Komputer zwolnił po podłączeniu dysku

A więc: podłączyłem dodatkowy dysk twardy do komputera, po włączeniu go zaczął strasznie mulić myślałem że to avast musi sobie poskanować nowy dysk tak więc dałem mu trochę czasu i parę restartów ale nic… dałem sobie spokój szczególnie że przedtem takich jajców nie było. Po odłączeniu go zauważyłem że komputer znacznie zwolnił ;/ Gra która działała rano bezproblemowo teraz się przycina a dźwięk charczy… Proszę o pomoc :slight_smile:

Dodam jeszcze, że sprawdziłem kontrolery IDE…

http://screenshooter.net/8246910/kgotuds

http://screenshooter.net/8246910/fcmrdkl

Tak więc na jednym screenie widać że jest tryb PIO…

Dałem więc odinstaluj sterownik, uruchomiłem ponownie komputer ale ten zaliczył pada… Przy ładowaniu się Windowsa na mniej niż sekunde pojawiał się bluescreen i reset. Dopiero wybranie ostatnich działających ustawień pomogło i system się załadował.

Jak widać na screenach powyżej nic się nie zmieniło

Cześć,

jaki dysk? Jaka płyta?

Z wyrazami szacunku,

Lewanxd

I jak podłączałeś ten nowy dysk ?

problemem jest tryb PIO. przestaw dysk na tryb DMA. czasami jak nie pomaga zmiana (wraca do trybu PIO), trzeba odinstalować sterowniki kontrolera ide. po każdej zmianie trzeba uruchomić komp ponownie. ew. spróbuj zmienić kanał ide i sprawdź tryb pracy dysku

Dysk mam podpięty na SATA a nie pod taśmę. Odinstalowanie sterowników nic nie dało więc usunąłem kanał podstawowy IDE na którym był PIO… po restarcie zmieniło się na DMA, transfer w HDD Tune na poziomie kilkanaście MB. Włączam rę a dźwięk dalej charczy, wyłączam patrzę w menadżer urządzeń a tu się samo przestawiło na PIO transfer rate na poziomie 3mb. Co robić? :frowning:

Może dysk co podłączałeś uszkodzony ?

Reset biosu baterią, ustaw tylko co trzeba i zapisz bios Save i sprawdź.

Jak dalej to samo zainstaluj najnowsze stery do płyty głównej.

Przestaw jak trzeba wszędzie tryb PIO na DMA.

http://scr.hu/screenshooter/8246910/rhpoaby

Wszedłem do biosu na SATA i zajrzałem na dysk i mam ustawione PIO i DMA na Auto czyli PIO MODE 4 i ULTRA DMA 6 (na screenie HDD Tune wyżej jest pokazane że aktywny jest Ultra DMA 5 co mnie dziwi) do wyboru w PIO mam Auto, 0-4 a w DMA różne ustawienia. Co ustawić, kompletnie się na tym nie znam.

W HD Tune jest OK, nie wiem w czym problem.

Zrób reset biosu i sam ustawi pozycje kontrolerów i dysków, zrób tylko korektę reszty i zapisz Save, lub zostaw jak jest.

Pokaż scren Smart dysku z HD Tune.

Dziwi mnie, że aktywny jest DMA 5, podczas gdy piszę że obsługiwane jest DMA6 tak jak jest ustawione to w Biosie

Bo tak ten program pokazuje w systemie XP - jest na 100 % OK.

Biosu nie resetowałem, ale zmieniłem w nim w opcjach dysku Tryb Pio na 0 (był ustawiony na Auto i aktywna była opcja 4). Teraz jest wszystko ok, tryb transferu w Windows automatycznie się przełączył na Ultra DMA 5

Dodane 25.08.2013 (N) 20:08

*** potem znowu się zmienia na ten tryb PIO… Co robic ?

przestrzegam przed stosowaniem takich słów.

Hej,

Instalowałeś sterowniki do chipsetu płyty głównej?

Pozdrawiam,

Dimatheus