdy nie zdarzało się po tej procedurze). wypluwał BAD POOL CALLER który został powiązany (WhoCrashed) z ntoskrnl.exe i ntkrnlmp.exe. przejrzałem kilka odpowiedzi z internetu i nic nie pomogło. bsody pojawiały się przede wszystkim podczas oglądania czegoś na YT ale zdarzało się nawet podczas stania w pulpicie. przywróciłem stan sprzed instalacji sterowników i TCP Optimizer. nic. instalacje różnych sterowników (GPU+karta sieciowa+dźwiękowa) też nie zmieniały stanu rzeczy. Instalacja systemu na nowo (potem przywrócenie części plików z /program files /program data /program files (x86) /user/ /user/appdata/*) i znowu CCleaner + Driver Booster + TCP Optimizer. to samo i znowu bsody (te same). kolejna instalacja + przywrócenie + sam CCleaner + ręczna instalacja sterowników = bsody.
pobrałem .iso z innego źródła + instalacja sterowników z WU (+ najnowsze ze strony amd) + czyszczenie za pomocą wbudowanego czyścidła + przywrócenie w/w danych. przestało wywalać bsody. zapuszczona defragmentacja (było 47% fragmentacji na C:). i co teraz? i komputer chodzi (rzekomo) gorzej niż na samym początku. mamy tutaj praktycznie czysty system + sterowniki z WU i wciąż chodzi źle. nie bsoduje (wydaje się że za to odpowiedzialny był CCleaner…) ale komputer uruchamia się dość długo i internet też jest raczej ślamazarny
podkreślam że wydajność w grach jest ok.


(pocolog) #2

Dobrze rozumiem, że ISO systemu nie było pobierane ze strony MS?


(karnistery) #3

ram, hdd przetestowany?


(crowbme) #4

Pobierz Hiren’sBootCD i zrób test ramu ( MemTest). Sprawdź także stan dysku, zrób odczyt SMART. Pobierz czyste iso z systemem Windows i wtedy sprawdź co się dzieje. Jesli możesz, zmień narzędzia do update’owania systemu (WSUS) i pozostałe do sterowników itd.


(Astor44) #5

Za dużo kombinujesz z tym systemem!
Wykonaj czystą instalację wersji 1709 Windows’a 10, po niej WSZYSTKIE aktualizacje z Windows Update + sterowniki grafiki stąd: http://support.amd.com/en-us/download/desktop?os=Windows%2010%20-%2064 jeśli to Windows 10/64-bit? Pierwsza pozycja z góry w tej tabelce AMD.
Sprawdź następnie systemowy Menadżer Urządzeń. Jeśli brakuje jakiegoś sterownika (żółte znaczki), pobierz odpowiedni stąd: http://www.asrock.com/mb/Intel/H110M-HDV/index.pl.asp?cat=Download&os=Win10
Żaden Driver Booster, CCleaner (na razie), TCP Optymizer!!!
To wszystko! Nie używaj ŻADNYCH tzw. optymizerów, czyścicieli itp. badziewia, również FRST, gdy system świeżo zainstalowany. Potem (po miesiącu!) ewentualnie CCleaner i to rozsądnie!
Istotne, by system był do końca zaktualizowany i dopiero wtedy oceń sprawność systemu.

PS. Jeszcze jedno! Żadnego przywracania plików z Program Files, Program Data, User itp. To poważny błąd i powód BSODów! Wolno Ci przywrócić jedynie profil użytkownika, czyli skopiowaną uprzednio zawartość folderu Użytkownicy > nazwa użytkownika. Pozostałe oprogramowanie instaluj na nowo i od początku.


(putout) #6

Po kolei. dzięki wszystkim za rady.
@pocolog pierwsze tak a drugie nie. też myślałem że może być walnięty obraz ale to nie to. sumy się zgadzają w obu przypadkach.
@crowbme karnistery nie sprawdzałem ramu. założyłem że wtedy po prostu by chrashował. SMART czysty. obecnie system stoi na najnowszej kompilacji FCU bez wersji insider. 16299 z jakąś tam cyferkją. narzędzia do sterowników są bez znaczenia bo obecnie system stoi na tych pobieranych bezpośrednio ze strny producentów. ram sprawdzę memtestem

Astor44 dzięki za chęci ale mylisz się. gdybym przywrócił /user/nazwa to wtedy złapałbym również ntuser.dat i to by się zakończyło rozwalenie msystemu. wtedy przywróciłbym również /appdata/ wraz z local i to również mogłoby doprowadzić do uwalenia systemu. powiedz mi co miałoby bć złego w przenoszeniu konkretnych (powiąznych z konkretnymi programami) folderów z program files, program data i appdata? co innego gdybym przenosił foldery 1:1. wtedy faktycznie mogłoby się nakiełbasić. nie będe instalować softu od nowa i porzuciać dawnych danych. to zupełnie bez sensu. Pobieranie sterowników ze strony producenta płyty głównej? no kurde chyba nie. gdyby jeszcze producent aktualizował na bieżąco swoje repo to ok. ale producenci po roku czy dwóch porzucają wsparcie dla płyt głównych i zostaje jechanie na starych sterownikach. dlaczego miałbym nie używać FRST? przecież ten rpogram jest zupełnie nieinwazyjny dopóki go do tego nie zmusimy. driver booster nigdy nie przysparzał mi większych problemów a używałem go na wielu komputerach. program robi kopie zapasowe więc w razie problemów naciskam rollback i jest spokój. TCP Optimizer jest przejrzysty do bólu i używany przez graczy mmo od lat. każdą zmianę można zrewidować. do tego backup rejestru przed działaniem.
naprawdę doceniam chęć pomocy ale Twoje rady na pewno nie rozwiążą mojego problemu.