Komunikat CMOS checksum error

Kiedy włączałem dziś kompa, przy ekranie biosu wywalił mi powyzszy komunikat. Dałem f1 i komp się załadował. W innych tematach wyszukałem, że trzeba wymienić baterię płyty głównej na nową, lub ustawić zegar w biosie. Czy to będzie się powtarzać przy każdym uruchomieniu kompa? Dodam, że wczoraj ustawiałem godzinę, a po włączenieu dzisiaj znów mam inną.

Nieraz wystarczy wejść do biosu ustawić i zapisać Save.

Ale może i trzeba wymienić baterię na nową,ustawić bios i zapisać Save.

W biosie data jest taka jaka być powinna.

Czy jeżeli ustawię datę w biosie to w systemie w sys trayu ona automatycznie się zmieni, czy to działa też na odwrót?

W jakim celu trzeba wymienić baterię?


Sorka za umieszczenie tematu nie w tym miejscu.

Tak

Aby bios (pamięć cmos) pamiętał ustawienia użytkownika.

Czyli ta bateria nie jest związana z działaniem płyty głównej, tylko z ustawieniami biosu.

Tak - ale jedno z drugim się wiąże,jeśli ustawienia się zmienią masz problem z kompem/urządzeniami lub jego prawidłowym działaniem.

apropos bateryjik, miałem taki sam problem jak outca$t. , wymieniłem baterię i… dalej to samo :mrgreen: o co może chodzić??

Aktualizuj bios płyty do najnowszego.

Jak to nic nie da uszkodzona płyta główna.

Dzisiaj włączam kompa i znowu to samo, wchodzę do biosu i znów data przestawiona. Czym jest to spowodowane? Może być za to odpowiedzialny jakiś wirus np?

W poprzednim kompie, który miałem kilka lat nigdy nie miałem takiego komunikatu.

Czy np. samo uaktualnienie biosu pomoże? Czy trzeba wymieniać baterię?

A wymieniłeś na nową - jak nie to wymień i zobacz.

Wciąż nie wiem jaka jest odpowiedź.

Mam płytę główną ECS K7VTA3 v5. Jaka by była potrzebna bateria i gdzie ją dostać?

Czy wymienienie baterii wiąże się z utraceniem ustawień biosu, będę musiał wszystko od początku ustawiać?

Raczej nie.

Baterię dostaniesz wszędzie z reguły typ CR2032.

Niestety bios przyjmie wartość default i trzeba go ustawić,kumpel co kuma plus książka do płyty głównej i na końcu zapisać bios Save.

mniałem na swojej starej płycie głównej ten sam problem, wgrałem nowy boios i było ok.

Żeby wgrać nowy bios wystarczy go tylko ściągnąć i zainstalować. Jeszcze tego nigdy nie robiłem. Czy trzeba się jakos zabezpieczyć, chyba gdzieś widziałem temat, że trzeba zrobić backup danych? Czy jest możliwość, że podczas uaktualnienia cos się zwali z płytą główną i w ogóle nie będę mógł uruchomić kompa?

Ale po co - wymień najpierw baterię i zobacz,bo piszesz aby pisać.

O aktualizacji biosu poczytaj:

http://www.bios.com.pl/index.php?d036d. … 4.18/0.0.0

http://www.bios.com.pl/index.php?31f2b. … .0.0/0.0.0

A gdzie taką baterię kupić? W sklepie z elektroniką. Bo jeszcze nie rozkręcałem obudowy.

Gdziekolwiek,aby była taką jak masz - wyjmij i z nią idź i kup taką samą i załóż.