Komputer - zmiana grafiki i inne pytania

Otóż mam zestaw:

Procesor: AMD Phenom X2 545 (2x3.0Ghz)

Płyta Główna: Gigabyte GA-M61PME-S2P

Grafika: ATI Radeon HD 4650 1GB DDR2 128-bit

Pamięć RAM: 4GB DDR2 800Mhz CL6

Dysk: Seagate 500GB 7200rpm SATA

Zasilacz: Delta GPS-400AB C1

I mam kilka pytań:

  1. Czy jak będę chciał wymienić powyższą grafikę na MSI Radeon HD 6670 1GB DDR5 128-bit(http://pclab.pl/news45659.html) to czy muszę włożyć mocniejszy zasilacz?

  2. Czy ta wymiana jest opłacalna?

  3. Jakie gry mi pójdą gdy wymienię grafikę na tą powyższą z pytania 1.?

  4. Jaką polecacie kartę graficzną do 412zł na serwisie merlin.pl, agito.pl (będę mieć kasę na paypal, więc gdzie indziej nie wchodzi w grę)?

  1. raczej tak, pewnie masz jakiś z czarnej listy (podaj producenta najlepiej)

  2. niezbyt

  3. takie jak teraz

  4. za 412 zł to na nic sensownego nie wymienisz, na upartego nie ma co wymieniać na to samo prawie.

A jeśli chodzi o porównanie tej co teraz mam, a tą co chcę kupić to jest lepsza?

Naprawdę mała różnica. Uzbierałbym 500 zł i kupisz 6790 jakiegoś :F

No jak dla Ciebie wymiana HD 4650 na np. HD6770 (na granicy budżetu, ewentualnie używana HD 5830) nie robi różnicy to naprawdę jesteś dziwny :stuck_out_tongue:

To ja już nic nie rozumiem. Skoro ma lepsze taktowanie procka, pamięci, szybszy przepływ danych, nowszy directx, opengl i tak dalej to czemu nie robi różnicy? Czym się sugerujecie, że to nieopłacalne?

Możesz sobie porównać :

http://www.benchmark.pl/komparator-gpu.html

Według mnie wymiana na 6670 niezbyt opłacalna ale na 6770 jest opłacalna BF3 spokojnie pójdzie i nowe tytuły również. Mi na GTS 450 która jest trochę słabsza od 6770 BF3 w rozdziałce 1280x1024 chodzi na Ultra.

Wymień zasilacz np. na http://allegro.pl/zasilacz-ocz-stealthx … 55727.html

Właśnie w tym benchmarku sobie te karty porównałem, a co do gry w bf3:

na tej grafice poleci. A jak sprawdzałem na canyourunit.com to moja grafika w ogóle tego nie pociągnie, więc jednak jakaś różnica jest. A czy jest jakiś program w którym mógłbym zobaczyć ilość użycia W z zasilacza przez obecne podzespoły?

A jakiej firmy ma zasilacz ?

Według mnie to pomiędzy twoją karta a 6770 jest duża różnica.

Jeśli kupować kartę to minimum HD6770, lepiej HD6790 a najlepiej HD6850 :wink: Każda z grafik droższa o ok. 100zł w porównaniu do wymienionej wcześniej :slight_smile:

Można by rozważyć jeszcze HD4870, ale to dosyć prądożerny potwór, wydajniejszy niż HD6770, ale osobiście wolałbym ciutkę słabiej ale mniej prądu żeby jadł :stuck_out_tongue:

Przepraszam, że odkopuje temat, ale uzbierałem tak 630zł i zamierzam kupić zasilacz i grafikę, zastanawiam czy te komponenty będą dobre i współgrały z resztą kompa.

Będą bez problemu.

Tak, a może wyrwiesz używanego HD6850 (widziałem na jakimś forum wersję od MSI chciał opchnąć za 530zł) i do tego zasilacz, w tej cenie niestety używany. Ale będzie zdecydowanie wydajniej :wink:

A jeszcze tak patrzę czy nie byłoby co lepszego i mam dylemat który lepszy Zasilacz StealthXStream 2 400W czy Corsair CX430V2 430W?

A może OCZ StealthXStream 500W ? Starczy Ci na dłużej, bo 400W to na STYK

OCZ ma mocniejszą linię 12V (384W), która jest najważniejsza przy zasilaniu - moc z niej czerpią z tego co wiem procesor oraz karta graficzna. Corsair ma 336W, więc jest słabszy.

Zgadzam się, ale ja bym brał na przyszłość czyli min. 500 W, bo w tej chwili może tego nie wykorzystasz ale jak będziesz odświeżał za 2-3 lata to będziesz znowu musiał wydać na zasilacz :smiley:

Dlatego mówię, żeby brał OCZ SXS 500W albo nawet w porywach 600 ! Bo potem chcesz wymienić COKOLWIEK i klapa - znowu trzeba kupić zasilacz. Polecam Ci te SXS bo sam mam wersję 600W już 3 lata i jest boski (nie wydaje prawie ŻADNEGO dźwięku, podłączyłem go na “sucho” i był niesłyszalny z 1-2m)

W sumie to dobre spostrzeżenie, dzięki :slight_smile: