Komputer znacznie zwolnił

Witam,

ostatnio mój komputer stacjonarny niepokojąco zwolnił :confused: Najpierw widać to było przy używaniu Windowsa (chociaż to normalka), natomiast zacząłem się niepokoić kiedy to samo stało się z moim Ubuntu 12.04. System, który zwykle włączał się kilka sekund, teraz potrzebuje minut. Dodatkowo wyszukiwanie aplikacji nie działa po pierwszym włączeniu systemu, a dopiero po jego restarcie :shock:

Więc, skoro oba systemy w stosunkowo tym samym czasie, znacznie zwolniły (mówię tu o działaniu 4/5 razy wolniejszym) to znaczy że jest to wina hardware’u.

Niestety moja wiedza na temat hardware, jest słaba, proszę was o pomoc w odnalezieniu przyczyny :wink: Co może być nie tak?

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Na początek podaj screena z programu HDTune z zakładki Health . Może dysk ma badsectory.

Nie sądzę, ale proszę, oto screen:

dysk.png

Ze SMART dysku nie widać żeby z dyskiem bylo coś nie tak. Błędy wyświetlane w pozycjach (01) i (07) należy zignorować bo Seagete tych parametrów nie monitoruje. I utrudnia przez ujęcie wglądu tych parametrów stanu dysku. Jakby dysk był przeskanowany np. bootowalnym programem MHDD byłby pełniejszy obraz sytuacji. Na razie jeszcze możesz wklepać komendę z poziomu windowsa start, uruchom i :chkdsk c: /F , operacja będzie się dokonywać przy następnym rozruchu komputera i jak będą wyświetlane błędy czy przeciągało się dłużej może naprawi albo nie.

Można tylko jeszcze zadać pytanie czy zasilacz jest markowy nie z czarnej listy oraz czy na płycie głównej o stan konenstatorów nie są uwypuchlone.

Jest jeszcze opcja sprawdzenia z powolnienia pod kątem obecności wirusów tylko pytanie czy Ubuntu też by się zawirusował ?.